Na spletu se znova širi prevara, ki jo številni uporabniki zlahka spregledajo, saj je na prvi pogled videti kot običajna razprodaja lokalne trgovine. Na nevarnost opozarjajo strokovnjaki nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT in kampanje Varni na internetu, kjer zaznavajo vse več podobnih primerov.
Težko naj bi konkurirali velikim trgovcem
Gre za oglas, ki promovira domnevno spletno trgovino Maja & Luca Ljubljana. V zgodbi naj bi lastnika po dolgih letih zapirala butik, ker naj bi težko konkurirala velikim trgovcem, hkrati pa naj bi postala stara starša in se želela posvetiti družini. Ob tem oglas obljublja veliko razprodajo oblačil po izjemno nizkih cenah.
Po opozorilih strokovnjakov številni znaki kažejo, da gre za prevaro.
Spletna stran uporablja fotografije, ustvarjene z umetno inteligenco, pri katerih so domnevni lastniki na vsaki sliki videti drugače. Zaloga izdelkov ostaja enaka ne glede na izbrano velikost, kar je pogost znak lažnih spletnih trgovin. Na strani prav tako ni navedenega imena podjetja, niti njegovega naslova ali telefonske številke.
Kakšni so še znaki prevare?
Podjetja ni mogoče najti niti v Google Zemljevidih niti v poslovnih registrih, kot je bizi.si. Po navedbah strokovnjakov so prav manjkajoči podatki o podjetju eden najbolj očitnih opozorilnih znakov spletne prevare.
Na SI-CERT poudarjajo, da dejstvo, da se oglas pojavlja na družbenih omrežjih ali spletnih portalih, še ne pomeni, da je ponudba resnična ali varna. Oglašuje lahko namreč kdorkoli, tudi prevaranti, ki z izmišljenimi zgodbami in prepričljivimi podobami poskušajo uporabnike zvabiti v past.
Porast goljufivih oglasov
Na SI-CERT-u v zadnjem obdobju zaznavajo velik porast spletnih oglasov, ki vodijo v različne oblike prevar, katerih cilj je finančno oškodovanje uporabnikov. Takšni oglasi se najpogosteje pojavljajo kot sponzorirane objave na Facebooku ali prek oglaševalskih mrež na novičarskih portalih.
Napadalci izkoriščajo legitimna oglaševalska orodja, ki omogočajo natančno ciljanje uporabnikov glede na njihove interese. S tem lahko dosežejo široko občinstvo in povečajo uspešnost prevar.
Poleg investicijskih prevar so zelo razširjene tudi lažne spletne trgovine, ki pogosto uporabljajo imena Slovenija, Ljubljana ali Maribor, da ustvarijo vtis lokalnega podjetja. V zadnjih mesecih goljufi vse pogosteje uporabljajo tudi generativno umetno inteligenco, s katero ustvarjajo prepričljive fotografije, oglase in besedila v brezhibni slovenščini.
Kako se zaščititi?
Na SI-CERT uporabnikom svetujejo posebno previdnost pri oglasih, ki obljubljajo izjemno nizke cene, velike zaslužke ali razprodaje »zadnje priložnosti«.
Pred nakupom je priporočljivo:
- preveriti Facebook stran oglaševalca in razdelek Vizitka, kjer sta vidna datum nastanka strani in lokacija upravljavcev,
- biti pozoren na nove strani z malo sledilci in številnimi oglasi,
- pregledati komentarje, kjer so pogosto prisotni lažni profili oziroma boti,
- preveriti, ali so na spletni strani jasno navedeni podatki o podjetju, naslov in kontakt.
Strokovnjaki poudarjajo, da je odgovornost za varnost pogosto prepuščena uporabnikom, čeprav ti upravičeno pričakujejo, da bodo velike platforme učinkoviteje preprečevale širjenje goljufivih oglasov. V praksi pa prevaranti za objavo oglasov pogosto potrebujejo le kreditno kartico in nekaj marketinškega znanja.
Če uporabniki naletijo na sumljiv oglas, ga naj prijavijo platformi in se izognejo vnosu osebnih ali plačilnih podatkov, dokler ne preverijo verodostojnosti ponudbe.
