Po prodoru hladnega zraka s severa se je v nedeljo ohladilo, zaradi nočnih temperatur pod ničlo pa danes obstaja nevarnost pozebe predvsem v zatišnih legah v notranjosti Slovenije. Po napovedih vremenoslovcev bo danes proti jutru večinoma od minus tri do minus ene stopinje Celzija, v mraziščih pa lahko tudi okoli minus šest. 

Podrobna napoved

Danes bo po napovedih meteorologov Agencije za okolje povečini sončno, predvsem na vzhodu in sprva na Primorskem bo občasno nekaj več oblačnosti. Čez dan bo v zahodni Sloveniji zapihal veter zahodnih, drugod pa severnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 12, v notranjosti Primorske do 14 °C.

Ponoči se bo v večjem delu Slovenije prehodno pooblačilo, proti jutru pa spet delno zjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 3, v alpskih dolinah in na planotah Notranjske okoli -5 °C.

Jutri bo dopoldne precej jasno, sredi dneva in popoldne pa zmerno do pretežno oblačno. Najvišje dnevne temperature bodo od 10 do 15 °C.

V sredo in četrtek bo delno jasno z občasno povečano oblačnostjo. Postopno bo spet topleje.

Možnost pozebe

Glede na vse napovedi lahko zjutraj v zatišnih legah v notranjosti Slovenije nastane pozeba, je v nedeljo opozoril dežurni meteorolog na Agenciji RS za okolje (Arso) Brane Gregorčič.

Razmeroma hladni jutri bosta tudi torkovo in sredino, vendar predvidoma ne tako izrazito hladni kot današnje.

Teoretično lahko vse temperature pod minus eno stopinjo Celzija pri cvetočih rastlinah in minus eno in pol stopinje pri še zaprtih cvetovih povzročijo poškodbe plodičev oziroma cvetov ali mladih poganjkov pri jagodičju, je minule dni opozorila kmetijska stroka.

Poškodovanost rastlin zaradi nizkih temperatur je sicer odvisna od sadne vrste in sorte, njenega razvojnega stadija ter trajanja obdobja nizkih temperatur.

Večina pridelovalcev nima možnosti uporabe aktivne zaščite proti spomladanski pozebi, ki je pogojena s strokovno in pravočasno uporaba oroševalnega sistema, lahko pa z nekaterimi ukrepi vendarle vplivajo na zmanjšanje škode, ki bi jo spomladanska pozeba povzročila, so minule dni opozarjali kmetijski strokovnjaki in priporočili več ukrepov.

Po mili zimi in nekoliko zgodnejšim cvetenjem sadnega drevja so se s prvo pozebo letos predvsem na Primorskem soočili že v marcu.