Nasilje v kakršnikoli obliki je resen družbeni problem, ki lahko povzroči dolgotrajne posledice za žrtve. Pomembno je vedeti, da nihče ne bi smel trpeti nasilja in da je v takšnem primeru potrebno poiskati pomoč.

Ključna je prijava nasilja

Če ste žrtev nasilja ali pa poznate nekoga, ki se sooča s tovrstnim nasiljem, je ključno vedeti, kje in kako prijaviti to dejanje, da se zaščitite in poiščete pomoč.

Poznamo več vrst nasilja, najpogosteje vrste nasilja tako so: 

- Fizično nasilje: udarci, potiskanje, zadušitev ali kakršnakoli druga telesna poškodba.

- Psihološko ali čustveno nasilje: grožnje, poniževanje, nadlegovanje, manipulacija in izolacija.

- Spolno nasilje: vsaka oblika spolnega napada ali prisile.

- Nasilje v družini: kjer je nasilje izvajano s strani partnerja, staršev, otrok ali drugih družinskih članov.

- Spletno nasilje: nadlegovanje ali zloraba preko digitalnih platform, kot so družbeni mediji, elektronska pošta, sporočila ali spletne strani.

Kje prijaviti nasilje?

Če ste žrtev nasilja ali pa ste priča nasilju, je ključno, da pravočasno ukrepate. Tukaj je nekaj korakov, kako prijaviti nasilje:

Sprva je potrebno, da poiščete pomoč in zaščito. Če ste v nevarnosti, je potrebno poklicati številko za nujno pomoč 112 (nujna pomoč), kjer gre za takojšnjo pomoč pri fizičnem nasilju ali situacijah, kjer je življenje ogroženo. Ali 113 (policija), če želite prijaviti na policijo zaradi nasilja ali groženj.

Nasilje morate prijaviti na policijo, da lahko ustrezne službe pričnejo s preiskavo. Policija bo zbirala dokaze, zaslišala osumljene in žrtve ter sprejela potrebne ukrepe, da zaščiti žrtev.

Lahko se obrnete na številne organizacije, ki pomagajo žrtvam nasilja. Nudijo svetovanja, zaščito ali pravno pomoč. Eden takšnih je beli telefon, gre za državno brezplačno številko za vse žrtve nasilja. Ženska svetovalnica med drugim ponuja svetovanje ter podporo žrtvam nasilja, tako moškim, kot ženskam. CSD pa nudi pomoč pri zaščiti žrtve, svetovanju ter pomoči, kako prijaviti nasilje. Policisti pa poskrbijo za ukrepe, kot je izdajanje prepovedi približevanja in podobno.

Za kaznovanje je ključno zbiranje dokazov

Dokazi bodo lahko pripomogli k vaši prijavi. Med dokaze spadajo tako fotografije uničenih stvari, zapiski o dogodkih ter datumi nasilja, različna sporočila, zapisi pogovorov, priče, ki so kot pomoč pri dokazovanju nasilja. 

Kot žrtev nasilja, je priporočljivo tudi iskanje pravnega svetovanja, da boste lažje razumeli svoje pravice in možnosti za ukrepanje.

Po prijavi nasilja pa imajo žrtve med drugim možnost prepoved približevanja, ki osebi, ki izvaja nasilje, izda ukaz o prepovedovanju približevanja osebi. Obenem pa lahko žrtvi nudijo tudi začasno zavetje v primeru neposredne ogroženosti v varnih hišah.