Na vseh večjih smučiščih pri nas se ne glede na razmere pripravljajo na zimsko sezono. Tista z urejenim zasneževanjem čakajo na nizke temperature, povsod se nadejajo naravnega snega, v teku so predprodaje vozovnic. Tudi žičničarji si želijo izboljšanja epidemiološke slike in sprostitve ukrepov ter so v pričakovanju priporočil glede obratovanja. A ponekod po Evropi se slišijo jasni pozivi, da bi smučišča vsaj čez praznike, če ne dlje, ostala zaprta. Kakšna so torej pričakovanja žičničarjev pred prihajajočo zimsko sezono in kakšna je trenutna situacija glede smučanja?
V Združenju slovenskih žičničarjev na slovenskih smučiščih sicer pričakujejo relativno dobro smučarsko sezono, saj so v večini vezani na domače in dnevne goste. “Tam, kjer je več tujih in stacionarnih gostov, pričakujemo manjši obisk. Nekaj smučišč je že pričelo z izdelavo tehničnega snega, tako da bodo prvi pripravljeni na obratovanje takoj po umiritvi epidemioloških razmer. Naša dejavnost se odvija v naravnem oprtem okolju, sama smučarska oprema pa že sama po sebi varuje smučarje pred okužbami (oblačila, rokavice, maske ali šali),” je za Maribor24.si pojasnil Ernest Kovač iz Združenja Slovenskih žičnčarjev.
Možnost okužbe na smučišču skorajda nična
A kakšne so sploh njihove realne želje, glede na to, da se bržčas obetajo določene omejitve? “Želimo si, da do novih omejitev ne bi prišlo. Spomladi so bila izdana navodila za varno obratovanje žičniških naprav, na podlagi katerih je 13 centrov obratovalo v poletnem času. Nismo zaznali nobenih problemov ali kršitev, kar so ugotovile tudi inšpekcijske službe. 90 odstotkov naših naprav ima odprta vozila (vlečnice in sedežnice) ki prevažajo potnike s hitrostjo 2 do 5 m/s in povprečen čas vožnje je 5 do 12 min, tako da je možnost okužbe skoraj nična. Naprave z zaprtimi vozili (krožno kabinske žičnice, nihalke in vzpenjača) pa obratujejo z odprtimi okni, kar pomeni stalno prezračevanje. Tudi v času vožnje je zahtevana zaščita nosu in grla in uporaba rokavic. Vozila večkrat na dan razkužujemo,” je še dodal Kovač.
Spomladi so bila izdana navodila za varno obratovanje žičniških naprav, na podlagi katerih je 13 centrov obratovalo v poletnem času. Nismo zaznali nobenih problemov ali kršitev, kar so ugotovile tudi inšpekcijske službe.
V kolikor bodo ostale v veljavi omejitev na občine, bi lahko to bilo za žičničarje usodo. Kaj to pomeni za smučarsko sezono? Žičničarji upajo, da bo ta ukrep do pričetka smučarske sezone odpravljen, saj bi lahko v veliki meri vplival na njohovo poslovanje. Nekatere občine imajo več območij za rekreacijo občanov in druge manj. Smučišča se razprostirajo na velikih površinah in smučanje že samo po sebi zahteva varnostno razdaljo. Na vstopih na žičniško napravo pa že dolžina smuči zahteva odmik od ostalih.
Trenutno so v veljavi ukrepi, ki jih je predpisal NIJZ
V Združenju žičničarjev so se odločili, da bodo s priporočili njihovim članom v skladu z mednarodno prakso in navodili NIJZ ter izkušnjami iz poletne sezone pripomogli k boljši pripravi centrov za prihajajočo zimsko sezono. Kot so povedali za naš medij, možnost okužbe obstaja vedno, toda s pripravo ukrepov in upoštevanjem navodil, s katerimi bodo seznanili tudi širšo javnost, bodo bistveno zmanjšali tveganje okužb.
Ob tem navajajo osnovne ukrepe, ki so naslednji:
- bolni naj ostanejo doma,
- dobra higiena rok, zaščita nosu in ust, dezinficiranje,
- ohranjanje razdalje in zmanjšanje stikov z drugimi,
- soodgovornost upravljalcev (priprava in nadziranje navodil, zagotovitev sistemov za higieno rok in dezinfekcijo ) in obiskovalcev (skrb za lastno varnost in upoštevanje navodil.
