Po poročanju portala Slo24.si se poti od odločbe do učilnice pogosto izkažejo za zapletene, kršitve pa so še vedno prisotne. Zakon določa, da mora šola zagotoviti prilagoditve, kot so dodatna pomoč, prilagojene metode poučevanja in napovedana preverjanja znanja, določene v odločbi o usmeritvi, ki jo izda Zavod RS za šolstvo. V praksi pa se, kot kaže primer, ki ga je obravnaval Varuh človekovih pravic RS, zgodi, da učitelj nenapovedano preverja znanje otroka, ki ima pravico do napovedanih preverjanj, pri čemer šola pogosto ne vključuje pristojnih komisij, starši pa ostanejo brez pojasnila.

Izvajajo se revizije in ponovni nadzori

Inšpektorat RS za šolstvo priznava, da podatkov o kršitvah individualiziranih programov še ne beleži sistematično, a izvaja revizije in ponovne nadzore. V šolskem letu 2024/2025 je imelo odločbo o usmerjanju kar 22.512 učencev, od tega 16.220 osnovnošolcev s pravico do pomoči pri premagovanju primanjkljajev, ki jo izvajajo strokovni delavci - socialni pedagogi, psihologi, logopedi in drugi. Kljub temu ure učne pomoči niso sistemizirane, učitelji pa jo izvajajo poleg rednega dela.

Za uspešno vključevanje otrok s posebnimi potrebami so potrebni individualizirani programi, ki določajo cilje, metode dela, strategije vključevanja v skupino, prilagoditve pri pouku, uporabo tehnologije, fizično pomoč in tolmačenje v slovenskem znakovnem jeziku. Posebni programi, namenjeni otrokom z motnjami v duševnem razvoju, pa trajajo tudi več let in prilagoditve potrebujejo vse življenje.

Komu so namenjeni prilagojeni programi?

Zakonodaja določa, da so učenci s posebnimi potrebami tisti, ki potrebujejo prilagojene programe ali dodatno strokovno pomoč, med njimi pa so otroci z motnjami v duševnem razvoju, slepi in slabovidni, gluhi in naglušni, z govorno-jezikovnimi motnjami, gibalno ovirani, dolgotrajno bolni, z avtističnimi motnjami ter otroci s čustvenimi in vedenjskimi motnjami.

Na koncu pa ostaja ključno vprašanje: ali ti prilagoditveni programi res odpirajo enake možnosti za vse učence ali ostajajo le lepo zapisani na papirju? In, kot poroča Slo24.si, bo odgovor očiten šele, ko bo vsaka odločba pomenila dejansko spremembo v vsakdanjem šolskem življenju otrok.