V želji po večji varnosti svojih obiskovalcev in lokalne skupnosti so v Jager Center – Celje in Jager Center – Rogaška Slatina nedavno postavili dve novi AED napravi – avtomatska zunanja defibrilatorja, ki sta zdaj javno dostopni.
Defibrilatorji, ki rešujejo življenja
Nenaden srčni zastoj je najpogostejši vzrok nenadne smrti v razvitem svetu. Povprečno se v Sloveniji zgodi okoli 1.600 srčnih zastojev na leto, pri čemer je srčni zastoj zunaj bolnišnice vzrok za približno 8,5 odstotka vseh smrti.
A statistika se bistveno izboljša, kadar je pomoč hitra in učinkovita. Prav tukaj ima AED – avtomatski zunanji defibrilator – ključno vlogo.
Gre za napravo, ki je zasnovana tako, da jo lahko uporablja tudi laik. Jasna zvočna in slikovna navodila uporabnika vodijo skozi celoten postopek oživljanja. Naprava sama zazna, ali je električni sunek potreben, in ga tudi sproži. Hitro ukrepanje s pomočjo AED lahko reši življenje, a ključna je dostopnost naprave v prvih minutah po zastoju srca.
Skupna pobuda z Društvom AED
Postavitev defibrilatorjev je rezultat sodelovanja z Društvom AED, ki si že vrsto let prizadeva za boljše ozaveščanje o srčnih zastojih in širjenje mreže dostopnih defibrilatorjev po Sloveniji. Pobuda za postavitev naprav se je porodila iz želje po še večji skrbi za obiskovalce in mimoidoče – predvsem pa iz zavedanja, da lahko prava naprava na pravem mestu pomeni razliko med življenjem in smrtjo.
»V primeru nenadnega srčnega zastoja lahko hitra uporaba defibrilatorja reši življenje – prav vsak trenutek šteje. S tem pomembnim korakom smo še dodatno prispevali k varnejšemu okolju za vse člane naše skupnosti,« so tako izpostavili v podjetju Jagros, ki stoji za Trgovinami Jager.
Lokacije AED naprav
Obe AED napravi sta nameščeni na vidnem, dostopnem mestu pred vhodoma v trgovska centra – ena v Celju in ena v Rogaški Slatini. To pomeni, da sta uporabni ne le za obiskovalce trgovine, temveč za vse mimoidoče in ljudi v bližini. Napravi sta dostopni 24 ur na dan, vse dni v letu.
Kako ukrepati ob srčnem zastoju?
Strokovnjaki poudarjajo, da je ključno, da ob sumu na srčni zastoj najprej pokličemo 112, preverimo dihanje in zavest ter takoj začnemo s stiski prsnega koša. Če je v bližini AED, ga uporabimo čim prej. Veliko slovenskih krajev je danes že pokritih z mrežo teh naprav – a vsaka nova šteje.