Ne morem dopustiti takšnega stanja, ki povzroča stagnacijo razvoja naše občine na vseh področjih,” je na današnji novinarski konferenci povedal župan Anton Slana. Ta je pred nastopom trenutnega mandata bil župan občine tri zaporedne mandate do leta 2014.

Z nastopom tretjega mandata so se začele težave

Kot je dejal, je v prejšnjih mandatih vedno uspel vzpostaviti konstruktivno sodelovanje z vsemi organi občine, tudi občinskim svetom, z nastopom trenutnega mandata leta 2018 pa so se začele težave. “Popolnoma razumem, da smo se v političnem življenju primorani soočiti z nasprotujočimi si mnenji, predlogi in dejanji, ampak v našem primeru gre zgolj za to, da se skupina članov občinskega sveta ne more sprijazniti z dejstvom, da so volivci zaupali vlogo župana meni,” je dejal.

Problematičnih sedem svetnikov

Po njegovem prepričanju poskuša sedem občinskih svetnikov, ki imajo v občinskem svetu večino, na vsak način ovirati projekte, da bi lahko “ob koncu mandata s prstom kazali name, da se niso izpeljale določene investicije“.

Težave so se po besedah Slane začele že prvo leto mandata, ko so le s težavo, komaj v juniju 2019, sprejeli proračun občine za tekoče leto. Lani je bil proračun sprejet šele v juliju, podobna zgodba pa se po besedah župana dogaja tudi zdaj, saj se omenjena skupina občinskih svetnikov od decembra lani ni udeležila nobene od štirih sklicanih rednih sej občinskega sveta.

Težave so se po besedah Slane začele že prvo leto mandata, ko so le s težavo, komaj v juniju 2019, sprejeli proračun občine za tekoče leto. Lani je bil proračun sprejet šele v juliju, podobna zgodba pa se po besedah župana dogaja tudi zdaj, saj se omenjena skupina občinskih svetnikov od decembra lani ni udeležila nobene od štirih sklicanih rednih sej občinskega sveta. Te so bile zato nesklepčne in tako niso mogli obravnavati ključnih dokumentov, med drugim proračuna za leto 2021.

Izgradnja vrtca jabolko spora v občini

Slana je opozoril, da zaradi tega ni mogoča prijava na javne razpise za pridobitev sofinanciranja s strani države ali EU. Tako naj bi bila med drugim ogrožena nadgradnja vodovodnega omrežja v treh občinah in izgradnja novega vrtca v Svetem Juriju, ki sicer velja za glavno jabolko spora v občinski politiki.

Opozicija meni, da želi župan preusmeriti pozornost od težav

Predstavnik omenjene skupine občinskih svetnikov Ivan Fras meni, da je pobuda za razpustitev občinskega sveta le poskus župana za preusmerjanje pozornosti od resničnih težav. “Namesto da bi se potrudil najti skupaj z občinskim svetom neko konstruktivno rešitev, raje za namen popularizacije v lokalni javnosti predlaga absurdno rešitev, ki nima nikakršne zakonske podlage,” je danes povedal za STA.

Namesto da bi se potrudil najti skupaj z občinskim svetom neko konstruktivno rešitev, raje za namen popularizacije v lokalni javnosti predlaga absurdno rešitev, ki nima nikakršne zakonske podlage.

Poudaril je, da pri njihovem ravnanju “nikakor ne gre za politično nagajanje, ampak svetniki želimo, da župan spoštuje poslovnik in statut občine in da skupaj s občinsko upravo, kot občinska izvršna oblast, izvršuje sprejete sklepe občinskega sveta“. “Župan sklepov občinskega sveta, ki mu niso povšeči, enostavno ne izvrši. Tak primer je neizvrševanje proračuna v sprejeti obliki oziroma selektivno izvrševanje proračuna po njegovi izbiri,” je še povedal Fras.

Župan sklepov občinskega sveta, ki mu niso povšeči, enostavno ne izvrši. Tak primer je neizvrševanje proračuna v sprejeti obliki oziroma selektivno izvrševanje proračuna po njegovi izbiri.

Glede neudeleževanja sej občinskega sveta je pojasnil, da je njihova svetniška skupina predlagala razširitev dnevnega reda občinske seje za tri točke, a jih župan ne usliši. “Sedaj je župan dal že petič enak dnevni red na sejo občinskega sveta, brez da bi upošteval legitimne zahteve svetnikov, ki so podali svoj predlog v skladu s poslovnikom in statutom občine. Dokler bo župan kršil in ignoriral poslovnik in statut občine, se svetniki predlagatelji ne bodo udeležili seje občinskega sveta,” je dejal Fras.

Razpustitev občinskega sveta skrajni ukrep

Omenjeno skupino po njegovih navedbah sestavljajo on kot neodvisni kandidat, trije predstavniki SDS, dva predstavnika NSi ter še ena članica skupine svetnikov. O razpustitvi občinskega sveta po zakonu o lokalni samoupravi odloča državni zbor na predlog vlade. To je sicer skrajni ukrep. “Preden izda sklep o razpustitvi občinskega sveta, mora državni zbor opozoriti občinski svet na njegovo nezakonito ravnanje ter mu predlagati, kako naj v primernem roku te nezakonitosti odpravi,” piše v zakonu.

Podobni pobudi v preteklosti že podani v dveh občinah

Če občinski svet ravna v skladu z opozorilom, državni zbor postopek o razpustitvi ustavi. V nasprotnem primeru pa glasuje o razpustitvi občinskega sveta in razpiše predčasne volitve v občinski svet. Pobuda za predčasno razpustitev občinskega sveta je bila po vedenju župana Slane v preteklosti že podana v Kostanjevici na Krki in Veliki Polani, a v nobenem primeru ni prišlo do dejanske razpustitve.

STA