Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) ostro nasprotujejo nedavno sprejeti vladni uredbi, ki predvideva 7-odstotno zvišanje trošarin za pivo, vmesne alkoholne pijače in etilni alkohol. Opozarjajo, da bi dodatno finančno breme lahko močno prizadelo domače pivovarje – zlasti manjše, ki se še vedno soočajo s posledicami pandemije. Trošarine se bodo za sedem odstotkov zvišale 1. junija.
Obstoj manjših pivovarn resno ogrožen
"Gre za izrazito nepošten in nesorazmeren ukrep, saj se pod pretvezo varovanja javnega zdravja dodatno obdavčuje le alkohol v pivu. S tem država diskriminatorno obravnava alkoholne pijače in sektor pivovarstva obsoja na propad," so se danes odzvali v GZS. Dodali so, da se številne manjše pivovarne že zdaj borijo s slabimi poslovnimi rezultati, visokimi stroški surovin in dela ter nezadostnim povpraševanjem, ki se po covidni krizi še ni povsem povrnilo.
Obstoj manjših pivovarn je s to zadnjo uredbo resno ogrožen, vlada pa tega enostavno ne želi razumeti, so zapisali v GZS. Bojijo se, da zaradi višjih trošarin številnim slovenskim pivovarnam, od katerih so mnoge v zadnjem času izvedle obsežne investicije v moderno tehnološko opremo, grozi zaprtje in posledično izbris slovenske ponudbe malih pivovarjev.
GZS poziva vlado, naj ponovno premisli o sprejeti uredbi, saj ta po njihovem mnenju ne škoduje zgolj proizvajalcem, ampak celotni dobavni verigi, od pridelovalcev do končnih kupcev.
Cena piva bi se lahko dvignila za več kot štiri odstotke
Posledice pa bodo posredno občutili tudi potrošniki. Zaradi dviga trošarine bi se lahko cena piva dvignila za več kot štiri odstotke, seveda če jo bodo pivovarji uspeli prenesti v strukturo cene. V nasprotnem primeru jih bo še več v rdečih številkah, so še opozorili.
Ministrstvo za finance je sicer zvišanje trošarin načrtovalo že lani v okviru širšega paketa davčnih sprememb, a je predlog takrat zaradi odziva gospodarstva umaknilo iz zakonodajnega postopka.