Upravni odbor ZZZS je izvajalce zdravstvene dejavnosti pozval, naj se ustrezno organizirajo in odpravijo zaostanke, ki so nastali v času epidemije covida-19. Zahteva tudi, da zagotovijo optimalen oziroma nemoten dostop do izbranega osebnega zdravnika. Ob tem je napovedal ukrepanje skladno z veljavnimi predpisi, tudi z izrekanjem pogodbenih kazni.

Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) se je na današnji seji seznanil z realizacijo pogodbeno dogovorjenega programa. Izvajalci zaradi začasnih ukrepov za obvladovanje epidemije covida-19 zdravstvenih storitev niso mogli izvesti v celotnem obsegu, saj so v določenem obdobju lahko opravljali izključno najnujnejše storitve in storitve onkološke dejavnosti, so spomnili v sporočilu za javnost.

V tem obdobju so izvajalci v ambulantah družinske medicine, otroškega in šolskega dispanzerja ter dispanzerja za ženske opravili 276.142 obravnav manj kot v enakem obdobju lani, kar je 3,84 odstotka manj. V zobozdravstveni dejavnosti za odrasle, mladino in otroke so opravili 417.063 obravnav manj (31,53 odstotka), v specialistični ambulantni dejavnosti 1.469.786 storitev manj (16,12 odstotka) in v akutni bolnišnični dejavnosti 23.474 obravnav manj (11,78 odstotka) kot v enakem obdobju lani.

Poleg čakalnih dob največ težav povzroča otežen dostop do izbranega osebnega zdravnika, ugotavlja ZZZS. Zato od vseh izvajalcev zahteva, da zagotovijo optimalen oziroma nemoten dostop do zdravnika.

Kot so opozorili, slabša realizacija programa vpliva tudi na slabšo dostopnost zavarovanih oseb do zdravstvenih storitev. Zato je upravni odbor ZZZS pozval vse izvajalce zdravstvene dejavnosti, naj se ustrezno organizirajo in izvedejo program, za katerega izvedbo so se obvezali s pogodbo z zavodom. Poleg čakalnih dob največ težav povzroča otežen dostop do izbranega osebnega zdravnika, ugotavlja ZZZS. Zato od vseh izvajalcev zahteva, da zagotovijo optimalen oziroma nemoten dostop do zdravnika.

Predlagajo vzpostavitev informacijskih točk za bolnike

Med rešitvami predlagajo vzpostavitev informacijskih točk za bolnike oziroma izboljšanje dostopnosti po telefonu, tako tehnično, kot tudi z vidika odzivnosti. ZZZS predlaga tudi reorganizacijo oziroma centralizacijo naročanja in posredovanja povratnih informacij bolnikom o datumu in uri osebnega pregleda ali telefonskega razgovora z zdravnikom za več ambulant na enem mestu.

Rešitev na ZZZS vidijo tudi v vzpostavitvi posebnih informacijskih točk za naročanje na odvzem brisa in povratne informacije o izvidu odvzetih brisov na nacionalni ravni, na sistemski ravni pa bi bilo po oceni ZZZS treba takoj urediti prenos določenih kompetenc na medicinske sestre. Med njimi so predpisovanje nekaterih medicinskih pripomočkov in nenujnih reševalnih prevozov, kar da bi razbremenilo zdravnike.

Izpostavili so še dosledno izvajanje pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki po novem omogočajo, da napotni zdravnik podaljša veljavnost napotnice osebnega zdravnika, če ugotovi, da bo zavarovana oseba na podlagi že izdane napotnice potrebovala zdravstvene storitve tudi po preteku obdobja veljavnosti napotnice. “To pravilo se še premalo uporablja, kar tudi po nepotrebnem povzroča ponovne obiske ali telefonske klice osebnega zdravnika,” ugotavlja ZZZS.

Predlagajo tudi vsaj začasno ustavitev zniževanje števila količnikov, ko zdravnik lahko odkloni novega bolnika ter nadaljevanje zmanjševanja administrativnih bremen v zdravstvu in povečevanje števila timov družinskih zdravnikov.

Predlagajo tudi vsaj začasno ustavitev zniževanje števila količnikov, ko zdravnik lahko odkloni novega bolnika ter nadaljevanje zmanjševanja administrativnih bremen v zdravstvu in povečevanje števila timov družinskih zdravnikov. A kot so ob tem poudarili, zagotavljanje dodatnih sredstev ne bo zadoščalo, saj ZZZS zaradi pomanjkanja zdravnikov ne more oddati vseh programov.

“Zato so nujni sistemski ukrepi, kot so povečanje vpisa na medicinsko fakulteto, optimizacija poteka specializacije družinske medicine (v zadnjih letnikih naj poteka na primarni ravni in ne na klinikah), pozitivna promocija poklica zdravnika na primarni ravni, uvoz zdravnikov iz tujine,” so navedli.

Pričakujejo več angažiranja občin

ZZZS tudi pričakuje, da bo ministrstvo za zdravje ponovno proučilo veljavne protokole dela in dodalo usmeritve, ki bodo zagotovile ustrezni dostop tudi bolnikov brez covida-19 do zdravnika. “Več angažiranja bi pričakovali tudi s strani ustanoviteljev javnih zdravstvenih zavodov, npr. občin, ki imajo poleg pristojnosti tudi odgovornost, da zagotovijo ustrezne pogoje dela v javnih zavodih in mrežo na primarni ravni,” so zapisali.

Ob tem so na ZZZS še napovedali okrepitev nadzora na tem področju, hitro odzivanje na pritožbe zavarovanih oseb in ukrepanje skladno z veljavnimi predpisi, tudi z izrekanjem pogodbenih kazni.

STA