Poslanka Meira Hot je na svojem Facebook profilu zapisala: »Živali so od danes naprej tudi v slovenskem pravnem redu čuteča živa bitja!!! Ravnokar izglasovali spremembe Stvarnopravnega zakonika v Državnem zboru! Presrečna sem, skupaj nam je uspelo. Hvala vsem!!!!«
Meira Hot: »Živali so od danes naprej tudi v slovenskem pravnem redu čuteča živa bitja!!! Ravnokar izglasovali spremembe Stvarnopravnega zakonika v Državnem zboru! Presrečna sem, skupaj nam je uspelo. Hvala vsem!!!!«
Sprejetje zakona je pozitivno komentiral tudi koordinator poslanske skupine Levica Luka Mesec na svojem Facebook profilu: »Živali SO čuteča bitja! V DZ smo pravkar potrdili spremembo stvarno-pravnega zakonika, po kateri živali niso več predmet, s katerim človek prosto razpolaga, ampak čuteča bitja. To samo po sebi še ne prinese sprememb v ravnanju z njimi – je pa dobra podlaga za prevetritev vseh predpisov, ki to dejstvo zanikajo in dovoljujejo, da se z njimi ravna zgolj kot s kosi mesa.«
Dobra podlaga za nadaljevanje boja
Uvodoma je poslanka Meira Hot povedala: »Živali so čuteča bitja. Če jih zanemarjamo, trpijo. Če jih udarimo, jih zaboli. Če z njimi lepo ravnamo, so nam hvaležne.« Povedala je še, da se ta korak na prvi pogled in zavoljo različnih interpretacij res zdi simboličen, vendar ne smemo spregledati negativnih posledic, ki jih je prinašal dosedanji zakonik. Poslanka je navedla primer zastrupitve živali, ki se je do zdaj obravnavala kot poškodovanje stvari in pomoč živalim v pregretih vozilih, ki se je v primeru razbitja avtomobilskega stekla tehtala med poškodovanjem ene stvari zaradi druge. Kritična je bila tudi do mučiteljev živali, ki za svoj prekršek niso bili ustrezno kaznovani.
Ta korak se na prvi pogled in zavoljo različni interpretacij zdi simboličen, vendar ne smemo spregledati negativnih posledic, ki jih je dosedanji zakonik prinašal.
“Socialni demokrati se zavedamo da je pred nami vsemi, ne samo politiko, temveč celotno družbo še izjemno dolg in naporen proces. Zato si tudi ne delamo utvar, da bo za učinkovito zaščito živali dovolj le ena, čeprav pomembna, zakonska določba v Stvarnopravnem zakoniku. Tej bodo morale slediti celovite prenove področne zakonodaje, pa tudi boljša ozaveščenost družbe, da so živali naša skrb in ne naša last,” še doda.
Ministrica za pravosodje v odstopu Andreja Katič pa je povedala: »Pomemben razlog za takšno opredelitev je tudi v splošnem vrednostnem zavedanju, da živali ravno zaradi njihove sposobnosti čutiti in se odzivati na svet okoli njih, ni mogoče enačiti s položajem stvari kot telesnega objekta, ki ga človek obvladuje«