Letošnje leto paradižniku ni preveč naklonjeno. Srečuje se namreč s številnimi težavami. Ena izmed njih je ta, da se dve ali tri etaže plodov zaradi previsokih temperatur sploh niso oplodile, zato so cvetovi dobesedno odpadli. Poleg tega je spomladi veliko vrtičkarjev naredilo napako in sadike prezgodaj posadilo na prosto, nakar so te pomrznile. Posledično so prvi cvetovi odmrli, opozarja Miša Pušenjak, specialistka za zelenjadarstvo in okrasne rastline s Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor, in nadaljuje: "To je tisto, na kar vedno opozarjam. Temperature med 10 in 15 stopinjami Celzija spomladi uničijo cvetove v rasti vršičkov, ki s prostim očesom niso vidni. To so zdaj že tretji cvetovi. Gre za plodove, ki zorijo ob normalnem času, ker pa ni bilo prvih in drugih, ljudje mislijo, da paradižnik pozno zori. Ker bodo dve ali tri etaže paradižnika dozorele sočasno, ga bomo kmalu imeli v izobilju."

Zorenja ne moremo pospešiti 

Naslednja težava so visoke temperature, zaradi katerih se ne tvori likopen (rdeča barva), paradižnik pa posledično ne rdeči, še vedno pa zori. Lahko zorenje kakorkoli pospešimo? "Ne. Svetujem pa, da paradižnik enkrat tedensko poškropimo s pripravkom iz morskih alg, da ga bomo obdržali čvrstega. Poleg alg deloma pomaga zniževanje temperature, in sicer s senčenjem in ventilatorjem v rastlinjaku."

V primeru, da nam dozori le polovica paradižnika (zgoraj ostane zelen oziroma rumen), pa je težava v pomanjkanju kalija. Situacijo lahko rešimo s škropljenjem s pripravki na osnovi kalija, ki so vsi dovoljeni v ekološki pridelavi.