Danes stopa v veljavo nov sistem obračuna omrežnine za električno energijo, katerega cilj je, kot pravijo na Agenciji za energijo, spodbuditi uporabnike, da s prilagajanjem odjema prispevajo k optimizaciji distribucijskega in širše elektroenergetskega sistema. Tako lahko dosežemo razbremenitev omrežja v času, ko je to najbolj obremenjeno z vidika porabe električne energije in moči, so zapisali na sodo.si. Po drugi strani pa zlasti gospodarstvo opozarja, da se bodo z novim sistemom stroški omrežnine za podjetja izrazito povečali. 

Po sedanjem sistemu smo omrežnino plačevali glede na nazivno moč glavne varovalke, in to ne glede na to, koliko te moči smo uporabljali. Nekdo, ki je na primer omrežje obremenjeval desetkrat bolj, je plačeval enak znesek omrežnine, so zapisali na rtvslo.si. Kot so nam pojasnili na agenciji, pa se bo omrežnina po novem še naprej obračunavala glede na moč in energijo, spreminja pa se razmerje med tema dvema postavkama. Navedeno pomeni, da bodo odjemalci večji del omrežnine plačali glede na moč in manj glede na porabljeno energijo. Ker so stroški, potrebni za delovanje in prihodnji razvoj omrežij, povezani predvsem z zmogljivostjo omrežja in konično obremenitvijo omrežja, je, kot pravijo, prav, da se omrežnina v večji meri pokriva s tarifno postavko za moč. Uporabnik bo, kot pravijo na Elesu, lahko svoj odjem prilagajal tako po moči kot po porabljeni električni energiji in s tem privarčeval.

Glavne značilnosti novega tarifnega sistema:

- obračun, ki temelji na 15-minutnih vrednostih,

- uvedba dveh sezon, višje med novembrom in februarjem ter nižje med marcem in oktobrom,

- pet časovnih blokov,

- razločevanje med dogovorjeno in presežno obračunsko močjo.

Obračun omrežnine bo torej tudi v prihodnje temeljil na ločevanju glede na moč in energijo. Tarifne postavke omrežnine za obračunsko moč in energijo se bodo razlikovale glede na posamezen časovni blok. Ko bo omrežje najbolj obremenjeno, bodo najvišje, ko bo najmanj obremenjeno, pa najnižje.

[[image_1_article_70428]]

Kot pišejo na rtvslo.si, bo cena posameznih blokov odvisna od obremenjenosti omrežja.

Najdražje bo med 7. in 14. uro ter med 16. in 20. uro, malo ceneje med 6. in 7. uro zjutraj, 14. in 16. uro popoldne in med 20. in 22. uro zvečer. Najceneje pa bo ponoči, in sicer od 22. ure zvečer pa do 6. ure zjutraj. 

V koledarskem letu bosta dve sezoni; višja, ki bo trajala od novembra do februarja - takrat bo omrežnina dražja, in nižja od marca do oktobra, ko bo cenejša. 

Nov tarifni sistem prinaša še dve novosti, dogovorjeno in presežno moč.

Dogovorjena moč

Dogovorjena moč pomeni vnaprej določeno obračunsko moč uporabnika sistema. Izhajala bo iz preteklih navad odjema električne energije in bo določena individualno za posamezno merilno mesto, vendar le tam, kjer so omogočene 15-minutne meritve. Za merilna mesta brez 15-minutnih meritev obračunsko moč predstavlja odstotek glede na priključno moč, ki je določen v Aktu.

"V praksi to pomeni, da bo najceneje npr. zagnati savno po 22. uri, pri tem pa bo potrebno paziti, da ne bomo hkrati zagnali preveč naprav in presegli dogovorjene obračunske moči. Če bo obračunska moč presežena, bo namreč za vsakih novih 15 minut prekoračitve sledila kazen v obliki dodatno zaračunane omrežnine za preseženo moč," še navajajo na rtvslo.si. 

