Predvidoma jutri, 13. decembra 2021, bo v Sloveniji za zdravljenje covida-19 na voljo zdravilo molnupiravir. Zdravila ne bodo predpisovali nosečnicam, doječim materam in otrokom. Prav tako se bo predvidoma v prihajajočem tednu začelo prosstovoljno cepljenje proti covidu-19 za otroke, stare od 5 do 11 let.

Protivirusno zdravilo molnupiravir je v uporabo 19. novembra 2021 priporočila Evropska agencija za zdravila. Zdravilo je v Slovenijo prispelo minulo sredo in bo zadostovalo za preko 5.700 zdravljenj. Namenjeno bo tistim obolelim, ki imajo dejavnike tveganja za težji potek bolezni. To so predvsem starost, pa tudi prekomerna telesna teža, sladkorna bolezen, aretrijska hipertenzija, srčno popuščanje in druge srčne bolezni, ledvična odpoved in jetrne bolezni.

Po besedah biokemika Romana Jerale molnupiravir deluje na koronavirus na način, da poveča mutacije v virusu in ga onesposobi tako, da se ta ne more več razmnoževati. Najprej so ga razvili za zdravljenje gripe in ebole, potem pa se je izkazalo, da dobro deluje tudi na novi koronavirus.

Zdravilo še nima dovoljenja za promet, a ga bomo kljub temu uporabljali

Protokol glede predpisovanja zdravila predvideva, da bo glavno indikacijo postavil zdravnik, ki bo prišel prvi v stik z bolnikom. Se bo pa posvetoval z enim od zdravnikov iz covidnih bolnišnic in če se bosta oba strinjala, se po besedah predstojnice infekcijske klinike Tatjane Lejko Zupanc pričakuje, da bosta zdravnik in bolnik podpisala soglasje za jemanje zdravila. To je potrebno, ker zdravilo še nima uradnega dovoljenja za promet.

Predvidoma od jutri dalje bo zdravilo na voljo v štirih covidnih bolnišnicah, to je v obeh univerzitetnih kliničnih centrih, v celjski bolnišnici in Kliniki Golnik.

Jutri naj bi vzpostavili tudi tako imenovani molnupiravirni telefon, preko katerega se bodo zdravniki lahko posvetovali. Ko bo logistika dodobra izdelana, pa bo zdravilo na voljo v vseh bolnišničnih lekarnah. Lejko Zupančeva pričakuje, da se bodo te zadeve uredile sredi prihajajočega tedna.

Zakaj je ivermektin nevaren?

Komisija Republike Slovenije za medicinsko etiko je v minulem tednu sporočila, da nima etičnih zadržkov za predpisovanje in uporabo zdravila molnupiravir. Po besedah Boruta Štruklja z ljubljanske farmacevtske fakultete bo zdravilo učinkovito tudi proti novi različici koronavirusa. Minister za zdravje Janez Poklukar je v petek ob regijskem obisku vlade na Gorenjskem poudaril, da zdravilo ni nadomestek cepljenja, ki je po njegovih besedah edini način za zaustavitev epidemije covida-19.

Ob tem strokovnjaki svarijo pred uporabo zdravil, ki za zdravljenje covida-19 niso primerna. Na spletu tako med drugim krožijo informacije o zdravilnih učinkih zdravila ivermektin. Med prebolevanjem covida-19 ga je, kot je zapisala na družabnem omrežju Facebook, jemala tudi poslanka Levice Violeta Tomič. Infektolog Janez Tomažič je pred časom pojasnil, da v laboratoriju zdravilo deluje in učinkovito ustavi razmnoževanje koronavirusa, vendar bi pri človeku morali uporabiti prevelike odmerke, ki bi bili nevarni za zdravje.

O cepljenju otrok bodo odločili jutri

Predvidoma v prihodnjem tednu bo v Sloveniji steklo tudi cepljenje proti covidu-19 za otroke, stare med 5 in 11 let. Po napovedih naj bi sestanek posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) potekal jutri, prav tako naj bi se o tem jutri poenotila pediatrična stroka.

Po prvotni napovedi NIJZ bi moralo 60.000 naročenih odmerkov cepiva v Slovenijo prispeti 20. decembra. Kot je neuradno izvedela STA, pa bi odmerki v Slovenijo lahko prispeli že jutri. Odmerki bodo sicer prilagojeni otrokom, torej bodo manjši in manj koncentrirani.

Strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn je v izjavi za medije v začetku decembra pojasnil, da se letošnjo jesen novi koronavirus intenzivno širi med otroško populacijo. Po podatkih NIJZ so lani od septembra do decembra zabeležili nekaj več kot 4.000 okužb pri otrocih, mlajših od 18 let. Letošnjo jesen je ta številka po njegovih besedah bistveno višja, potrjenih je bilo več kot 30.000 okužb.

Glede cepljenja otrok, starih od 5 do 11 let, je povedal, da je klinična študija, v katero je bilo vključenih preko tisoč otrok, pokazala manj neželenih stranskih učinkov kot pri skupini otrok od 12 do 15 let. Na podlagi podatkov iz drugih držav pediatri, kot je povedal, priporočajo cepljenje tudi otrok od 5 do 11 let, še posebej tistih s kroničnimi boleznimi. Cepljenje zmanjša možnost obolevanja in verjetnost okužb ter prenosa v domačem okolju, je dejal in dodal, da sam zadržkov nima. Po neuradnih informacijah STA so na kliniki že začeli z zbiranjem prijav za cepljenje.