Med 12. in 16. januarjem je v športni dvorani v Rušah ter v dvorani Osnovne šole Janka Glazerja Ruše potekalo tekmovanje ISSF Grand Prix na 10 metrov. Na največjem strelskem tekmovanju v zračnem orožju v Sloveniji je nastopilo več kot 160 tekmovalcev in tekmovalk iz 20 držav.
Grand Prix je nov format mednarodne strelske federacije (ISSF), ki prinaša serijo tekmovanj na najvišji svetovni ravni, na katerih dosežki štejejo tudi za svetovno lestvico strelcev ter prinašajo kvote za prihajajoče Olimpijske igre v Parizu. Na Grand Prixu v Rušah je nastopilo 167 strelk in strelcev iz 20 držav, prvič pa so v finalih nastopili po novih pravilih, ki prinašajo dvoboje v tekmah za medalje. Vse tekmovalne dni je bila v Rušah prisotna tudi delegacija ISSF na čelu s predsednikom Vladimirjem Lisinom, ki je pozorno spremljala uveljavitev novih pravil tekmovanja v praksi.
Organizatorji so z izvedbo tekmovanja zadovoljni
“Tako v organizacijskem kot v tekmovalnem smislu je bil ruški Grand Prix izjemno uspešen, saj so tekmovalci v kvalifikacijah, ki so se odvijale v Športnem centru Ruše, dosegali odlične rezultate. Med temi je prav gotovo potrebno izpostaviti dosežka ruske strelke z zračno pištoli Vitaline Bacaraškine, ki je z rezultatom 588 krogov v kvalifikacijah za en krog presegla veljaven svetovni rekord. Podoben rezultat je uspel tudi ruskemu strelcu z zračno puško Vladimirju Maslenikovu, ki je z rezultatom 635,1 kroga v kvalifikacijah kar za 1,6 kroga presegel uradno veljavni svetovni rekord.”
Ruško strelišče bo torej vsaj do prihodnjega tekmovanja na najvišji ravni imelo vsaj dva rekorda strelišča, boljša od uradnih svetovnih rekordov.
“Ruško strelišče bo torej vsaj do prihodnjega tekmovanja na najvišji ravni imelo vsaj dva rekorda strelišča, boljša od uradnih svetovnih rekordov. Kot zanimivost lahko ob tem zapišemo še to, da je Maslenikova v tekmi za zlato medaljo po novih pravilih premagal Hrvat Miran Maričić, ki je v izjavi po tekmovanju poudaril, da nova pravila zahtevajo hitro prilagoditev, in kot kaže je njemu uspela, saj je Vladimir Maslenikov fantastičen strelec. Ta zmaga je zanj izjemen uspeh, saj mu je bilo v veliko čast nastopiti v finalu z Maslenikovim. Velja še omeniti, da je Azerbajdžanski strelec z zračno pištolo Ruslan Lunev v Rušah dosegel svojo prvo zmago na tekmovanjih najvišjega svetovnega ranga,” sporočajo organizatorji tekmovanja, Strelsko društvo I. Pohorski bataljon Ruše.
Slovenska ženska ekipa z zračno pištolo je osvojila srebrno medaljo
Med slovenskimi strelkami in strelci je najboljši rezultat dosegla ženska ekipa z zračno pištolo, ki se je z Rusinjami borila za zlato medaljo. V finalu so povedle Rusinje, po time outu na zahtevo slovenske trenerke, pa so se Slovenke zbrale ter se Rusinjam zelo približale, a so velike favoritinje Rusinje vendarle uspele zmagati. V kvalifikacijah so bile Slovenke boljše od Hrvaške ekipe, ki je osvojila bronasto medaljo. V kvalifikacijah strelcev z zračno pištolo je Slovenec Jože Čeper z rezultatom 575 krogov le za en krog zgrešil uvrstitev v finale in zasedel 10. mesto. V dispiclini zračna puška za ženske, v kateri smo od slovenskih športnic veliko pričakovali, je Klavdija Jerovšek dosegla zelo dober rezultat 627,8 kroga, ki bi ji na številnih mednarodnih strelskih tekmovanjih prinesel uvrstitev v finale, v ostri konkurenci Grand Prixa v Rušah, pa je zadostoval za 13. mesto.
Tekmovanje je potekalo popolnoma gladko, ne glede na to, da je šlo za prvo tekmo na najvišji, mednarodni ravni po novih pravilih.
Predsednik Slovenske strelske zveze in organizacijskega komiteja gospod Ljubo Germič je poudaril: “Letošnji prvi strelski Grand Prix v organizacijskem smislu ocenjujemo kot zelo uspešen. Tekmovanje je potekalo popolnoma gladko, ne glede na to, da je šlo za prvo tekmo na najvišji, mednarodni ravni po novih pravilih. Pohvale smo organizatorji dobivali tako od športnikov in predstavnikov reprezentanc kot tudi od vodstva mednarodne strelske zveze. Vse tekmovalne dni je bila namreč prisotna delegacija ISSG na čelu s predsednikom ISSF gospodom Vladimirjem Lisinom in generalnim sekretarjem gospodom Alexandrom Ratnerjem, saj je vodstvo ISSF podrobno opazovalo in analiziralo, kako nov tekmovalni sistem deluje v praksi – zato da bodo nova pravila v prihodnje lahko dobila tudi potrditev Mednarodnega Olimpijskega komiteja. Sama organizacija tekmovanja je bila izjemno zahtevna tudi zaradi vseh covid protokolov, saj smo morali zagotoviti maksimalno varnost pred okužbo za vse športnike in delegacije. Ob tej priložnosti bi se rad za sodelovanje zahvalil Občini Ruše, Slovenski vojski, Olimpijskemu komiteju Slovenije in vsem sponzorjem, predvsem pa številni ekipi prostovoljcev brez katerih mednarodnega tekmovanja na tako visoki ravni prav gotovo ne bi mogli izpeljati. Za konec lahko strelce, medije pa tudi gledalce le še povabim na Grand Prix Ruše leta 2023.”
Strelke in strelci so bili rezultatsko zelo izenačeni
Kot statistično zanimivost naj dodamo, da je za uvrstitev v moški finale v disciplini zračna puška zadostoval rezultat 628,9 kroga, v ženski konkurenci pa 628,5 kroga, kar kaže na veliko rezultatsko izenačenost strelk in strelcev. Če to še nekoliko ilustriramo – devet moških je v Rušah doseglo rezultat, ki bi hipotetično zadostoval za uvrstitev med najboljših osem v ženski konkurenci, v moški konkurenci pa bi se v hipotetično finale najboljše osmerice lahko uvrstilo sedem strelk.