Priporočila vsem upravljalcem slovenskih smučišč bodo na podlagi izkušenj iz poletne sezone in primerljivih praks iz tujine naslednja:
Pred vstopom na žičniško napravo:
- vzpodbujanje online nakupa smučarskih vozovnic,
- informiranje obiskovalcev o navodilih za varno obratovanje (table z navodili, brošure itd.),
- brezstično plačevanje storitev,
- zagotavljanje sistemov za dezinfekcijo rok,
- možnost nakupa zaščitne rute (maske) skupaj s smučarsko vozovnico,
- upoštevanje distance vsaj en meter, kjerkoli je to možno (razen za člane skupnega gospodinjstva in družinske člane),
- vzpostavitev enojnih čakalnih vrst z zadostno medsebojno razdalj,
- odgovornost obiskovalcev za svojo varnost.
V zaprtih vozilih (nihalke, krožno kabinske žičnice, vzpenjača)
- obratovanje s 100 % zmogljivostjo,
- uporaba zaščite za nos in usta (rute ali zaščitne maske) tako za osebje kot potnike,
- dezinfekcija vozil vendar, samo za površine, ki so bile v stiku z potniki,
- prezračevanje vozil z odpiranjem oken,
- upoštevanje distance vsaj en meter kjer koli je to možno (razen za člane skupnega gospodinjstva in družinske člane)
Na odprtih vozilih
- obratovanje s 100 % zmogljivostjo,
- uporaba zaščite za nos in usta (rute ali zaščitne maske),
- dezinfekcija vozil,
- vožnja z odprtimi pokrivali
Kot ob tem dodaja Kovač, v večini držav trenutni ukrepi temeljijo na ohranjanju zadostne medsebojne razdalje. Nikjer ni omejitve kapacitet. Gostinska ponudba je prilagojena ukrepom iz področja njihove dejavnosti. Poudarja se tudi samoodgovornost, saj je najprej vsak samo odgovoren za svojo varnost in zdravje.
Kako se na zimsko sezono pripravljajo slovenska smučišča?
Na zimsko sezono se pripravljajo tudi na Mariborskem Pohorju, kjer odprtje nove smučarske sezone načrtujejo drugi vikend v decembru, a bo točni datum odvisen od epidemiološke situacije in vremenskih razmer. Večjih novosti za zimsko sezono 2020/2021 ne načrtujejo, se pa na sezono pripravljajo tako kot vsa leta doslej. Z zasneževanjem smučišč so že pričeli, o čemer smo že pisali v članku na tej povezavi.
Tudi na Kopah so v pripravah na sezono izvedli nekaj vlaganj. Dodatno so uredili otroški park na smučišču, urejajo nove sanitarije in dodatna parkirna mesta, kupili so drug teptalnik snega. Pred dnevi je Kope pobelil sneg, a ne za dolgo, so pa tudi tam v pričakovanju nizkih temperatur, da bodo lahko začeli z zasneževanjem, je za STA povedal direktor družbe Vabo Boštjan Paradiž.
Na zimsko sezono se pripravljajo tudi na Mariborskem Pohorju, kjer odprtje nove smučarske sezone načrtujejo drugi vikend v decembru, a bo točni datum odvisen od epidemiološke situacije in vremenskih razmer.
“Upamo samo na to, da se bodo epidemiološke razmere umirile in da bomo z nekimi smernicami lahko izpeljali zimsko sezono,” je dejal Paradiž. Pričakuje, da bo vlada med prvimi sprostila dejavnosti na prostem, gostinski del pa se bo razmeram moral prilagoditi, je dejal in dodal, da so se v tej smeri sami tudi že pripravljali.
Na Rogli in Krvavcu z nekaj novostmi
V pripravah na sezono so več naložb izvedli tudi na Rogli, nekatere pa so še v teku. Sistem za tehnično zasneževanje so nadgradili z nakupom 25 zasneževalnih naprav, nadaljuje se prenova smučarskega bara Uniorček, v zaključni fazi je delna prenova hotela Brinje in prenova manjšega števila bungalovov Rogla, so za STA pojasnili v družbi Unitur. Tudi na Rogli glede na to, da zimske športne aktivnosti potekajo na prostem in da so ljudje že sami po sebi opremljeni z rokavicami, šali, podkapami in drugimi oblačili, na samem smučišču ne pričakujejo večjih omejitev.
Tudi na Rogli glede na to, da zimske športne aktivnosti potekajo na prostem in da so ljudje že sami po sebi opremljeni z rokavicami, šali, podkapami in drugimi oblačili, na samem smučišču ne pričakujejo večjih omejitev.
Nekoliko več prilagoditev bo potrebnih za zagotavljanje primerne varnostne razdalje ob vstopu na žičniške naprave in pri omejitvah hkratnih vstopov v gostinske objekte. Ti bodo svojo ponudbo organizirali tako, da bo obiskovalcem na voljo tudi na prostem, so navedli v družbi Unitur.
