Vijoličaste je žreb v Nyonu za prvi krog kvalifikacij za konferenčno ligo poslal v Armenijo k erevenskemu Urartu, lani tretjeuvrščeni armenski ekipi z vzdekom »lêvi«. Prvič sploh v Armenijo. Doslej so v Zakavkazje potovali že dvakrat uspešno v Gruzijo (WIT 2009, Čikura 2018) in enkrat v Azerbajdžan, ko jih je Gabala leta 2016 izločila na zadnji stopnički za ligo Evropa. Pretiranega navdušenja najbrž ni v nobenem taboru. Vijoličasti bodo sicer prvo tekmo 8. julija igrali v Ljudskem vrtu, a jih nato čaka dolga in draga pot v Erevan.
»Najtežji tekmec nam je padel od možnih,« je za spletno stran Urarta že komentiral Robert Arzumanyan, rosno mladi 35-letni trener, ki je marca prvič postal trener člankega moštva. »V končanem prvenstvu Slovenije je imel Maribor enako točk kot Mura, ki je zasedla prvo mesto. Da, Maribor je ekipa z veliko tradicijo, vendar se moramo čim bolje pripraviti, da bomo čim bolje nastopili.«
Rožman: Ekstremne vremenske razmere
Seveda so se oglasili kmalu po žrebu tudi pri vijoličastih, ki so na pripravah v Moravskih Toplicah. »Še bolj pomembno od razpleta žreba bo spoznanje, v kakšnem stanju bomo mi prišli do te tekme,« je povedal za klubsko spletno stran trener Simon Rožman. »Potrebovali bomo zelo dobro logistiko, glede na ekstremne vremenske razmere, ki vladajo v Armeniji, za kar bo v klubu brezhibno poskrbljeno.«
Rožman je dodal, da je cilj ne glede na nasprotnika in vse okoliščine pa je cilj jasen – napredovanje. »Skušali bomo pridobiti vse informacije o armenskem moštvu, saj Evropa zahteva maksimalno celostno pripravo. To niso tekme za učenje, ampak za tekmovanje. Temeljito se bomo pripravili, takoj bomo začeli z zbiranjem informacij iz vseh zornih kotov. Imamo dovolj časa za razčlenjevanje nasprotnika, nadaljevali pa bomo s procesom dela, da bi bili na ustreznem nivoju za začetek sezone. Zavedamo se, da ni prostora za napake ali morebitno podcenjevanje, pričakujem zahteven dvoboj za uvod kvalifikacij, v katerem pa bomo storili vse, da bomo uspešnejši.«
Ustanovljeni leta 1992
Urartu je bil sicer ustanovljen leta 1992, ampak v vasi Kotayjk kot FC Banants. Zakaj? Sarkis Israelyan je klub poimenoval po svoji rodni vasi Banants (trenutno znani kot Bayan). Takoj so osvojili prvega od treh armenskih pokalov. Ob koncu prehodne sezone 1995 je Banants utrpel finančno krizo. Lastniki klubov so se odločili, da je bolje združiti klub z FC Kotayk iz Abovyana, kot pa da bi ga bili razpustiti.
Stadion obnovljen za 4.860 gledalcev
Stadion Urartu je bil odprt leta 2008, potem ko je bil zgrajen tudi s pomočjo FIFA Goal programa. Od leta 2019 ima 4,860 sedišč in tudi reflektorje, saj je stadion gostil tri tekme evropskega prvenstva do 19 let. Erevan je prestolnica z milijon prebivalcev v trimilijonski Armeniji.
Leta 2001 se je Banants, ki tako ni tekmoval od leta 1995 do 2000, oddaljil od FC Kotayk in bil preseljen iz Abovyana v glavno mesto Erevan. Nato se je leta 2003 Banants, ki je sprva ohranil ime, združil z FC Spartak Yerevan, vendar je lahko ime nove združitve omejil na FC Banants. Spartak je postal Banantsova mladinska akademija in pozneje spremenil ime v Banants 2. Zaradi združitve je Banants pridobil veliko igralcev iz Spartaka iz Erevana.
Redno v evropske kvalifikacije
Po združitvi je Banants uporabil bolj resen pristop in je od takrat resen in reden armenski prvoligaš. Mešanici izkušenj in mladosti so kmalu začeli dodajati tudi tuja imena in tako so bili kar trije Brazilci najboljši strelci kluba v posameznih sezonah (Du Bala, Bruno Correa, Laercio).
Klub se je namreč povrhu redno uvrščal v evropske kvalifikacije vse od selitve v Erevan, kjer so del okrožja Malatia-Sebastia. Od leta 2003 so kar štirinajsktrat nastopali v Evropi, vselej v kvalifikacijah za pokal Uefa oziroma naslednici ligi Evropa. Doslej jim je zgolj enkrat uspelo preskočiti prvo oviro, ko so leta 2005 izločili Lokomotivo iz Tbilisija.
Doma so na štirinajstih evropskih tekmah sicer le enkrat remizirali (Young Boys 1:1, 2007) in enkrat zmagali (andorska Santa Coloma 3:2). Izpleni v Erevanu so bili sicer v preostalih primerih zmage, vendar nihajo od petarde srbrskega Čukaričkega lani do minimalnih zmag ciprske Omonie (0:1) in Sarajeva (1:2) v letih poprej.
Enkrat doslej prvaki
Urartu je dočakal največji trenutek v sezoni 2013/14, ko so osvojili doslej edini armenski naslov, kjer je dolga leta serijsko zmagoval Pyunik (14 naslovov), za njegovo dediščino se je najbolj resno spopadel Alashkert (4 naslove), ki je v minuli sezoni osvojil četrti naslov. Lanska sezona je v desetčlanski ligi sicer imela zgolj 24 krogov zavoljo eskalacije v Gorskem Karabahu ter posledic koronavirusa, ki je finančno pokopala klub Ganzdasar, povrhu pa je iz lige izstopil še Lori.
Urartu, ki se je 1. avgusta 2019 preimenoval iz FC Banants, je v lanski sezoni osvojil tretje mesto. Po oceni Transfermarkta je moštvo ocenjeno na 4,5 milijona evrov (NK Maribor za primerjavo na 11,8 milijona), premorejo šest reprezentantov in kar trinajst tujcev. Precej je igralcev iz Afrike, premorejo tudi dva Brazilca.