Tim Gajser je kot petkratni svetovni prvak (štirikratni v elitnem razredu MXGP) sprožil evforijo, ostali so sledili. Jan Pancar, Klemen Gerčar, brata Jernej in Peter Irt ... cela plejada Slovencev je v zadnjih letih nastopala med najboljšimi motokrosisti sveta, kar se je lani prezrcalilo tudi v najboljši ekipni rezultat - sedmo mesto Slovenije v pokalu narodov, t. i. motokros olimpijadi. Zdaj je tako jasno; tudi Slovenija je motokrosistična (vele)sila sveta, pa čeprav so pogoji za trening obupni, zaradi sporov pa celo odpadajo tekme

Za njim že pravcata ekipa

Kljub takšnim in drugačnim omejitvam pa se za slovenski motokros tudi v prihodnje očitno ni bati. Daleč od radarja javnosti - predvsem zaradi starosti oziroma, bolje rečeno mladosti sedem let in pol - v Košaškem dolu raste nov bodoči šampion. No, kar aktualni šampion, pa ne samo svoje kategorije, tudi med leto ali dve starejšimi. "Letos še ni bilo tekme, da ne bi domov prinesel pokala ali medalje," mi Noela Hirschenhauserja predstavita starša, Nina in Marko. Da je res tako, pričajo že police v njegovi sobi; kar šibijo se od vseh pokalov. No, na eni tekmi se mu je res zalomilo - minuli vikend na neuradnem svetovnem prvenstvu, MX master kids v Franciji. Noel je dobil tri vožnje od štirih in bil že pred naslovom prvaka, ko je v zadnji vožnji padel, nakar mu motor niti po posredovanju sodnikov nikakor ni hotel vžgati. Šele ko je asistiral oče, je spet šlo, a končalo se je z nehvaležnim četrtim mestom.

[[image_4_article_78948]]

In da je 'tamali' res entuziast, pove že pogled na tv-zaslon v dnevni sobi: na njem je vklopljena videoigrica. Katera? Simulacija motokrosa, jasno. Ko ne dirka na pravem motorju, se Noel po progah razreda MXGP podi virtualno. Primerjava s svetovnim prvakom formule ena Maxom Verstappnom je neizogibna. 

[[image_2_article_78948]]

A Noel Hirschenhauser ima svoje junake. Odgovor "Tim Gajser," se zdi že samoumeven, nato pa še otroško iskreno doda: "Pa Luka Milec. On bi prehitel še Gajserja!" Kdor ne ve: gre za zelo obetavnega motokrosista iz Starš, ki so mu vrhunsko kariero preprečile poškodbe, a zdaj s še enim Štajercem, Tilnom Demšičem iz Hoč, zaseda vrh avstrijskega prvenstva. No, bolj bistveno je to, da gre za Noelovega trenerja. Pa ne edinega. Kot trenerka za fizično pripravo z njim sodeluje še Tina Kobale, ki si je izkušnje nabrala tudi pri delu s Timom Gajserjem in Ilko Štuhec, mehanik Timotej Grašič ... In kot je to že navada pri motokrosu - tako pri Timu Gajserju kot Janu Pancarju, obeh slovenskih članih razreda MXP, je veljalo enako - ; določeno vlogo je moral prevzeti tudi oče. "Ja, nekaj mehaničnih osnov sem se moral priučiti," prizna Marko. 

Večina treningov v tujini

Tako on kot njegova žena sta svoje življenje - čeprav sta zaposlena, on v gradbeništvu, ona v kozmetični industriji - podredila ambiciji sina. "Najprej bi rad bil državni prvak. Potem pa še svetovni!" Noel ne ovinkari. "Tudi če mu slučajno ne bi uspelo, motokros oziroma šport mu daje delovne navade," dodaja oče. A dokler so sanje mogoče, vsa družina vključno s trenerjem dela za njihovo uresničitev. In kako to izgleda v državi, kjer so pogoji za trening dobri kvečjemu za ljubiteljsko raven? "70 odstotkov svojih treningov zato opravimo v tujini," razlaga Marko: "Večinoma na Madžarskem." Madžarska in motokros? Pa saj nimajo enega tekmovalca v elitnem MXGP? "Že, že, a v pogojih za trening so deset korakov pred Slovenijo," Marko ponovi že nekje slišano - tudi v kakšni drugi športni disciplini, denimo košarki, velja podobno. 

[[image_1_article_78948]]

Mama da poljub, ata: "Samo gasa!"

