Cene izdelave kompozitnih oziroma belih zalivk niso podcenjene in za zdaj ostajajo nespremenjene, so poudarili na ZZZS. Bodo pa, če se bo izkazalo, da so zdajšnje vrednosti neustrezne, model plačevanja prenovili ob drugi fazi opuščanja amalgama. Zobozdravniki so namreč opozorili, da je znesek, ki ga prejmejo za izdelavo belih zalivk, prenizek.

Povečujejo sredstva za zobozdravstvo

Direktorica področja za analize in razvoj pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Anka Bolka je na novinarski konferenci poudarila, da cene izdelave belih zalivk nikakor niso podcenjene. Določili so jih na podlagi raziskave, ki so jo opravili v začetku letošnjega leta. V njej so zajeli javno objavljene cenike 20 zdravstvenih domov ter številnih koncesionarjev in tako imenovanih čistih zasebnikov. Trenutni znesek, ki ga namenijo za izdelavo bele zalivke, tako dosega najmanj 80 odstotkov cene, kot jo zasebniki v povprečju zaračunajo samoplačniku.

Ob tem so na ZZZS poudarili, da v zadnjih letih povečujejo sredstva za zobozdravstvo. Zobozdravstvena ambulanta, ki izvede ves program storitev, je v letu 2018 od ZZZS prejela 110.000 evrov, v letošnjem letu pa 164.000 evrov.

Trenutno imajo pravico do tako imenovanih belih oziroma kompozitnih zalivk v breme javne zdravstvene blagajne otroci do 15. leta ter nosečnice in doječe matere, na "vidnih" zobeh pa prav vsi zavarovanci. Z oktobrom so v veljavo stopile spremembe pravilnika obveznega zdravstvenega zavarovanja, po katerem bodo bele zalivke v prihodnje brezplačne tudi za druge skupine zavarovancev. Novela bo tako osebam do 26. leta od 1. januarja 2025 zagotovila kritje izdelave belih zalivk na vseh zobeh v breme javne zdravstvene blagajne. Ostali pa bodo to pravico pridobili 1. julija 2026. Zavarovanci sicer ne bodo upravičeni do brezplačne zamenjave amalgamskih zalivk z belimi, če bodo amalgamske zalivke še vedno funkcionalne.

Treba bo zagotoviti dodatna sredstva za več zobozdravstvenih timov

Ker izdelava bele zalivke zobozdravniku vzame več časa kot izdelava amalgamske, bo treba zagotoviti dodatna sredstva za več zobozdravstvenih timov, prvič torej s 1. januarjem prihodnje leto. Na ZZZS ocenjujejo, da bo v prihodnjem letu zaradi širitve pravice do bele zalivke na zavarovance do 26. leta izdelanih dodatnih 87.000 zalivk. Zato bodo na zavodu pripravili predlog za naslednjo spremembo vladne uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja. Ocenjujejo, da bo potrebnih dodatnih 3,06 milijona evrov oziroma približno 21 dodatnih programov oziroma timov.

Za drugo fazo oziroma dokončno opustitev amalgama od 1. julija 2026 pa bo ZZZS ponovno preveril aktualne podatke, so napovedali. Če se bo izkazalo, da sedanje vrednosti niso ustrezne, bodo model plačevanja ustrezno prenovili, so zagotovili. Trenutno pa ocenjujejo, da bo treba zaradi opuščanja amalgama od 1. julija 2026 dalje zagotoviti še dodatnih 13,04 milijona evrov. Skupno bo torej na letni ravni treba zagotoviti več kot 16 milijonov evrov za do 50 dodatnih zobozdravstvenih ambulant in za zagotovitev sredstev za dražji material.

Zobozdravniki opozarjajo, da bodo primorani vrniti koncesije

Zobozdravniki so na dopoldanski novinarski konferenci opozorili, da znesek, ki ga od ZZZS trenutno prejmejo za izdelavo belih zalivk, ne zadostuje za kritje vseh stroškov. Zavod so pozvali, naj ponovno izračuna strošek izdelave belih zalivk. Sicer bodo številni zobozdravniki primorani vrniti koncesije, so posvarili.

Morda vas zanima tudi: Zobozdravniki opozarjajo: Izdelava ene bele zalivke zobozdravniku prinese od 41 do 91 evrov minusa.

Član delovne skupne za strokovna vprašanja zobozdravnikov pri Zdravniški zbornici Slovenije Krunoslav Pavlović je ob tem za nerazumno označil tudi vztrajanje ZZZS pri uporabi belega kompozitnega materiala kot edinega materiala namesto amalgama. Na tržišču so namreč dostopni tudi drugi materiali, ki bi lahko bili primernejši, je ocenil. Med njimi je izpostavil glasionomerne cemente.

Bolka pa je odgovorila, da so na ZZZS glede materialov v celoti sledili mnenju razširjenega strokovnega kolegija za zobozdravstvo, ki je predlagal nadomeščanje amalgama zgolj s kompozitom. V sporočilu za javnost so se na zavodu sklicevali tudi na nacionalni načrt o ukrepih za opustitev uporabe amalgama v zobozdravstvu. V njem je med drugim navedeno, da imajo glasionomerni cementi slabše mehanske lastnosti, zato niso primerni kot dolgoročne zalivke v predelih z velikimi obremenitvami.

STA