Shranjevanje matičnih celic je postopek, pri katerem se shranijo matične celice iz popkovnične krvi, tkiva popkovnice ali kostnega mozga za morebitno kasnejšo uporabo pri zdravljenju različnih bolezni. Matične celice imajo edinstveno sposobnost, da se razvijejo v različne vrste celic in tkiv ter pomagajo pri regeneraciji poškodovanih ali obolelih tkiv.
Matične celice je mogoče uporabiti za zdravljenje bolezni
Matične celice iz popkovnične krvi pridobimo iz krvi iz popkovnice. So posebne celice, ki se lahko diferencirajo - preobrazijo v različne vrste tkiv in pomagajo pri obnovitvi tkiv. So mlajše in imajo večjo sposobnost delitve ter manjšo verjetnost zavrnitve pri presaditvi. So imunsko bolj prilagodljive, kar pomeni, da ne potrebujejo popolnega ujemanja med darovalcem in prejemnikom. Manjša je možnost zavrnitve. Večja združljivost pri družinskih članih. Možno jih je shraniti ob rojstvu za kasnejšo uporabo. Odvzem je popolnoma neboleč brez tveganja za mamo in otroka. So predmet številnih raziskav v regenerativni medicini.
Na drugi strani se matične celice kostnega mozga pridobijo iz notranjosti kosti, običajno so to medenične kosti s punkcijo: »So starejše, manj učinkovite pri hitri regeneraciji. Zahtevajo skoraj popolno ujemanje med darovalcem in prejemnikom. Odvzamejo se neposredno pred uporabo, odvzem je boleč. Najpogosteje se uporabljajo pri presaditvi kostnega mozga, kjer se pacientu uničijo bolne krvotvorne celice in jih nadomestijo z zdravimi matičnimi celicami darovalca,« razložijo na UKC Maribor.
Javna banka sprejemala vzorce popkovnične krvi med 2008 in 2014
V Sloveniji je javna banka sprejemala vzorce popkovnične krvi od leta 2008 pa vse do 2014. Nosečnica in partner sta izpolnila medicinski vprašalnik in privolitev za obdelavo in shranjevanje popkovnične krvi. »Če sta izpolnjevala medicinske pogoje, smo z ZTM poslali set za odvzem in hranjenje popkovnične krvi. Po porodu so v porodnišnici iz popkovnice odvzeli popkovnično kri, ki smo jo nato na ZTM analizirali, obdelali, zamrznili in shranili,« nam pojasni asist. Primož Poženel, dr. med., spec. transf. med., iz Zavoda RS za transfuzijsko medicino.
Matične celice se uporabljajo za zdravljenje bolezni krvotvornega sistema (levkemija, anemije, limfomi), imunske pomanjkljivosti, nekatere avtoimune bolezni in bolezni presnove. Pri teh boleznih se matične celice uporabljajo za presaditev - transplantacijo krvotvornih matičnih celic, ki nadomestijo bolne ali okvarjene celice.
Stroški odvzema več tisočakov
V Sloveniji je omogočeno zgolj darovanje v javno banko za vse potencialne bolnike. Zasebne banke pa omogočajo shranjevanje matičnih celic za lastne potrebe. Odvzem je mogoč v vseh porodnišnicah po Sloveniji. »V Mariboru omogoča odvzem matičnih celic iz popkovne krvi in popkovnice samo UKC Maribor - Oddelek za perinatologijo, shranjevanja pa nihče. Ponudniki so Future health in Izvorna celica,« nam odvzem matičnih celic v Mariboru pojasnijo na UKC Maribor.
Za darovanje so pomembne kontraindikacije katere izmed dednih, rakavih, avtoimunskih ali metabolnih bolezni pri kateremu izmed staršev. »Popkovnična kri oziroma celice v njej namreč nosijo polovico dednega zapisa vsakega od staršev. Potencialne mutacije v celicah bi lahko onemogočile uspešno transplantacijo ali celo ogrožale prejemnika celic,« razloži asist. Primož Poženel, dr. med., spec. transf. med. ter doda, da se matične celice lahko shranjujejo mnogo let. »Imamo podatke, da 15 let stare lahko odmrznemo in v bolniku preživijo. Ta čas je verjetno še daljši. Celice shranjujemo v tekočem dušiku pri vsaj -130 stopinj Celzija.«
Stroški obdelave so okrog 2000 evrov. enota popkovnične krvi za klinično uporabo ima ceno med 15.000 in 20.000 evrov.
Celične terapije se razvijajo na vseh področjih medicine, najbolj pa tam, kjer so obstoječe terapije nezadostne, to so predvsem hematologija, onkologija, revmatologija, pediatrija, ortopedija. »Potekajo številne raziskave klinične uporabe matičnih celic in ostalih celic, npr. mezenhimskih stromalnih celic, limfocitov T, dendritičnih celic in celic CAR-T. Z njimi želimo uspešno zdraviti levkemije, limfome, solidne tumorje, po drugi strani pa tudi obnavljati tkivo in zmanjšano funkcijo telesnih celic,« zaključi asist. Primož Poženel, dr. med., spec. transf. med.