Začenja se meteorološka pomlad, ki bo pri nas zaznamovana z oblačnim vremenom in možnostjo snežnih padavin v višje ležečih krajih. V prihodnjem tednu pa nas čaka vse več sončnih dni in postopno višje temperature, čeprav bodo jutra še hladna. Razmeroma topla zima je že konec januarja ponekod prebudila zvončke oziroma kronice, ki te dni cvetijo tudi v Arboretumu Volčji Potok.
Zaradi zimske otoplitve grozi nevarnost pozebe
Meteorološka pomlad obsega marec, april in maj, medtem ko se koledarska pomlad začne s spomladanskim enakonočjem, ki bo letos 20. marca dopoldne. Ta bo trajala do poletnega solsticija 21. junija. Kljub začetku meteorološke pomladi pa marsikje vreme ostaja zimsko. V višje ležečih delih nad Zgornjesavsko dolino je v zadnjih dneh zapadlo nekaj snega. V petek je Kredarica beležila 170 cm snežne odeje, Vogel 90 cm, v Ratečah pa je bilo pet centimetrov snega, navaja Agencija RS za okolje (Arso).
Danes bo večinoma oblačno, pojavljale se bodo rahle padavine, ponekod nad 800 metri bi še lahko snežilo. Nato se bo v nedeljo čez dan razjasnilo, ponekod bo vetrovno, prihodnji teden pa se že obeta vse toplejše spomladansko vreme. V prvi polovici tedna bodo jutranje temperature zaradi jasnih noči pod lediščem, medtem ko bodo popoldanske temperature iz dneva v dan višje.
Po lanskem rekordno toplem letu je bila tudi letošnja zima precej mila, z več temperaturnimi nihanji v februarju. "Te zimske otoplitve vsekakor pomenijo, da rastline, ki so v zimskem mirovanju, ob takšnih signalih nadpovprečno toplih temperatur dobijo občutek, da smo že vstopili v pomlad. To smo denimo lahko opazovali, ko so se prvi zvončki marsikje razcveteli že v zadnjih dneh januarja," je za STA spomnila agrometeorologinja na Arsu Andreja Sušnik. Glede na podatke Arsa je bilo to dva ali ponekod celo tri tedne prej kot običajno, je dodala. Rastline, ki prezgodaj preidejo v rastno fazo, so spomladi bolj občutljive na morebitne prodore hladnega zraka s severa, kar lahko povzroči pozebo.
V podravski in zgornjesavski regiji že zmerno sušne razmere podzemnih voda
Sicer pa minulo zimo tudi padavin ni bilo kaj dosti. Podatki iz objave Sušomer, ki jo redno pripravlja Arso, kažejo, da so v podravski in zgornjesavski regiji že zmerno sušne razmere podzemnih voda, kar ni najboljša popotnica ob vstopu v spomladansko obdobje višjih temperatur in bujnega rastja.
Vsako leto spomladi pomladanski veliki zvončki ali kronice v polnem razcvetu pobelijo pet hektarjev močvirnega gozda v Hujski loki, naravnem predelu Arboretuma Volčji Potok. Gre za eno največjih rastišč kronic v Osrednji Sloveniji. Med 22. februarjem in 31. marcem arboretum vabi obiskovalce na ogled cvetočih kronic, kjer lahko izvedo več o njihovem varstvu in življenjskem prostoru. Do konca marca poteka tudi natečaj za najboljšo fotografijo kronic v Arboretumu.