Po oceni Slovenskega zdravniškega društva napovedana zdravniška stavka odraža nemoč zdravnikov pri zadržanju strokovnjakov v javnem sektorju. Stavka ne sme biti razumljena kot “kruhoborstvo” za višje plače, temveč kot borba za izboljšanje pogojev za delo z bolniki, za katere je zdravnik moralno, profesionalno in kazensko odgovoren, so zapisali.

Zdravniki v Sloveniji postajajo uradniki

Zdravstvena politika, kot je društvo zapisalo v sporočilu za javnost, že vrsto let hote ali nehote pospešuje privatizacijo javnega zdravstvenega sistema, kadrovsko siromaši javne zavode, saj najboljši strokovnjaki dobivajo izzive drugod.

Podcenjevanje zdravniškega dela v javnem zdravstvu vodi v upad kakovosti in večja varnostna tveganja, menijo.

Zdravnik v Sloveniji je vedno manj odgovoren nosilec dela v zdravstvu, čeprav mu to nalaga zakon o zdravniški službi. Postaja vse bolj uradnik, ki mora iz meseca v mesec povečevati svojo produktivnost, predvsem na področju birokracije. Proces je prišel do skrajnega roba, od koder ne bo več poti nazaj v kakovostno, dostopno in solidarno javno zdravstvo, so posvarili.

“Proces slabitve javnega zdravstva je treba obrniti, zato slovensko javnost pozivamo h konstruktivni podpori, pogajalce pa k hitri in razumni rešitvi,” so sklenili sporočilo za javnost.

V sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so namreč za 19. oktober napovedali stavko, glavna zahteva je izstop zdravnikov iz enotnega plačnega sistema javnega sektorja. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je napovedal, da bo vlada še v tem tednu sprejela izhodišča za pogajanja za zdravniki.

STA