Odbor Državnega zbora za izobraževanje je včeraj v drugi obravnavi soglasno potrdil predlog zakona za urejanje položaja študentov, ki prinaša več pomembnih sprememb za slovenske študente. Zakon, ki ga je pripravila krovna študentska organizacija in v parlamentarno proceduro vložila koalicija, zvišuje minimalno urno postavko za študentsko delo, povečuje subvencijo za prehrano, ter podaljšuje rok za zaključek študija. Poslanci so pri tem potrdili tudi dopolnila, ki so jih vložili tako koalicijski poslanci kot opozicijska SDS.
Višje plačilo in višje subvencije za prehrano
Zakon predvideva dvig minimalne urne postavke za študentsko delo za 5,2 odstotka, kar pomeni, da bi se ta z zdajšnjih 7,34 evra zvišala na 7,74 evra bruto. Predlagatelji poudarjajo, da se s tem izboljšuje ekonomski položaj študentov in dijakov ter zmanjšuje razlika med njihovim delom in redno zaposlenimi.
Subvencija za študentsko prehrano se bo po novem povečala na 5,05 evra na obrok, hkrati pa bodo študenti bone lahko koristili vse dni v mesecu, tudi ob vikendih in praznikih, in sicer od 7. ure zjutraj do polnoči. Trenutno je koriščenje omejeno na delovne dni in do 22. ure. Po izračunih predlagateljev to pomeni okoli 10 dodatnih subvencij mesečno.
Dopolnilo opozicijske SDS določa, da se bo subvencija v prihodnje letno usklajevala z rastjo cen življenjskih potrebščin, kar je odbor prav tako podprl.
Po ocenah finančnih posledic bo zvišanje subvencije za prehrano državni proračun stalo 4,3 milijona evrov, podaljšanje časovnega okvira pa še dodatni milijon evrov. Sredstva so v proračunu že zagotovljena.
Daljši rok za zaključek študija in dodatne štipendije
Zakon prinaša tudi pomembne spremembe glede štipendiranja. Študenti bodo lahko štipendijo prejemali tudi v absolventskem letu na prvi in drugi stopnji študija, starši študenti pa bodo lahko prejemali štipendijo še dodatno leto. Rok za zaključek študija, preden mora štipendist štipendijo vrniti, se bo podaljšal s 30. septembra na 31. oktober.
Podpora zakonu tudi iz opozicije
Poslanka Tatjana Greif (Levica) je poudarila, da predlog zakona “izboljšuje socialni položaj študentov” in omogoča pravičnejše pogoje za vse, še posebej za starše študente.
Damijan Zrim (SD) je izrazil zadovoljstvo, da je zakon prišel do te faze obravnave: “Zakon nadgrajuje položaj študentov. Smo zgledna država na tem področju, saj marsikdo reče, da je biti študent v Sloveniji nekaj lepega,” je dejal.
Iz vrst opozicije je Jožef Lenart (SDS) zakon prav tako podprl, čeprav je opozoril na možne zlorabe bonov ob koncu tedna: “Smo na strani tistih, ki želijo študirati, da siti doštudirajo, ker jih javni sektor in gospodarstvo potrebuje,” je poudaril.
Sara Žibrat (Svoboda) pa je ob tem dodala, da se študenti zaradi bonov ne bodo množično zadrževali v Ljubljani čez vikend: “Če si šel domov, si dobil celo škatlo zelenjave,” je dejala z nasmehom.
Predlog mora potrditi še državni zbor
Predlog zakona za urejanje položaja študentov bo po soglasni potrditvi na odboru zdaj romal v tretjo obravnavo pred poslance Državnega zbora. Glede na široko podporo v odboru se pričakuje, da bo zakon sprejet brez večjih zapletov.
Če bo potrjen, bodo spremembe začele veljati še pred koncem študijskega leta, kar pomeni, da bi študenti višjo urno postavko in razširjene subvencije lahko občutili že v prihodnjih mesecih.
