Športni park Pobrežje po večletni sagi, prizadevanjih predsednika NK Maribor ter Mestne četrti Pobrežje, neštetih sestankih, načrtih in obljubah še vedno ostaja daleč od napovedane prenove. Na veliko razočaranje vseh vključenih, seveda.
Čeprav smo pred manj kot letom pisali o tem, da je NK Pobrežje na Facebooku sporočil, da so se na tematiko športnega parka Pobrežje udeležili sestanka s podžupanom Mestne občina Maribor, dr. Samom Petrom Medvedom, kjer so si ogledali in komentirali idejno zasnovo in možne rešitve infrastrukture, ki bo podprla ambicije njihovega kluba v prihodnosti, je situacija le nekaj mesecev po tem povsem drugačna.
Razlog? Finance. »Stroški infrastrukture, energetike in podpornih dejavnosti, vključno s plačami zaposlenih, so se v zadnjih letih povišali za bistveno višji znesek, kot je MO Maribor prejela od države sredstev za financiranje teh nalog,« pojasnjujejo na Mestni občini Maribor, kjer dodajajo, da morajo ob vse višjih stroških prevzemati številne finančne naloge, ob tem pa prejeta povprečnina ne zadostuje.
Občina podfinancirana, novi projekti nemogoči
»MO Maribor že dalj časa opozarja na podfinanciranje s strani države, saj se problematika iz meseca v mesec poglablja,« še pripomnijo in pojasnijo, da so na MOM vse aktivnosti glede novih investicij, kamor sodi tudi celostna ureditev Športnega parka Pobrežje trenutno v mirovanju.
Športni park Pobrežje je že vrsto let v izredno slabem stanju, s svojimi močmi pa ga za silo sanirajo v Nogometnem klubu Pobrežje. Prostore kluba še vedno »krasijo« salonitne strehe, dotrajani prostori zamakajo, poškodovane so tribune in ograje …
PREBERITE ŠE: DNEVNA: Na Pobrežju potrebujejo nov športni park
V NK Pobrežje vajeni neuresničenih obljub
Čeprav je trenutno mirovanje procesa prenove Športnega parka Pobrežje vredno razočaranja, pa so na to v NK Pobrežje skorajda navajeni …
»V upravnem odboru NK Pobrežje smo se že privadili obljub politike, ki v času pred volitvami dežujejo ter nato s strani zmagovalcev v mesecu dni preidejo v prijateljske ugotovitve, da je še nekoliko prezgodaj za konkretnejše načrte,« pravi predsednik kluba Dejan Ramšak:
»Pol leta kasneje se ugotovi, da imajo razni drugi projekti ponovno prednost in prioriteto, kakor da tega nihče niti najmanj ni načrtoval ali vedel nekaj dni pred volitvami.«
Ramšak pojasnjuje, da so v sodelovanju z Uradom za šport in Šport Maribor sicer dosegli, da uspejo z veliko vloženega lastnega dela in sredstev »… vsaj vzdrževati ter v niansah izboljševati trenutno situacijo.«
Ena od nedavnih delovnih akcij, ki jih NK Pobrežje v sodelovanju s podjetji redno objavlja na svojem Facebook profilu.
»Kar nas najbolj skrbi, je splošno pomanjkanje volje ali sposobnosti (res težko presojamo), da se iz znanih potreb mariborskega športa sestavi kakršenkoli dolgoročni strateški načrt investicij,« je kritičen Ramšak, ki še nadaljuje: »Nepojmljivo je, da v dolgih letih nihče ne uspe narediti nek vsaj okvirni 10-letni načrt, ki bi omogočal v mestnem svetu razpravo ter potrditev.«
NK Pobrežje je zaradi stanja infrastrukture prisiljen organizirati celo delovne akcije – obrazec za udeležbo je mogoče najti na njihovi spletni strani.
Ramšak je tako prepričan, da je najbolj pereč problem občine prav načrtovanje. »Gre za največjo mestno četrt, a kapacitete za OFEM so se načrtovale brez ene investicije na Pobrežju. Racionalne razlage za to ni mogoče najti,« je neposreden.
Pomagajo si sami
Vsi »udarci« pa NK Pobrežje ne ustavljajo … »Pri NK Pobrežje bomo nadaljevali delo, saj skrbimo za športni razvoj več kot 270 otrok z največ trenerji v regionalnih centrih NZS,« zaključi Ramšak in še doda:
»Čakati na nove volitve in obljube ne moremo. V naslednjem predvolilnem letu vabimo na obisk županske kandidate s konkretnimi načrti namesto obljubami. Brez konkretnih načrtov za ves mariborski šport nas ni treba obiskovati.«
K udejanjanju obljub poziva tudi MČ Pobrežje
Problematiko še podrobno spremljajo tudi na Mestni četrti Pobrežje, kjer nam pojasnijo: »Trenutno je stanje takšno, da predsednik kluba sam, s svojimi pomočniki, opravlja manjše, vendar nujne, lepotne popravke okoli igrišč in v prostorih. In tudi naproša vse, ki bi mu lahko kakorkoli pomagali, da se oglasijo pri njem in ponudijo pomoč, tako fizično, materialno, kot tudi v smislu donacije.«
Dodajo, da so v klubu tako ravno nedavno sami popravljali streho, ki jo je poškodovalo neurje, zaradi česar je voda prodirala v notranje prostore.
»Vsa omenjena dela izvaja na svoje stroške, saj občina nima sredstev in si po mnenju kluba samo kupuje čas, zavlačuje,« še dodajajo na MČ Pobrežje. Kdaj bo sage Športnega kluba Pobrežje konec, ni jasno, pravijo na Mestni četrti: »Nimamo nobenih informacij glede korakov s strani občine, nobene časovnice, nič.«
Pripomnijo sicer, da so letos na občini »… vsaj za silo uredili zelenico. Narejena pa je bila grafična zasnova Športnega parka Pobrežje, ki je bila zelo pozitivno sprejeta.«
NK Pobrežje obiskuje približno 300 otrok. Kako dolgo bodo še trenirali v propadajočih razmerah?
Na Mestni četrti Pobrežje si tako želijo predvsem, da občina čim prej predstavi obnovitveni načrt, po etapah in z jasno časovnico. »Projekt je koristen za celoten Maribor in tudi širše. S tem bi si pridobili ogromno možnosti za preusmerjanje prebivalstva v šport, kar pa vemo, da prinaša mnogo pozitivnega,« še pripomnijo.