Obstoječi upravičenci do družinskega pomočnika so pred koncem leta 2023 prejeli obvestilo o spremembi zakonodaje in obrazec za soglasje k preoblikovanju v oskrbovalca družinskega člana. Tisti, ki so podali soglasje za to spremembo, so od pristojnega centra za socialno delo prejeli prevedbeno odločbo.

Upravičenosti do pravice oskrbovalca družinskega člana

Po daljšem času je naš medij Maribor24 končno prejel odgovore iz Ministrstva za solidarno prihodnost (MSP). Pravijo, da so do sedaj prejeli približno 1.300 novih vlog, za vse pa je v teku ugotovitveni postopek upravičenosti do pravice oskrbovalca družinskega člana (ODČ). Števila že obravnavanih vlog nam niso zaupali. Po drugi strani pa so odgovorili: "Odposlane so bile vse prevedbene odločbe obstoječih upravičencev, od vzpostavitve informacijskega sistema tečejo tudi obravnave in izdaje novih vlog."

Glede na vprašanje, zakaj odločbe niso bile poslane elektronsko, so odgovorili: "Odločbe se vročajo po Zakonu o splošnem upravnem postopku. Dokument se vroči v elektronski obliki izključno v primeru, če fizična oseba v registru stalnega prebivalstva prijavi naslov za vročanje v elektronski obliki, in če državni organ, organ samoupravne lokalne skupnosti, nosilec javnega pooblastila, pravna ali fizična oseba, registrirana za opravljanje dejavnosti, v sodnem, poslovnem ali drugem registru prijavi elektronski naslov."

Več o pravicah in storitvah dolgotrajne oskrbe si lahko preberete na tej povezavi. O vzpostavitvi storitve Oskrbovalec družinskega člana pa tukaj.

Uvedba univerzalnega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo

Zavarovanje za dolgotrajno oskrbo je bilo v Sloveniji uvedeno že v letu 2022. Prvo prijavo v obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije izvedel po uradni dolžnosti na dan 18. 1. 2022 za vse osebe, ki so bile takrat vključene v obvezno zdravstveno zavarovanje in so izpolnjevale pogoje za vključitev v obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo v skladu s prejšnjim Zakonom o dolgotrajni oskrbi.

"V novem Zakonu o dolgotrajni oskrbi je določeno, da se prispevki za obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo začnejo zbirati 1. julija 2025. Prispevke bodo plačevali tako delojemalci in delodajalci, vsak po 1%, kmetje, s. p.-ji in nekateri drugi po stopnji 2% ter upokojenci po stopnji 1% od neto pokojnin," pojasni MSP.

Na podlagi pozitivne odločbe se bo upravičenec lahko odločil za prejemanje storitev oskrbovalca družinskega člana na način, da sklene osebni načrt in s tem tudi ukini prejemanje morebitnih primerljivih pravic, kot je dodatek za pomoč in postrežbo, institucionalno varstvo, osebna asistenca ipd. Prav tako bo kandidat za oskrbovalca družinskega člana po tem, ko bo prejel odločbo, da je ustrezen kandidat, lahko prekinil delovno razmerje oziroma prenehal s prejemanjem drugih pravic, kot je npr. denarna socialna pomoč ali nadomestilo za brezposelnost, ter z dnem sklenitve osebnega načrta začel izvajati naloge oskrbovalca družinskega člana.

Več o upravičencih do oskrbovalca družinskega člana in kandidatov za oskrbovalca družinskega člana si lahko preberete na spletni strani Centra za socialno delo ali na tej povezavi.

"S tem, ko pravica začne veljati z dnem sklenitve osebnega načrta se odpravlja možnost, da nekdo predčasno ostane brez primerljivih pravic oz. dohodka iz drugega naslova," pojasnijo iz MSP, kar lahko razumemo, da kljub veljavnemu zakonu in nevzpostavljenemu informacijskemu sistemu, osebe, ki so vlogo pravočano poslale, ne bodo prejele plačila za nazaj, saj njihove vloge takrat še niso bile obravnavane.

Na vprašanje, kje je bila težava v vzpostavitvi informacijskega sistema, so odgovorili tako: "Z vzpostavitvijo informacijskega sistema se omogoči odločevalcem verodostojne in hitro dostopne podatke. Čas v pripravi sistema so vključeni deležniki posvetili predvsem usklajevanju na področju zagotavljanja potrebne visoke ravni varnosti prenosa podatkov."