Številni vinogradniki, zlati na območju Ljutomera, Ormoža, Srednjih Slovenskih goric, Haloz, Lendave, Goričkega in Dobrovniško-strehovskih goric, so močno zaskrbljeni. Njihove vinograde je namreč napadla zlata trsna rumenica, neozdravljiva bolezen trte, ki jo povzroča karantenska fitoplazma Grapevine flavescence dorée (FD). Po oceni je na območju Vinorodne dežele Podravje od 150 do 200 hektarjev vinogradov, ki bi jih bilo potrebno skrčiti zaradi pojava te bolezni. “Če vinogradniki prizadetih trt ne bodo odstranili, bodo te predstavljale nadaljnji vir okužb,” nam je potrdil Marko Breznik, mag. kmet., zaposlen na Kmetijsko gozdarskem zavodu Maribor.

Ameriški škržatek se v največji populacij pojavlja zlasti v brajdah

Bolezen se hitro širi v vinogradih, prenaša jo ameriški škržatek, ki se pojavlja ne le v sortnih nasadih vinogradov, temveč tudi na tako imenovanih brajdah oziroma ohišnicah. “Pomembno je, da vinogradniki škodljivca zatirajo, in da trte, ki kažejo znake bolezni, nemudoma odstranijo. Težave z zlato trsno rumnico se pojavljajo že v letos posajenih nasadih vinogradov, v tistih, starih štiri do pet let, pa najdemo do 20 odstotkih okuženih trt,” pojasnjuje Breznik.

V okuženih vinogradih se pri belih sortah grozdja pojavi rumenenje, pri rdečih rdečenje listov, ki se zavihajo navzdol in postanejo krhki. “Rozge ostajajo nedozorele (zelene) in ob prvem mrazu počrnijo. Na prizadetih trtah ni nastavka grozdja ali je ta slabši, slabša je tudi kakovost takšnega grozdja. Prizadeta trta v dveh, treh letih propade. Škržatek, ki pa širi fitoplazmo, pa med trtami ne izbira. V največji populaciji se pojavlja ravno v brajdah (v ohišnicah), kjer predvidevamo, da je okuženih trt tudi največ. Trte jurke, šmarnice so okužene, sprva pa ne kažejo nobenih znakov okužbe.”

Bolezni ni mogoče zdraviti, ampak le preprečevati

Prvi ukrep, ki je v primeru okužbe trt neizbežen, je odstranjevanje okuženih trt, kar je potrebno storiti takoj, ko se pojavijo prvi znaki okužbe z zlato trsno rumenico. Ker ameriški škržatek prenaša za vinsko trto uničujočo bolezen, je obvezno tudi pravočasno zatiranje s škropljenjem. “Na območju okuženih območij v Ljutomersko-Ormoških goricah in delu Srednjih Slovenskih goric je obvezno opraviti dve škropljenji, v vseh ostalih okuženih območij pa eno,” še pravi Breznik in dodaja, da lahko zlato trstno rumenico primerjamo s pojavom trtne uši konec 19. stoletja, ko je propadla velika večina okuženih vinogradov.