Argentina je po Nizozemski druga četrtfinalistka nogometnega svetovnega prvenstva v Katarju. Argentinci so v Al Rajanu v osmini finala premagali Avstralijo z 2:1 (1:0). Argentinci se bodo v četrtfinalu merili z Nizozemsko, ki je pred tem s 3:1 izločila ZDA.

Stadion Ahmed bin Ali, gledalcev 45.032, sodniki: Marciniak, Sokolnicki in Listkiewicz (vsi Poljska).
Argentina – Avstralija 2:1 (1:0)
Strelci: 1:0 Messi (35.), 2:0 Alvarez (57.), 2:1 Fernandez (77./avtogol).
Argentina: E. Martinez, Molina (od 80. Montiel), Romero, Otamendi, Acuna (od 72. Tagliafico), De Paul, Fernandez, Mac Allister (od 80. Palacios), Gomez (od 49. Li. Martinez), Messi, Alvarez (od 72. La. Martinez).
Avstralija: Ryan, Degenek (od 72. Karačić), Rowles, Souttar, Behich, Leckie (od 72. Kuol), Mooy, Irvine, Baccus (od 58. Hrustić), McGree (od 58. Goodwin), Duke (od 72. Maclaren).

Argentina je v dvoboju z Avstralijo upravičila vlogo favorita in za razliko od prejšnjega SP 2018, ko je izgubila proti poznejšemu prvaku Franciji, preživela ta del tekmovanja. V prvem polčasu so imeli Južnoameričani žogo veliko več v svoji posesti, a večinoma niso bili nevarni, izjema pa je bila 35. minuta, ko je Lionel Messi na svoji jubilejni 1000. tekmi v karieri dosegel vodilni zadetek.

V drugem delu je imela Argentina večino časa vse pod nadzorom in prek Juliana Alvareza potrdila pot med najboljših osem, kjer jo obračun z Nizozemci čaka v petek v Lusailu. Avstralci so SP kljub anemični predstavi v dobršnem delu tekme končali s ponovitvijo svojega najboljšega dosežka z mundialov, pred tem so leta 2006 v osmini finala izgubili proti poznejšemu prvaku Italiji. Ob koncu današnjega obračuna, v katerem so bili večji del v podrejenem položaju, pa bi lahko celo izenačili, a se je izkazal argentinski vratar Emiliano Martinez.

Tekma v prve pol ure ni ponudila prav ničesar razburljivega. V 35. minuti pa je na svoji 1000. tekmi v karieri na svoj račun prišel Messi. Argentinci so z nekaj hitrimi podajami izigrali avstralsko obrambo, Messi pa je nato s 14 metrov z nizkim strelom dosegel svoj prvi zadetek v izločilnih bojih svetovnih prvenstev. Prejšnjih osem je dosegel v skupinskem delu mundialov 2010, 2014 in 2018.

789. gol Messija

Messi, za mnoge najboljši nogometaš sveta, je na jubilejni tekmi sicer vpisal že svoj 789. gol, z devetim na prvenstvih sveta pa je med Argentinci prehitel Diega Maradono ter za enega zaostaja za Gabrielom Batistuto.

Argentinci so tudi v uvodu drugega dela imeli vse pod nadzorom, je pa dvakrat za nekaj globljih vzdihov argentinskih navijačev poskrbel argentinski vratar Emiliano Martinez s poigravanjem pred svojimi vrati.

V 57. minuti pa je bilo usodno poigravanje avstralskega vratarja Ryana, žogo mu je pred vrati odvzel Julian Alvarez in zadel za 2:0. Čeprav Avstralci še naprej niso pokazali veliko, pa so v 77. minuti iznenada z nekaj sreče prišli do zadetka. Od daleč je streljal Craig Goodwin in zadel Enza Fernandeza, od katerega se je žoga odbila v mrežo vrat nemočnega Martineza.

Osmina finala:
– sobota, 3. december:
Kalifa: Nizozemska – ZDA 3:1 (2:0)
Ahmad bin Ali: Argentina – Avstralija 2:1 (1:0)
– nedelja, 4. december:
16.00 Al Tumama: Francija – Poljska (51)
20.00 Al Bajt: Anglija – Senegal (52)
– ponedeljek, 5. december:
16.00 Al Džanoub: Japonska – Hrvaška (53)
20.00 974: Brazilija – Južna Koreja (54)
– torek, 6. december:
16.00 Education City: Maroko – Španija (55)
20.00 Lusail Iconic: Portugalska – Švica (56)

20.00 Al Bajt: zmagovalec 51 – zmagovalec 52

Aziz Behich je v 81. minuti spet poskrbel za nevaren strel po prodoru in preveč nonšalantni igri Argentincev v teh trenutkih, so se pa izbranci Lionela Scalonija dovolj hitro zbrali in imeli prek Lautara Martineza v 89., 93. in 95. minuti tri zaključne žoge ter tudi še nekaj drugih strelov.

Avstralija imela priložnost za podaljšek

V 97. minuti bi Avstralci te zapravljene priložnosti lahko kaznovali, v bližini gola je namreč do strela prišel Garang Kuol, izvrstno pa je posredoval vratar Argentine Martinez in preprečil podaljšek, poroča STA.

V nedeljo bosta tekmi osmine finala Francija – Poljska ter Anglija – Senegal, v ponedeljek Japonska – Hrvaška in Brazilija – Južna Koreja, v torek pa še Maroko – Španija in Portugalska – Švica.