V aprilu so Dravske elektrarne Maribor, največji slovenski proizvajalec električne energije iz obnovljivih virov, dosegle zgodovinski mejnik: v podjetju so namreč zagnali prvo pilotno geotermično elektrarno v Sloveniji na lokaciji Čentiba v Lendavi.
Prelomni dogodek ponazarja pomemben korak naprej pri iskanju trajnostnih rešitev za oskrbo z energijo in odpira vrata novi panogi v Sloveniji.
Pilotna elektrarna deluje na podlagi inovativne tehnologije geotermične gravitacijske toplotne cevi, ki omogoča zaprt krogotok. Za delovanje elektrarne je potrebna ena vrtina globine 3000 metrov, ki črpa vročo geotermalno vodo iz globine Zemlje. Voda nato segreje delovni fluid amonijak, ki v plinski fazi poganja turbino in proizvaja električno energijo. Po opravljenem delu se ohlajeni fluid skondenzira in vrne nazaj v globino, kjer se ponovno segreje.
Ne gre brez izzivov
Kljub zgodovinskemu dosežku so se pri projektu pojavili izzivi. Izkazalo se je, da termična izdatnost vrtine Pg-8 ni zadostna za zagotavljanje nemotenega obratovanja elektrarne. Zaradi tega so se pri DEM odločili za modifikacijo turbinskega dela opreme, ki bo omogočila konstantno proizvodnjo električne energije.
»Po prvotnih načrtih smo zagonske teste pilotne geotermične elektrarne načrtovali lansko jesen, vendar se je sanacija vrtine podaljšala, saj smo na globini 1.600 metrov naleteli na težave s odstranjevanjem ločilnega dela, česar pred tem ni bilo mogoče predvideti,« so pojasnili ob novici o počrpanih prvih kilovatnih urah Zemljine toplote, dodali pa so še:
»Dodatno podaljšanje je povzročilo tudi odstranjevanja vode iz vrtine - v postopku čiščenja in preizkusa tesnosti vrtine smo vrtino napolnili z vodo, saj je morala biti ta suha, da smo lahko vanjo dodali delovni fluid, potreben za obratovanje.«
Z energijo Zemlje se v DEM spogledujejo že nekaj časa
Preizkuse zagona pilotne geotermične elektrarne so tako v DEM začeli izvajati v aprilu, slednji pa so pokazali, da elektrarna v tem trenutku pri dani termični izdatnosti vrtine Pg-8 ne more trajno obratovati.
»Izkazalo se je, da termična izdatnost vrtine ni zadostna za zagotavljanje potrebnega pretoka par amonijaka za trajno obratovanje 50 kW pilotne elektrarne. Čeprav smo proizvedli prve kWh električne energije, bo konstantno obratovanje v prihodnje mogoče z modifikacijo turbinskega dela opreme,« so pojasnili ter, kot že omenjeno, nakazali svoje nadaljnje korake, ki bodo zajemali modifikacijo.
Prvi tovrstni projekt, ki je plod slovenskega znanja
Kljub izzivom so v DEM optimistični glede prihodnosti geotermalne energije v Sloveniji. »Kljub nekaterim izzivom, s katerimi se srečujemo pri pilotnem projektu geotermične elektrarne, sem ponosen, da Dravske elektrarne Maribor, skupaj s partnerji, orjemo ledino na področju koriščenja globoke geotermije, in da smo projekt pripeljali do točke, ko so bile proizvedene prve kilovatne ure električne energije,« je poudaril mag. Damjan Seme, generalni direktor DEM, ki je dodal še:
»Verjamem, da nam bo z modifikacijo turbinskega dela opreme uspelo vzpostaviti stanje, ki bo omogočalo konstantno obratovanje in proizvodnjo, ter bo dobra popotnica naslednjim tovrstnim projektom.«