Konvencija o pravicah invalidov spodbuja, varuje in zagotavlja invalidom polno in enakopravno uživanje vseh človekovih pravic ter s tem spoštovanje njihovega dostojanstva. Države podpisnice priznavajo pravico do dela invalidom enako kot vsem ostalim in spodbujajo njihovo zaposlovanje ter ohranjanje delovnih mest. V Sloveniji to področje urejata Zakon o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov ter Uredba o določitvi kvote, skupaj z drugimi predpisi.

Podjetja na račun zaposlovanja invalidov lahko uveljavljajo davčne olajšave

Davčno olajšavo lahko uveljavljajo podjetja za zaposlitev invalidov, ki sodijo v eno od naslednjih skupin, ali imajo status invalida po Zakonu o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov (ZZRZI), imajo 100-odstotno telesno okvaro ali so gluhe osebe.

Iz navedenih skupin lahko podjetja uveljavljajo davčno osnovo v višini 50 % plače zaposlene osebe. Kadar podjetje zaposli invalida po ZZRZI nad predpisano kvoto in njegova invalidnost ni posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni pri istem delodajalcu, lahko podjetja uveljavljajo znižanje davčne osnove v višini 70% plače te osebe. Za zaposlitev invalida s 100-odstotno telesno okvaro ali za zaposlitev gluhe osebe, znižanje davčne osnove v višini 70 % izplačane plače zaposlene osebe.

Številne organizacije pomagajo pri vključevanju invalidov k zaposlovanju

V Sloveniji deluje tudi Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO). Fundacija razporeja sredstva invalidskim in humanitarnim organizacijam na podlagi javnega zapisa po vnaprej določenih merilih in kriterijih v skladu s Pravili FIHO in Pravilnikom o merilih in pogojih za uporabo sredstev FIHO. FIHO med drugim sofinancira programe in storitve, ki so v korist posameznikov. »V sofinanciranje lahko vstopijo vse organizacije, ki imajo status invalidske ali humanitarne organizacije in izvajajo najmanj en posebni socialni program na državni ravni ali program nacionalnega pomena za funkcionalno, socialno ali zdravstveno ogrožene posameznike s celotnega območja države,« nam zapišejo na FIHO.

"Potrebno je dvigniti splošno zavedanje, širšo družbeno ozaveščenost, tako na strani delodajalcev, kot tudi invalidov samih," ZRSZ o težavi zaposlovanja invalidov.

Največji izzivi, ki se pojavljajo pri zaposlovanju invalidov so predvsem staranje zaposlenih invalidov ter ustrezne poslovne priložnosti za invalidska podjetja in zaposlitvene centre. »Med zaposlenimi je največ delovnih invalidov, kar je povezano z nastankom invalidnosti tekom zavarovanja,« dodajajo na ZRSZ.

Številne pozitivne izkušnje na račun zaposlovanja invalidov

S ZRSZ so nam sporočili, da so glavne prilagoditve pri zaposlovanju invalidov predvsem organizacijske. V smislu prilagajanja delovnega časa ter nezmožnost opravljanja vseh nalog. Invalid potrebuje tudi določeno ter jasno podana navodila. Številni, ki zaposlujejo invalide, imajo pri tem pozitivne izkušnje. Najdejo se pa tudi številni izzivi. »Izzive se rešuje v sodelovanju z medicino dela, izvajalci storitev zaposlitvene rehabilitacije in javnimi službami,« zaključujejo na ZRSZ.

V Mariboru več podjetij, ki zaposlujejo invalide

Tudi v Mariboru deluje več podjetij, kjer je mogoče zaposlovanje invalidov. Eden takšnih je tudi podjetje Bodočnost, kjer je bil njegov ustanovitelj Zavod za zaposlovanje invalidnih oseb in socialno šibkih oseb ZINOS Maribor. »Podjetje Bodočnost Maribor d.o.o. opravlja dejavnost t.i. posebnega družbenega pomena, saj gre za poklicno rehabilitacijo in zaposlovanje invalidov. V skladu z Zakonom o usposabljanju in zaposlovanju invalidnih oseb (Ur.l. SRS 18/76) ima podjetje status invalidske delavnice, saj zaposluje več kot predpisanih 40 % invalidnih oseb. Podjetje ima za mariborsko regijo poseben pomen, saj zaposluje invalide tudi iz Slovenske Bistrice, Lenarta in Ptuja,« zapišejo na Bodočnosti.

Prav tako invalide zaposluje OZARA storitveno in invalidsko podjetje d.o.o. Gre za invalidsko podjetje, ki je namenjeno usposabljanju, zaposlovanju in socialnemu vključevanju brezposelnih invalidov, težje zaposljivih brezposelnih oseb z ovirami in omejitvami pri zaposlovanju, ki izhajajo iz bolezni, okvare ali funkcijske omejitve.

Med drugim zaposlitev invalidom nudi tudi invalidsko podjetje Pošte Slovenije. Na invalidsko podjetje Pošta prenaša dele svojih dejavnosti, za katere je bilo ocenjeno, da jih lahko opravljajo zaposleni, ki imajo pri delu različne omejitve, hkrati pa bodo strokovne službe v okviru invalidskega podjetja skrbele za zaposlovanje in delo z invalidi v celotni skupini Pošte Slovenije.