Danes se v Rimskih termah odvija vrh med Slovenijo in Evropsko vesoljsko agencijo (ESA), ki predstavlja zgodovinski mejnik za slovenski vesoljski sektor. Slovenija je s tem uradno postala polnopravna članica te prestižne organizacije, kar odpira številne nove možnosti za podjetja, raziskovalne inštitucije in univerze, ki so vključene v vesoljski razvoj.
[[image_1_article_73442]]
Vrhunec dogodka bo slavnostna prireditev, ki bo potekala nocoj v Centru Noordung v Vitanju, s prenosom na Televiziji Slovenija ob 20. uri. Slavnostnega dogodka se udeležujejo najvišji predstavniki ESE, med njimi generalni direktor dr. Josef Aschbacher, predsednik Sveta ESA dr. Renato Krpoun ter ministri in ključni predstavniki slovenskega vesoljskega sektorja.
Nove priložnosti za Slovenijo v vesolju
Slovenski vesoljski sektor, ki vključuje več kot 40 podjetij, raziskovalnih inštitutov ter tri univerze, bo z vstopom v ESA lahko sodeloval v ključnih evropskih vesoljskih programih. Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je ob tem poudaril: »Slovenski vesoljski sektor se je v programih Evropske vesoljske agencije izjemno izkazal. Njegova inovativnost in sposobnost sta bila ključna razloga za vstop v polnopravno članstvo ESE. Slovenska podjetja so odlična in mednarodno prepoznavna. V vesolju so se dokazala na mnogih področjih – od razvoja satelitskih sistemov, telekomunikacijskih tehnologij do uporabe podatkov in naprednih materialov.«
[[image_2_article_73442]]
Evropsko priznanje slovenske odličnosti
Generalni direktor ESA dr. Josef Aschbacher je izpostavil pomen slovenskega članstva za celotno agencijo: »Slovenija prinaša ESI izjemne zmožnosti, predvsem kompetence na področju treninga astronavtov, umetne inteligence in uporabe vesoljskih podatkov. Prebojni dosežki slovenskih mikrosatelitov ter podjetniški duh bodo nedvomno obogatili našo skupno misijo. Članstvo v ESA prinaša nove priložnosti za slovenska podjetja in znanstvenike, da sodelujejo pri razvoju vesoljskih tehnologij in raziskav, ki že zdaj oblikujejo naše vsakdanje življenje.«
[[image_3_article_73442]]
Poglobljeno sodelovanje in nove pobude
Na današnjem bilateralnem sestanku so predstavniki slovenske vlade in ESA govorili o skupnih projektih, kot je razvoj digitalnega dvojčka Slovenije, in o akcijskem načrtu za vesolje. Poleg tega so se predstavili ključni akterji slovenskega vesoljskega sektorja, med njimi podjetja Dewesoft, Skylabs, Balmar, Inštitut Jožef Stefan in Synergise.Slovenija z vstopom v ESA dokazuje svojo vizijo in ambicijo na področju vesoljskih tehnologij, ki postajajo nepogrešljiv del prihodnjega globalnega razvoja.