Dogovorjeno obračunsko moč uporabnika sistema bo določil elektrooperater za posamezni časovni blok za prihodnje koledarsko leto in z njo seznanil uporabnika sistema z računom za omrežnino za mesec junij, julij in avgust. Če ima uporabnik sistema enotni račun, ga z določitvijo dogovorjene obračunske moči za naslednje koledarsko leto za posamezno prevzemno-predajno mesto seznani dobavitelj z enotnim računom za mesec junij, julij in avgust.

Odjemalec bo lahko to vnaprej določeno dogovorjeno obračunsko moč spremenil glede na svojo pričakovano porabo. Če bo presodil, da lahko spremeni ali razporedi svojo porabo in uporablja omrežje v času manjše obremenitve omrežja, ko so tarifne postavke omrežnine nižje, bo neposredno vplival na svoje stroške omrežnine in si znižal mesečni račun za omrežnino.

Presežna moč

Če dosežena moč (to je izmerjena moč odjema nad dogovorjeno obračunsko močjo) uporabnika sistema v posameznem časovnem bloku znotraj obračunskega meseca preseže dogovorjeno obračunsko moč, se uporabniku sistema za vsako 15-minutno prekoračitev obračuna omrežnina za presežno moč.

Spremembe dogovorjene moči

Za spremembo dogovorjene obračunske moči se bo lahko uporabnik odločil iz različnih razlogov, na primer zaradi zamenjave energenta za ogrevanje ali naložbe v obnovljive vire oziroma hranilnik energije ter sistem za upravljanje energije. Sprememba dogovorjene moči je smiselna, če pretekli podatki, na podlagi katerih je bila izračunana dogovorjena moč, ne odražajo režima odjema v prihodnosti.

Uporabnik sistema lahko moč, s katero ga je seznanil elektrooperater z računom za omrežnino ali dobavitelj z enotnim računom za mesec junij, julij in avgust, do 20. septembra tekočega leta spremeni tako, da elektrooperaterju brezplačno posreduje novo dogovorjeno obračunsko moč za posamezne časovne bloke za naslednje koledarsko leto. V nasprotnem primeru se šteje, da je s strani elektrooperaterja določena obračunska moč ustrezna.

Uporabnik lahko zahteva spremembo dogovorjene obračunske moči tudi izven navedenega roka. Pri tem navede, na katero časovno obdobje se sprememba nanaša. Spremembo dogovorjene moči lahko zahteva za obdobje najmanj enega koledarskega meseca, in sicer samo vnaprej od prvega dne v naslednjem mesecu, če je zahtevo oddal do vključno osmega dne v mesecu. Sprememba dogovorjene obračunske moči je brezplačna.

Dogovorjeno moč lahko spremenite po navadni pošti ali elektronski pošti preko svojega dobavitelja, elektrooperaterja ali preko portala Moj Elektro.

Pomembne spremembe za gospodinjstva

Morebitno preseganje dogovorjene moči v posameznem časovnem bloku, ki se spremlja v 15-minutnem intervalu, lahko gospodinjski odjemalec predvidi, če preprosto sešteje moči naprav oziroma njihovih trošil, ki jih bo sočasno aktiviral. Takih naprav v gospodinjstvu ni veliko, sočasna uporaba v največjem možnem obsegu je navadno redkost, zato je nadzor izvedljiv brez večjih težav. Te informacije bodo tudi na voljo končnim odjemalcem na spletnih straneh agencije (www.uro.si).

To pomeni, da bodo lahko z manjšim ali večjim časovnim zamikom vključitve določene naprave brez težav uporabljale omrežje znotraj dogovorjene moči, še pišejo na sodo.si 

Vklapljanje naprav bo potrebno optimizirati tako, da bodo dosežene konice kar se da majhne

Na Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo smo naslovili vprašanje, kako lahko povprečni uporabnik s povprečnim znanjem izračuna konično moč, da bo vedel, v kateri novi tarifni razred bo uvrščen pri novem izračunu omrežnine. Odgovorili so nam, da se lahko običajni uporabnik zanese na izračun dogovorjene moči, ki jo je izvedel operater. O teh močeh so bili vsi uporabniki že obveščeni. Te moči lahko vsak uporabnik preveri tudi na spletni strani Moj elektro.

