Odbor DZ za zadeve EU je danes z devetimi glasovi za in šestimi vzdržanimi podprl kandidaturo Tomaža Vesela za evropskega komisarja iz Slovenije. Proti ni glasoval noben član odbora. Mnenje odbora sicer za vlado ni zavezujoče, bo pa ta sedaj lahko ime kandidata posredovala v Bruselj.

Opozicija se je glasovanja vzdržala

Vesela so pričakovano podprli člani odbora iz koalicijskih vrst, ki so v razpravi poudarjali predvsem njegove kompetence na področju poznavanja proračuna. V opozicijskih SDS in NSi so se glasovanja vzdržali. Tudi slednji Veselu kompetenc niso oporekali, pozdravili so tudi to, da se je Vesel še pred odborom predstavil vsem političnim strankam.

Vesel je tudi v predstavitvi na odboru DZ za zadeve EU izpostavil pomen sodelovanja z evropskimi in poslanci DZ, brez tega si dela ne predstavlja, zato je uvodoma podal tudi zavezo, da se bo redno udeleževal sej pristojnih delovnih teles v DZ.

So pa opozicijski poslanci v razpravi izpostavljali predvsem način kandidature, ko se v Bruselj najprej posreduje ime kandidata, ne da bi se vedelo, kateri resor bo zasedel. Tudi Vesel je izpostavil, da bi bilo bolje, če bi zaslišanje pred odborom DZ opravil z vedenjem, za kateri resor kandidira.

Državni sekretar za evropske zadeve v kabinetu predsednika vlade Igor Mally je zagotovil, da je vlada postopke izpeljala v skladu z zakonodajo, ter da pogovori z Evropsko komisijo glede resorja, ki bo pripadel Sloveniji, intenzivno potekajo.

V opoziciji so se obregnili tudi ob to, da vlada ni upoštevala prošnje predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, naj države članice posredujejo ime dveh kandidatov, moškega in ženske. Vesel je na to odgovoril, da sam zagovarja enakost spolov, a da ta kritika ne more leteti nanj, saj bi za to morali spremeniti postopek. Mally pa je dejal, da do zdaj niti ena država članica EU v Bruselj ni posredovala več kot enega kandidata.

Čeprav se torej še ne ve, za kateri resor kandidira, pa Vesel meni, da nepomembnega resorja v Evropski komisiji ni. Zavezal se je delu v javno korist. Evropska komisija je po njegovem mnenju pred velikimi izzivi, med katerimi je naštel zeleni prehod, migracije, debirokratizacijo, tehnološki napredek in obrambno varnost, ki jih bo lahko rešila s kompromisi.

STA