V zelo čustvenem zapisu okrog afere Fabjan - uspešnemu judo trenerju Marjanu Fabjanu se očita (spolno) nasilje nad nekaterimi varovankami -  se je oglasila Mateja Rehar, kot sama pravi, ena njegovih prvih judoistk.

Takratni treningi so danes nasilje

"Ponosna sem na vse življenjske popotnice, lekcije, ki mi jih je dal, in verjamem, da tudi mnogim danes, ki so skusili kanček njegove šole, v vsakdanjem življenju pridejo še tako hudičevo prav! Ravno zaradi njega imam danes lastno hrbtenico, svoj jaz in stojim za svojo besedo," pravi in priznava, da takrat, ko je trenirala, ni bilo lahko: "Treningi so bili nadnaravno težki. Današnjim otrokom, ovitim v vato, bi bili takšni treniningi nesprejemljivi - nasilje!" Pri tem se spomni primera, ko je bila pri desetih letih kaznovana na treningu - ker je bila prepočasna, je na ramena kazensko dobila še hlod, ki ga je nesla na hrib.

 

"Tudi starši so takrat imeli drugačen uvid v svoje otroke. Še učitelj danes težko reče kakšno besedo na glas ali otroku dodeli kazen, da ne dobi odvetnika na vrat. Takrat? Takrat je bil red nekaj običajnega v šoli in v športu. Tako je judo/šport postal del našega/mojega življenja. Bil je naš/moj stil," se spominja: "Za Fabjanov trening pač ne moreš biti mevža."

Lotila se je celo novinarkinega moža

Spomni se tudi konkretne izkušnje iz otroštva, ko je zbolela pred pripravami v Avstriji, a kljub vročini odšla na pot. Tam je treninge opravila z visoko vročino, končala v bolnišnici s 41,4 stopinje Celzija, Fabjan pa je po njenih besedah osebno odšel po njene starše in jo odpeljal domov. Šele mnogo let kasneje ji je zaupal, da je tisti dan doživel srčni infarkt.

Reharjeva trdi, da so zgodbe o zlorabah plod jeze in sovraštva tistih, ki jim v športu ni uspelo, ter da so njihove osebne travme zdaj šele prišle na plano. Ob tem se sprašuje, koliko ljudi na Judo zvezi Slovenije prejema denar, medtem ko po njenih besedah Fabjan od zveze dobi "drobiž ali nič", odvzeli pa naj bi mu tudi sponzorski avto. Za konec se dotakne še politike v slovenskem judu in navede domnevne zlorabe sistemskih privilegijev, nekaj krepkih pa nameni tudi posameznikom v zvezi in celo možu novinarke, ki je zgodbo ponesla v javnost.