Državni svetniki so na predlog interesnih skupin delodajalcev ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev izglasovali veto na zakon o gostinstvu, ki ureja tudi kratkoročno oddajanje nepremičnin. Večina se jih je strinjala z oceno predlagateljev veta, da stanovanjske politike ni možno reševati z omejevanjem lastninske pravice in podjetništva. Za veto je na današnji seji glasovalo 14 državnih svetnikom, devet jih je bilo proti, piše STA.

Za vnovično potrditev zakona bo potrebnih najmanj 46 glasov

Novi zakon o gostinstvu med drugim prinaša novosti na področju kratkoročnega oddajanja stanovanj turistom, ki je bilo v javnosti že večkrat predmet razprav. Veto pomeni, da bodo morali o zakonu znova odločati poslanci državnega zbora. Za vnovično potrditev zakona bo potrebnih najmanj 46 glasov. Glede na prejšnje glasovanje v DZ večjih zapletov ni pričakovati, saj je zakon že v prvo podprlo več kot 46 poslancev.

Pristojna telesa državnega sveta so predlog veta obravnavala že v ponedeljek, največ pomislekov pa je bilo slišati prav zaradi ureditev, ki zadevajo kratkoročno oddajanje nepremičnin. Ta praksa je namreč v številnih mestih po svetu že predmet regulacije zaradi vpliva na dostopnost stanovanj za lokalno prebivalstvo. Zakon o gostinstvu je eden izmed štirih zakonov, na katere je državni svet danes izglasoval odložilni veto. 

Zakon je "škodljiv za manjše kraje in podeželje"

Zakon je po besedah državnega svetnika Aleša Pulka škodljiv za manjše kraje in podeželje, saj sledi logiki urejanja težav, povezanih z oddajo nepremičnin v mestih, kjer so med drugim za nastanitve na voljo hoteli, ki jih na podeželju praviloma ni. "Na podeželju se s sobodajalstvom ukvarjajo posamezne družine in butične kmetije, ki se s to dejavnostjo preživljajo, pogosto pa s tem skrbijo tudi za ohranjanje in razvoj kulturne dediščine," je poudaril in opozoril, da bo tem subjektom zakon onemogočil delo.

Za reševanje stanovanjske problematike bi bilo treba po njihovi oceni predvsem poenostaviti postopke pridobivanja različnih mnenj in soglasij za pridobitev gradbenega dovoljenja ter zagotoviti hitrejšo, cenejšo in dostopnejšo gradnjo stanovanj in izgradnjo študentskih domov. Pri urejanju področja sobodajalstva pa bi bilo treba več avtonomnosti prepustiti občinam, ki iz tega naslova tudi ustvarijo določene prihodke, je med drugim še izpostavil Pulko in svetnike pozval, naj veto podprejo, še piše STA.