Foksi je živahen in domiselno zvit lisjak, ki ga poznamo kot uradno maskoto Olimpijskega komiteja Slovenije. Ker pa je Foksi neuklonljive narave in se že od mladih tačk vneto predaja športu, je tokrat prišel navijati tudi v Maribor na Olimpijski festival evropske mladine (OFEM), ki ga bomo lahko spremljali letos poleti. Na OFEM pa bomo lahko navijali tudi za Foksi ambasadorje, mlade mariborske športnike, ki se bodo v različnih športnih disciplinah pomerili s tujo konkurenco. Ena od njih je tudi Beti Butina Jazbec, ki se ukvarja s tenisom.
Kdaj ste se začeli ukvarjati s tenisom, zakaj ste se odločili za ta šport in kdo vas je za to navdušil?
S tenisom sem se seznanila že pri 4 letih in zanj me je navdušila mama.
Kako potekajo priprave na OFEM?
Reprezentančne priprave na OFEM smo imeli 3 dni v mesecu maju, kar je bilo v sklopu Olimpijskega kampa. Vse ostalo se pripravljam v domačem klubu s teniškim trenerjem Branetom Glogovacem in kondicijskim trenerjem Renejem Lebanom.
Ali velja kakšen poseben režim treningov pred tekmovanjem?
Seveda, priprave so pospešene in vsebinsko ustrezne.
Kaj vam osebno nastop na tovrstnem tekmovanju pomeni?
Vidim priložnost, da pokažem svoje znanje in vložen trud. Po drugi strani je izziv igrati za mojo državo.
Ste se v preteklosti že udeležili kakšnega podobnega tekmovanja takšnega kova?
Lansko leto sem dobila povabilo selektorja za evropsko prvenstvo do 14 let. Vendar sem se tik pred tekmovanjem poškodovala in sem morala tekmo predati.
V tenisu je evropsko prvenstvo med najkvalitetnejšimi tekmovanji, zato je primerljivo z OFEM. Je pa res, da nisem še nikoli tekmovala na tekmovanju, kjer bi državo zastopalo več športnih panog.
Na kakšen način je potekal izbor za OFEM v vaši kategoriji?
To je v rokah selektorja mladinskih reprezentanc Marka Pora. Najverjetneje se je odločil zame, saj sem bila letos zimska državna prvakinja do 16 let posamično in v dvojicah. Začetek tega leta sem tudi kar kvalitetno opravičila svojo reprezentančno vlogo na zimskem ekipnem evropskem predtekmovanju do 16 let v Istanbulu. Pred tem pa sem bila že 5-krat državna prvakinja v kategorijah do 12, 14 in 18 let posamično in/ali v dvojicah.
OFEM bo dopolnjeval tudi družabni program, se veselite druženj s tekmovalci iz drugih držav?
Veselim se novi poznanstev. Rada spoznavam ljudi, ki imajo podobne cilje in želje, kot jih imam jaz. Tenis in šport nasploh imam najraje in zanimajo me tudi rezultati drugih panog.
Ste že morda navezali stike z drugimi tekmovalci, ki bodo sodelovali na OFEM?
Poznam nekaj deklet, ki bodo tekmovale v odbojki, saj smo bili skupaj v Olimpijskem kampu.
Kaj po vašem mnenju največ doprinese k priljubljenosti športa, s katerim se ukvarjate?
Največ pomeni, da imajo posamezniki ali ekipe odlične rezultate. Posebej pa se mi zdi pomembno, da publika pobliže spozna tekmovalce, da se seznani s tem, kako tekmovalec razmišlja o življenju nasploh, kako trenira, koliko se trudi za svoj cilj. V življenju brez dela ni uspeha.
Kako usklajujete šolske obveznosti s treningi?
Sem uspešna, saj sem 9. razred opravila z odliko v vseh predmetih, kljub temu, da sem 3-krat tedensko trenirala tudi po 2-krat dnevno. Sprejeta sem na II. Gimnazijo v Mariboru v športni razred. Pogoji za sprejetje so bili precej visoki, in sem jih dosegla.
Kako pogosto trenirate? Kje treningi potekajo?
Treniram 3-krat tedensko 2-krat dnevno in 5-krat tedensko enkrat dnevno. Poleg tega imam še 4 enote kondicijskega treninga in obvezno masažo. En dan v tednu imam v celoti namenjeno počitku in druženju s prijateljicami in družino.
Kaj so vaši največji uspehi, na katere ste ponosni?
Največji uspeh na mednarodnem nivoju sem dosegla v lanskem letu, ko sem se prvič uvrstila na svetovno juniorsko teniško lestvico (ITF). In letos na Cipru, ko sem se uvrstila med najboljših 8 na turnirju ITF. Na državnem nivoju pa sem s 13 leti postala zimska državna prvakinja do 18 let. Skupaj sem bila državna prvakinja 7-krat.
Kako vas pri športu podpira družina?
Oče in mama me neizmerno podpirata. Vedno sta mi v oporo. Imam pa tudi srečo, da so moji stari starši pri močeh in mi lahko pomagajo na način, da mi nana kuha, nono pa me vozi na tenis v času, ko so starši v službi. Tudi moja sestra Liza igra tenis, zato včasih narediva kakšne motorične vaje skupaj, kar je zelo zabavno in kdaj tudi igram z njo. Sicer bolj rahlo, saj je 3 leta mljaša.
OFEM velja za “male olimpijske igre”. Ali se nekoč vidite v vlogi slovenskega reprezentanta na olimpijskih igrah?
To je moja želja in cilj. Zelo si želim nastopiti. Vendar vem koliko dela me še čaka in tega me ni strah.
Kaj bi sporočil svojim vrstnikom, današnji mladini, kako bi jih navdušil za ukvarjanje s športnimi aktivnostmi?
Povedala bi jim, da me je šport naučil organizacije, sistematičnosti in da mi trud, ki se vedno poplača, ustvarja ugodje, čeprav je včasih zelo težko. Ko je človek utrujen, tudi drugače razmišlja in ima potem čiste misli. Nič se ne zdi težko.