Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) sporoča, da je v okviru uradnega nadzora ob uvozu vzorčila pošiljko pomaranč sorte Valencia iz Egipta, pri kateri je bila ugotovljena presežena mejna vrednost pesticida klorprofama. Dobavitelj sporne pošiljke je egiptovsko podjetje Egypt Valley CO for Exporting Agricultural Products, uvoznik pa poljsko podjetje Prima 2000 Sp. z.o.o..
Zaradi neskladnosti izvedli ukrep zavrnitve uvoza
Pošiljka pomaranč v rinfuzi ni bila sproščena na trg, saj so pristojni organi zaradi neskladnosti izvedli ukrep zavrnitve uvoza. Kot pojasnjuje UVHVVR, živilo kljub zaznani neskladnosti ni predstavljalo tveganja za zdravje potrošnikov in je bilo ocenjeno kot varno.
Klorprofam je herbicid, ki se v prevelikih količinah lahko kopiči v telesu in ob dolgotrajni izpostavljenosti povzroča tveganja za zdravje, zlasti za jetra, ledvice ter živčni sistem. Če bi bila pošiljka z omenjeno vsebnostjo pesticida vseeno sproščena v promet, bi lahko dolgotrajna uporaba takega živila predstavljala tveganje za zdravje potrošnikov, še posebej za otroke, nosečnice ter ljudi z oslabljenim imunskim sistemom.
Morda vas zanima tudi: Ob uvozu izvedli analizi dvojne zelenjave, rezultati glede pesticidov zaskrbljujoči.
UVHVVR poudarja, da pošiljka ni dosegla slovenskega trga in da je bilo živilo ocenjeno kot varno.