Ob Mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta obeležujemo 80. obletnico osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz. Danes po Sloveniji potekajo številne prireditve, glavnina pod okriljem nacionalnega projekta "Šoa – spominjajmo se", ki ga koordinira Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor.
V taborišču Auschwitz je bilo ubitih med 1,1 milijona in 1,5 milijona ljudi 25 različnih narodnosti, večina je bila Judov. Med zaprtimi je bilo tudi 2324 Slovenk in Slovencev, od katerih se jih 1331 ni vrnilo domov. V koncentracijska taborišča je bilo sicer odpeljanih 58522 Slovencev in okoli 12 tisoč jih je v njih tudi izgubilo življenje.
Da se zgodovina ne ponovi, je pomembna izobrazba
Ob mednarodnem dnevu spomina na holokavst številne aktivnosti organizirajo tudi šole v Sloveniji, kar je 80 let po tej neizmerni človeški tragediji pomembno zaradi ozaveščanja in zatiranja procesov, ki bi lahko vodili v nove grozote. Pomembnost izobraževanja, kulture in vzgoje, ''da se takšno zlo ne ponovi" je na današnjem dogodku v prostorih nekdanjega taborišča za vojne ujetnike Stalag XVIII D v Mariboru, ki je zdaj Mednarodni raziskovalni center druge svetovne vojne (MRC Maribor), poudaril tudi predsednik univerze Alma Mater Europaea - ECM Ludvik Toplak.
[[image_5_article_73956]]
Ta dan ni namenjen samo ohranjanju spomina na masovna grozodejstva, temveč predvsem aktivnim prizadevanjem in močnim opozorilom, da se tak genocid ne bi smel ponoviti. Izpolnjevanje obljube "Nikoli več" ni namenjeno samo zaščiti šibkih in ranljivih, gre za temelj ohranjanja demokratične družbe ter spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin, so mnenja na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve.
[[image_3_article_73956]]
A kot je opozoril direktor Sinagoge Maribor Boris Hajdinjak, geslo ''Nikoli več'' izgublja moč. ''Toliko časa je že minilo od takrat in bojim se, da morebiti zato, ker ne bomo vložili dovolj truda v izobraževanje mladih, te mlade generacije, ne da ne bi hotele, ampak enostavno ne bodo seznanjene s tem. In potem se bo ta zavest izgubila in se lahko zdi, kot da se zgodovina ponavlja," je dodal.
[[image_1_article_73956]]
Ob tej priložnosti so v MRC Maribor ponovno postavili na ogled dokumentarno razstavo Kljub vsemu - Preživeti!, ki je nastala v sodelovanju z Muzejem zmage iz Moskve in Centrom judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor ter prikazuje več koncentracijskih taborišč v nacistični Nemčiji.
[[image_4_article_73956]]