So prekrški, ki se jim folklorno reče, da so »zapor«. Za »par let ‘resta«. So. In pri nas jih je vse več. Sploh v letošnji sezoni Prve lige Telemach. Čeprav je odigrana komaj dobra četrtina prvoligaške sezone, smo videli že kar nekaj zelo ostrih štartov, ki so jih sodniki kaznovali z rdečim kartonom. Disciplinski sodnik pa nato še z dodatnim suspenzom tekem prepovedi. 

Šablonski sestavki

Senijad Ibričić (Domžale) je s komolcem v obraz sunil Gregorja Sikoška (Maribor). Timi Max Elšnik (Olimpija) je šel s podplatom v golen Nika Lorbka (Mura). Jan Gorenc (Mura) je želel skočiti v Kevina Žižka (Celje). Blaž Vrhovec (Maribor) je lovil Martina Kramariča (Bravo) in ga s podplatom v meča zrušil s hrbta. In nazadnje je Tim Martić (Aluminij) prav tako zelo visoko in grobo zadel Žana Beširja (Koper).

OKVIR
Najvišje kazni letos za posameznike

3 tekme – Tin Martić – Aluminij (izključitev, nasilni štart)

3 tekme – Gregor Bajde – Bravo (izključitev, nasilni štart)

3 tekme – Marko Šuler – Maribor (nešportno in neetično vedenje po tekmi, žaljenje sodnika)

Ampak tudi to se da znižati. Mhm. Gre. Kazen treh tekem prepovedi se denimo lahko skrči na dve. Kako? Z opravičilom. Opravičilo je lahko bodisi ustno na prizorišču (takoj po tekmi) ali pa kasneje v pisni obliki. Po naših informacijah pri viru enega od funkcionarjev iz kluba, ki je tudi letos igral v Evropi, gre pri tovrstnih opravičilih za precej kratke in ustaljene, skoraj šablonske sestavke, ki pa so za igralce koristni. Znižajo lahko kazen.

Čim prej, tem bolje

Zato smo preverili, kakšna je procedura disciplinskega sodnika z upoštevanjem pisnih opravičil pri ukrepih disciplinskega sodnika? Koliko je teh opravičil? Kakšna so?

»Disciplinski sodnik NZS je neodvisni organ, ki o disciplinskih ukrepih odloča na prvi stopnji,« so nam odgovorili na Nogometni zvezi Slovenije. »V primeru disciplinskega postopka ima domnevni kršitelj možnost razjasnitve svojega vidika dogodka z izjavo o disciplinskem prekršku v 48 urah po končani tekmi oziroma dogodku. V primeru nestrinjanja z disciplinskim ukrepom ima kršitelj vedno možnost s pritožbo na drugo-stopenjski organ – komisijo za pritožbe, neodvisni organ, ki ga sestavlja osem članov.«

OKVIR

Disciplinski sodnik

Boštjan Jeglič (disciplinski sodnik)

Bojan Kitel (namestnik)
Matej Brajnik (namestnik)

Osnovne prispele izjave na prvi stopnji obravnava disciplinski sodnik, ki o kredibilnosti, iskrenosti in zbranih dejstev vsake izjave odloča individualno, pravijo na NZS. »V primeru, da igralec pokaže obžalovanje zaradi storjenega prekrška že takoj po tekmi, disciplinski sodnik načeloma v duhu fair playa upošteva opravičilo kot olajševalno okoliščino.«

Ne zaleže pa prav vsako opravičilo

Zanimalo nas je tudi, koliko je bilo doslej tovrstnih opravičil. Doslej je bilo v sezoni 2021/22 v vseh tekmovanjih pod okriljem NZS sprejetih oziroma upoštevanih 16 pisnih opravičil: 2 za nešportno vedenje navijačev, 4 pa v primeru izključitev igralcev.

Ob omembi, da gre za ustaljeno formo opravičil, so nam na NZS odgovorili, da ima

vsak klub/posameznik svoj način podajanja pisnih opravičil, pri čemer je njihova vsebina odvisna od prekrška. Ne zaleže pa vsako opravičilo. »V letošnji sezoni je že prišlo do primerov, ko pisno opravičilo ni bilo upoštevano kot olajševalna okoliščina.« In v koliko primerih ter zakaj? »Statistike upoštevanih oziroma neupoštevanih pisnih opravčil sicer ne vodimo, saj disciplinski organ obravnava vsak primer posamično.«

Odloča vsebina prejetih poročil

Sicer pa disciplinski sodnik o višini izrečenih kazni v primeru izključitev igralcev odloča na podlagi vsebine prejetih poročil (poročilo delegata, sodnika, izjave udeležencev), pri čemer upošteva določbe disciplinskega pravilnika NZS in disciplinske smernice organov vodenja tekmovanj, ki so priloga disciplinskega pravilnika. Z upoštevanjem teh dokumentov disciplinski sodnik zagotavlja konsistentnost izrečenih disciplinskih ukrepov.