Po večmesečnih usklajevanjih so v koaliciji rešili večino odprtih vprašanj v zvezi z ureditvijo proizvodnje in prometa s konopljo za medicinske in znanstvene namene ter v zakonodajni postopek vložili predlog zakona o konoplji za medicinske in znanstvene namene. »S tem uresničujemo jasno izraženo voljo ljudstva, ki je junija 2024 z več kot dvotretjinsko večino podprlo, da naj Slovenija na svojem ozemlju omogoči gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene,« poudarjajo v Levici.
Predlog zakona o konoplji bo po besedah poslanke Svobode Sare Žibrat uredil gojenje konoplje za medicinsko rabo na ozemlju Slovenije, dal nove gospodarske možnosti na tem področju, tudi za izvoz medicinske konoplje v druge države, uredil bo tudi znanstveno rabo konoplje in spremenil določene pogoje za pridelovanje industrijske konoplje.
S poslansko Levice Natašo Sukič, s katero sta prvi sopodpisani pod predlog zakona, sta po poročanju STA poudarili, da z zakonskimi rešitvami slabo leto po lanskih posvetovalnih referendumih uresničujejo tudi na glasovanju izraženo voljo volivcev.
Kaj konkretno prinaša predlog zakona?
Po predlogu zakona bo nadzor nad proizvodnjo in prometom s konopljo za medicinske in znanstvene namene jasno razdeljen med pristojne organe. Agencija za zdravila in medicinske pripomočke bo pristojna za izdajo in odvzem dovoljenj za proizvodnjo ter promet s konopljo za medicinske namene, kot tudi za uvoz in izvoz konoplje za medicinske in znanstvene namene.
Ministrstvo za zdravje pa bo odgovorno za izdajo dovoljenj za proizvodnjo in promet s konopljo za znanstvene namene. Konoplja, ki bo pridelana za uporabo v zdravilih (vključno z magistralnimi in galenskimi), bo morala v vseh fazah proizvodnje in distribucije izpolnjevati enake pogoje, kot veljajo za druge učinkovine po Zakonu o zdravilih in Zakonu o lekarniški dejavnosti.
Proizvajalci zdravil in učinkovin bodo lahko začetne faze proizvodnje – gojenje, sušenje in shranjevanje – oddali v izvedbo podizvajalcem (npr. kmetijskim gospodarstvom ali podjetjem), pod pogojem, da ti izpolnjujejo zahteve dobre kmetijske in nabiralne prakse (GACP). »Na ta način bo omogočena vključitev širšega kroga gojiteljev, kar pomeni pomemben korak k razvoju domače proizvodnje medicinske konoplje,« so prepričani v Levici.
Ureditvi medicinske rabe bo sledila ureditev omejene osebne rabe
O kritikah na predlog zakona, da ta prinaša bolj restriktivno ureditev, kot je veljala doslej, pa sta obe koalicijski poslanki poudarili, da je trenutno na splošno prepovedano gojenje konoplje za medicinske namene, zdaj pa bo za bolnike v kritičnih in resnih bolezenskih stanjih odprta pot do oskrbe s konopljo.
Na področju industrijske konoplje bo spremembe prinesel tudi prihajajoči zakon o kmetijstvu. Ministrstvo za kmetijstvo po navedbah Žibrat predvideva, da za posamezno žetev ne bo več treba izdajati dovoljenj, pač pa bo vzpostavljen register pridelovalcev. Imetniki dovoljenja za prvo fazo proizvodnje, torej za gojenje, pa bodo lahko tudi najeli podizvajalca.
Vlagatelji zakona računajo, da bo zakon sprejet še pred poletjem, že prihodnji teden pa se bodo začela koalicijska usklajevanja o predlogu, ki bi urejal pridelavo in posedovanje konoplje za osebno uporabo.
»Koalicijsko bomo že tekom postopka obravnave prvega zakona dorekli posamezne ukrepe za omejeno osebno rabo, ki so se v tujini izkazali za najprimernejše. Naš cilj je zaščititi bolnike in uporabnike konoplje pred nepreverjenimi produkti na črnem trgu, omogočiti nemoteno oskrbo bolnikov z medicinsko konopljo in nasloviti trenutne zakonske pomanjkljivosti na področju uporabe konoplje v medicinske in znanstvene namene,« poudarijo v Svobodi.