In medtem ko se oče, sin in trener dva- do trikrat tedensko zapeljejo na trening čez madžarsko mejo, pa tudi na Hrvaško ali v Italijo, ima prva med navijačicami doma kakšno nehvaležno opravilo več. Ja, če se službeno ukvarja s kozmetiko in lepoto, ji sinček domov prinese - blato. "Joj, neverjetno, kako rad ima Noel blato. Prav navaditi sem se morala tega. Doma imamo dva pralna in dva sušilna stroja. En par je rezerviran samo za motokros Z ogleda proge vsi ostali otroci pridejo čisti oziroma le z umazanimi čevlji, on pa je ves blaten!" se zasmeje. "Hja, mama, če pa je treba natančno analizirati progo," navihano odvrne Noel. Rezultati mu pritrjujejo, malo potuhe pa mu v šali ponudi še oče: "Pa bi ga dala v plavanje. Bi bil čist pa še manj (drage) opreme bi potreboval!" In ker je v vsaki šali kanček resnice, dregnemo, koliko pa stane motokros na vrhunski ravni - pa čeprav le za malčke -, saj je avto-motošport vendarle najdražja oblika športa. "Uf, o številkah raje ne bi ... K sreči že imamo par sponzorjev. So že dojemljivi za uspehe, pa čeprav gre za otroka," prizna Marko: "Seveda pa gre precej tudi iz družinskega proračuna, a saj veste, kako je - če le lahko, otroku omogočiš!" In če Noel morda za zdaj še ne čuti, kako podrejene so mu družinske finance, vsekakor čuti podporo in ljubezen staršev na tekmah: "Mama mi pred vsakim startom da poljub na čelo in mi pove, da zmorem. In da me ima rada. Ati pa doda: 'Samo gasa!'" In številka 881 že odbrzi proti vodstvu v prvi ovinek ... 

[[image_3_article_78948]]

Cucljal dudo, pa že zmagoval

In zakaj 881? Prva osmica pomeni 8. december, ko je bil leta 2017 rojen. Ostale številke si je kasneje izbral sam. In čeprav jo bo v mladih letih zaradi pravil v določenih kategorijah moral občasno zamenjati, mladenič verjame, da bo nekoč prav številka 881 krasila rdečo (za vodilnega v skupnem seštevku) ali celo zlato tablico (za osvojen naslov svetovnega prvaka) v MXGP. Morda pa sta mu usojeni že od rojstva. "Resda sva imela z možem že prej rada motorje, a Noelova ljubezen do njih se je začela, ko je bil še dojenček. Že ko je bil star sedem, osem mesecev, se je v vozičku tresel od navdušenja, ko je zaslišal zvok motorja. Pri dveh letih je že vozil kolo, nato smo mu kupili električni motor, pri treh letih in pol pa sva na računalniku gledala posnetke Akadamija Saša Kraglja. 'Mami, jaz to hočem,' mi je dejal. In ker nisva šla že naslednji dan, je bil celo malo užaljen," se zasmeje Nina Hirschenhauser: "Tudi mož me je debelo gledal, češ, otrok je star komaj tri leta in pol!" Čeprav je v Kragljevi akademiji spodnja starostna meja štiri leta, sta starša Noela odpeljala na prvi trening - in zgodila se je ljubezen na prvi pogled: "Še dude se nismo znebili, pa je Noel že zmagal na prvem tekmovanju talentov." 

[[image_5_article_78948]]

Predčasno pripravljen na močnejši motor

Danes Noel s sedmimi leti in pol tekmuje v družbi osem-, tudi devetletnikov. Do te starostne dobe namreč otroci vozijo 50-kubične motocikle, potem lahko prestopijo kategorijo višje, na 65-kubične. No, to bo Noel storil že naslednje leto. "Za svoja leta je kar visok, močan. V svoji generaciji nima konkurence. Fizično bo pripravljen na preskok," razlaga oče Marko, njegove besede pa potrjuje Noel, ko ga povprašamo o najljubšem uspehu doslej. "Zmaga na avstrijskem pokalu. Vse sem prehitel že za krog!iskrivo odgovarja fantič, ki se je kot gledalec že tudi udeležil tekem elitnega razreda MXGP: "Bili smo že v češkem Loketu, pa tudi v italijanski Pietramurati ..." 

Izkusil že temno plat športa

Jasno, navijal je za Tima Gajserja, ki ga je uspel tudi osebno spoznati. Pa še fotografirala sta in dobil je avtogram. Na gips. Ja, Noel je spoznal tudi temnejše plati tega športa, a ga to ni odvrnilo. "Zlomil sem si roko na treningu. A nikdar ne bi šel zaradi tega stran od motokrosa. Saj drugo roko pa sem si zlomil med kolesarjenjem," pokaže brazgotine še ob drugem komolcu. "Da naju je kaj strah, niti ne kaževa, ker bi se negativna energija prenesla. Slediva njegovim željam in ga popolnoma podpirava," o starševskih skrbeh, da se otroku ne bi kaj zgodilo, pove mama: "V bistvu me je še najbolj strah, ko gresta z očetom na kolo za downhil, torej spust." In čeprav oče vztraja, da "novinarja pa to zdaj res ne zanima tako zelo", sinček ob slišanem že ves ponosen pride pokazat še svoje specialno kolo. 

Pred hišo pa sta na ogled že postavljeni dve husqvarni. Motokros dirkalnika za malčke. "Tri imamo; tisti, najbolj sveži je za dirko, eden je za trening, eden bolj za rezervne dele," razlaga oče: "Za zdaj jih še kupujemo. Si pa želimo, da v naslednji kategoriji do 65 kubičnih centimetrov pridemo tudi do kakšne tovarniške podpore." Ja, pri Timu Gajserju se konkurenti Honde že tolčejo po glavi, pri Janu Pancarju imajo tovarniške ekipe letos zadnji trenutek za odločitev, zdaj pa na radar prihaja še čudežni deček iz Košaškega dola.