Slovenija na olimpijskih igrah v Pekingu dosega izjemne rezultate, že v prvih nekaj dneh je osvojila 5 medalj in štela precej drugih visoko uvrščenih mest. O uspehih olimpijcev smo se pogovarjali s Tomažom Barado, ki jih kot vodja slovenske olimpijske reprezentance spremlja v Pekingu. Zaupal nam je več o trenutnih okoliščinah, v katerih tekmujejo in proslavljajo ter pričakovanjih do konca olimpijskih iger.
Vodja slovenske reprezentance je zares ponosen na slovenske športnike in poudarja, da imamo vrhunske rezultate. Pri tem dodaja, da imamo res visoko število medalj, toda da ne smemo pozabiti tudi na ostale visoke dosežke, saj je samo biti visoko uvrščen na olimpijskih igrah izreden dosežek. Dodaja, da še imamo veliko železa v ognju in napoveduje, da bo do konca olimpijskih iger še zagotovo zanimivo.
Igre so povsem drugačne, kot so jih navajeni
Barada je najprej poudaril, da so letos igre povsem drugačne. “To so res drugačne igre kot so jih športniki vajeni in mi kot vodstvo. Ampak ne glede na vse restrikcije in navodila smo zadovoljni. To več ni pomembno, smo se tega navadili. Proslavlja se nekako manjše kot drugače, ampak smo zelo zadovoljni glede na to, kaj smo dosegli,” je nam povedal eden od podpredsednikov Olimpijskega komiteja Slovenije.
Ne glede na to, da tega pač ne bi smeli ravno imeti, imamo zvečer nekako druženje oziroma gremo skozi stvari in nazdravimo medaljam.
Zaupal nam je, da so si kljub striktnim navodilom prilagodili eno sobo, v kateri se ob večerih družijo. Opremili so si jo z našo maskoto in slovensko olimpijsko zastavo. “Jaz kot vodja sem se odločil, da nekaj bo“, je dodal.
“Spremljajo te, kot da si vedno kužen”
Barada nam je zaupal malo več o okoliščinah na Kitajskem. “Vse skupaj je čudno. Smo v teh maskah, vsi ti, ki delajo tukaj, so vedno v teh skafandrih, nimajo nobenega stika z nami. Včasih je zelo težko, recimo greš vsako jutro na testiranje in te vsi ti skafandri spremljajo, kot da si vedno kužen za njih,” je o organizatorjih povedal bivši prvak borilnih veščin.
Nekako se športniki in vsi držimo teh navodil, druge možnosti tu na Kitajskem ni, če rečejo levo, pač moreš it levo, ker druge možnosti ni. Ampak ta pravila so za vse enaka, temu se pač moraš prilagodit kot veš in znaš.
“Nimaš veselja po druženju oziroma po kakšnih drugih kontaktih, športniki pač pridejo sem, odtekmujejo, naredijo najboljše, kar lahko in druženje mora počakat“, je povedal eden od podpredsednikov Olimpijskega komiteja Slovenije in dodal, da bodo proslavili, ko se vrnejo domov.
Tomaž Barada nam je zaupal še, da tudi med reprezentancami ni nobenega druženja. “Stanje je že takšno, da se drug drugega bojijo, organizator v to nekako prisili,” je pojasnil. Na olimpijskih igrah na splošno ni nobenih druženj, tudi v jedilnici so reprezentance ločene.
Kot v nekih zaporniških boksih izgleda, tudi v VIP predelih je podobna zgodba, vse je razdvojeno s plastiko.
Slovenija je na olimpijskih igrah zelo cenjena
Vodja slovenske reprezentance nam je prav tako povedal, da se z uspehi dviga prepoznavnost Slovenije. “Glede na dosežke, ki jih imamo tukaj, je prepoznavnost naše države bistveno večja kot je glede na velikost naše države. Jaz lahko rečem, da nas tukaj zelo cenijo, čestitke sipajo iz vseh držav, tako da smo lahko res ponosni na to, kaj dosegajo naši športniki,” je dejal Barada, ki je kot vodja zelo ponosen na slovensko ekipo olimpijcev.
Povedal je še, da so ga že pred odhodom na olimpijske igre spraševali, koliko medalj pričakuje in da takšna vprašanja dobiva še sedaj. Na ta vprašanja odgovarja s tem, da imamo v dani situaciji že 42 medalj: “Se pravi vsi športniki, ki pridejo do sem, so že dobili medaljo. Zdaj pa ali bodo dobili še bronasto, srebrno ali zlato, je samo vprašanje.
Sem smo pripotovali brez bronastih, srebrnih in zlatih medalj, pripotovalo je 42 športnikov, danes lahko rečemo, da imamo res vrhunske rezultate. Niso pa samo medalje tisto, kar šteje. Res je, da imamo zdaj že 5 medalj, ampak ne smemo pozabiti še četrta mesta, danes (op.a.: včeraj, 9. februar) peto mesto. To so tudi rezultati, ki vsekakor ogromno pomenijo.”
Olimpijske igre se za Slovenijo še zdaleč niso končale
Tomaž Barada je poudaril, da olimpijskih iger še zdaleč ni konec. “Imamo še veliko železa v ognju. Imamo še skakalce na veliki skakalnici, ekipno tekmo skakalcev, prav tako imamo možnosti v teku, jaz mislim, da sta punci zreli za kakšno višjo uvrstitev.” Pri tem je spomnil, da se je možnost visoke uvrstitve sicer rahlo zmanjšala zaradi okužbe Eve Urevc, ampak da v dekleti vseeno verjame.
Eva Urevc se je namreč z novim koronavirusom okužila sredi januarja, zaradi česar nekaj časa ni mogla trenirati. Kasneje ji je še okužba po prihodu na olimpijske igre zaradi izolacije preprečila vadbo. Toda Barada verjame, da bosta punci tekli tako kot morata in znata ter da še znamo kje presenetiti. “Zagotovo še bo zanimivo,” dodaja vodja slovenske reprezentance na olimpijskih igrah.