Čeprav je ta negotova, so glede prihajajoče smučarske sezone optimistični na Krvavcu, kjer verjamejo, da je smučanje šport, ki ga je ob omejitvah in ukrepih možno varno izvajati. Na Krvavcu letos ne bo množičnih druženj in zabav ob smučišču, pripravljajo pa več drugih novosti, med drugim bodo pokrili del krvavške plaže, razširili restavracijo v Hotelu Krvavec in kupili dodatne topove za zasneževanje.
Evropa zaradi smučanja razdeljena
Tudi v drugih evropskih državah se medtem nadaljuje burna razprava o odpiranju smučišč v prihajajoči smučarski sezoni. Za zaprtje smučarskih središč po vsej Evropi se je te dni zavzela nemška kanclerka Angela Merkel. Francoske oblasti so napovedale, da smučanje pri njih čez praznike ne bo možno, medtem ko bo v Švici smučanje možno. EU pa je Merklova pozvala k usklajevanju, saj je odločitev v pristojnosti članic.
Tudi v drugih evropskih državah se medtem nadaljuje burna razprava o odpiranju smučišč v prihajajoči smučarski sezoni. Za zaprtje smučarskih središč po vsej Evropi se je te dnui zavzela nemška kanclerka Angela Merkel.
Italija se je v začetku tedna zavzela za to, da bi smučišča ostala zaprta vsaj do 10. januarja. Tej ideji je naklonjena tudi nemška kanclerka Angela Merkel. “Poskušali bomo doseči odločitev v Evropi, da bi lahko zaprli vsa smučarska središča. A žal, ko slišimo stališča Avstrije, ne kaže ravno, da bomo zlahka uspeli. A bomo poskusili znova,” je za nemške medije dejala kanclerka.
Slovenska vlada se do prizadevanj Italije, da bi med božično-novoletnimi prazniki iz epidemioloških razlogov zaprli smučišča po vsej Evropi, še ni opredelila, so navedli na gospodarskem ministrstvu. Ob tem predvidevajo, da bo na podlagi epidemiološke slike in priporočil stroke Evropska komisija glede smučarske sezone poslala priporočilo članicam. V Evropski komisiji so sicer poudarili, da je odločitev o smučanju nacionalna pristojnost. Na vprašanje, ali bodo predlagali evropsko priporočilo, kot v primeru številnih drugih vprašanj v povezavi s pandemijo covida-19, ki so v nacionalni pristojnosti, pa niso podali jasnega odgovora.
Germany is seeking a coordinated EU approach to keeping ski resorts shut in Alpine countries to help limit the spread of coronavirus. However, reaching an agreement with neighboring Austria is proving challenging, German Chancellor Angela Merkel indicated https://t.co/Acm8IBpJqP
— CNN (@CNN) November 26, 2020
“Človek se z virusom ne okuži med smučanjem, ampak na zabavah po tem”
Avstrija zaprtju smučišč nasprotuje, saj oblasti zatrjujejo, da lahko zagotovijo varnost na smučiščih. “To ni v evropski pristojnosti. Ne vem, na kateri pravni podlagi bi lahko EU odredila zaprtje smučarskih središč,” je v pogovoru za nemški časnik Spiegel povedala avstrijska ministrica za turizem Elisabeth Köstinger.
Ob tem je zatrdila, da Avstrija sprejema vse ukrepe, da bi zagotovili varno dopustovanje. “Človek se z virusom ne okuži med smučanjem, ampak na zabavah po tem. Zato letos ne bo zabav po smučanju,” je zagotovila avstrijska ministrica.
“Če bodo gostje potrebovali zdravniško oskrbo, jim bo tako in tako na voljo. Turistična območja so se dogovorila, da bodo za tiste z blagimi znaki okužbe z novim koronavirusom vzpostavile sistem ‘varnih hiš’. To pomeni, da bi pripravili posebne namestitve, v katere bi namestili okužene ljudi,” je pojasnila. Dodala je, da se ti ljudje med seboj ne bodo mogli več okužiti, s čimer bi poskrbeli za maksimalno varnost vseh. V sodelovanju z nemškimi zdravstvenimi oblastmi bi lahko tiste brez simptomov prepeljali tudi domov.
Na vprašanje, ali bo sama letos smučala, je odgovorila, da zagotovo. “Sploh se ne bojim, da bi se tam okužila,” je povedala za Spiegel.
Wann dürfen die Skilifte wieder anlaufen? Angela Merkel fordert die Schließung der Wintersportgebiete. Österreichs Tourismusministerin Elisabeth Köstinger hält davon nichts – der Urlaub in ihrem Land sei sicher. https://t.co/aO5WV4jxQq pic.twitter.com/jLh8lMF6B8
— DER SPIEGEL (@derspiegel) November 26, 2020