Po novem ni »tarifnih razredov«, vsakemu uporabniku se dogovorjena moč določi individualno. "Uporabniku ni potrebno vedeti, kdaj se vklopi katera naprava. Če navad ne bo spreminjal, bo praviloma na letnem nivoju plačeval malo manj omrežnine kot doslej. To sicer velja za povprečje, ne pa za vsakega posameznika posebej in za gospodinjstva in male poslovne odjemalce, ne pa za industrijo."

Če bo uporabnik želel privarčevati in dogovorjeno moč določiti še niže, bo priporočljivo, da vklapljanje naprav avtomatizira tako, da bodo dosežene konice kar se da majhne. Lahko seveda to izvaja tudi ročno, a to zahteva stalno prisotnost in aktivnost. Priporočljiva je avtomatizacija.

Kmetijska opravila in omrežnina

Se lahko zgodi, da bo nek kmet, ki bo en dan v času sezone s strojem za mletje žit močno obremenil električni sistem, na osnovi tega dne v prihodnje plačeval več, ker je presegel dogovorjeno moč? Na ministrstvu odgovarjajo: "Njegova dogovorjena moč bo prilagojena njegovi sezonski uporabi na tak način, da bo skupnega plačila (dogovorjen moč +presežna moč) najmanj. Načeloma so energetsko zahtevnejša kmetijska opravila poleti, po novem bo omrežnina poleti nižja. Ker ima, zaradi velike sezonske moči, že danes, po starem obračunu, omrežnino za moč razmeroma visoko, in to celo leto, bo verjetno po novem obračunu plačeval manj kot danes."

Prehodno obdobje

Presežna obračunska moč se za leto 2024 in 2025 ne bo obračunala za uporabnike sistema s priključno močjo do vključno 43 kW, ki ne bodo spremenili s strani distributerja določene dogovorjene moči. Dogovorjeno moč lahko uporabnik spremeni pisno, po elektronski ali navadni pošti, na naslov družbe ali preko portala Moj elektro. Distribucijski operater mora uporabnika sistema mesečno seznanjati o prekoračitvah obračunske moči in stroških, ki bi nastali, če bi se omrežnina za presežno moč zaračunala. Navedene informacije bodo navedene na računu ter na portalu Moj Elektro.

Tako bodo ti odjemalci imeli dovolj časa, da se seznanijo z možnostjo prilagajanja dogovorjene moči in s tem neposrednega vpliva na višino stroška za omrežnino.

Kaj pa podjetja?

Glede vpliva na gospodarstvo na Agenciji za energijo pravijo, da bo vsak plačal toliko, kot obremenjuje omrežje. Nekateri bodo  plačevali manj, nekateri približno enako, nekateri pa nekoliko več - vsak pa toliko, kolikor obremenjuje omrežje, saj s tem nastajajo elektrooperaterju stroški, ki so povezani z upravljanjem, obratovanjem in razvojem omrežij. In te stroške, ki se pokrivajo z omrežnino, je med odjemalce treba pravično porazdeliti. Poraba energije in raba omrežij je pri teh odjemalcih glede na naravo dejavnosti zelo različna, zato jih nikakor ne moremo primerjati oziroma posploševati učinka prenove obračuna na njihove stroške.

"Po naših podatkih je delež omrežnine v končnem strošku oskrbe z energijo za industrijske odjemalce na srednji napetosti med 7 in 15 odstotkov, za najbolj intenzivno industrijo, ki je priključena na visoko napetost, pa le med 3 do 4 odstotke (poleg davkov, taks in prispevkov največji delež predstavlja dobavljena električna energija), zato dvig omrežnine ne bo imel pomembnega vpliva na končni strošek oskrbe z električno energijo."

Mag. Aleksandra Podgornik, direktorica Štajerske gospodarske zbornice, pa na drugi strani pravi, da njihove analiza kažejo, da se bodo stroški omrežnine izrazito povišali. Analiza 60 podjetji je pokazala, da se bo skupni strošek omrežnine v uporabniških skupinah 2, 3 (srednja napetost) in 4 (visoka napetost) povečal za 2- do 4-krat. Kar na primeru srednje velike livarne pomeni podražitev omrežnine s 170.000 evrov na 760.000 evrov.