Zaradi dolgotrajne suše in zmanjšanja vodnih zalog je več slovenskih občin uvedlo prepoved uporabe pitne vode za nenujne namene. Ukrepi, ki jih spremljajo inšpekcijske službe, vključujejo prepoved zalivanja vrtov in zelenic, pranja vozil, javnih in zasebnih površin ter polnjenja bazenov. Kršiteljem grozijo opozorila in denarne kazni.

Med prvimi so omejitve uvedli v Slovenj Gradcu in Mislinji, kjer je Komunala Slovenj Gradec prepovedala nenujno rabo vode. Sledile so občine Radlje ob Dravi, Muta, Vuzenica, Podvelka in Ribnica na Pohorju, pod okriljem tamkajšnjega javnega komunalnega podjetja.

V Dravogradu so prebivalce sistemov Gorče–Libeliče in Dravograd–Črneče pozvali k varčni rabi. Podobno je ravnalo podjetje Kostak, ki je ukrepe razširilo še na območje Krškega in Kostanjevice na Krki.

Poziv k racionalni uporabi vode tudi okolici Maribora

Ukrep je uvedla Komunala Ptuj, ki z vodo oskrbuje kar 23 občin, med njimi Ptuj, Dornavo, Gorišnico, Destrnik, Kidričevo, Majšperk, Ormož, Duplek in druge. Vse uporabnike so pozvali k racionalni uporabi vode.

Tudi Komunala Radovljica poziva k zmanjšanju porabe v Begunjah, Poljčah, Zapuži, Zgoši, Slatni, Srednji in Zadnji vasi ter Mlaki. Komunalno podjetje Žalec je uvedlo prepovedi v šestih občinah: Žalec, Polzela, Prebold, Braslovče, Vransko in Tabor.

V Novem mestu je Komunala ukrepala v občinah Šentjernej, Škocjan in Mirna Peč, kjer je zmanjšana izdatnost vodnih virov. Podobno velja tudi za območje Ajdovščine in Bleda, kjer so omejitve uvedene na sistemu Zatrnik.

Na vodovodnem sistemu Cerknica–Rakek velja prepoved uporabe pitne vode v krajih Cerknica, Dolenja vas, Grahovo, Rakek, Unec in številnih drugih naseljih. Tudi Komunala Trebnje je sprejela ukrepe, prav tako občina Dobje.

Glavni vzrok za ukrepe je pomanjkanje padavin in vročinski val, ki nad Slovenijo vztraja od 23. junija. Po podatkih Agencije za okolje (Arso) se vremenske razmere še ne umirjajo.