Izpit poteka v treh fazah. Sprva je potrebno opraviti izpit iz prve pomoči. Sledi zdravniški pregled, tečaj ter izpit iz cestno-prometnih predpisov, vožnja z inštruktorjem ter praktičen del izpita. Za vas smo opravili okviren pregled stroškov opravljanja vozniškega izpita.

Tečaj ter izpit iz prve pomoči

Tečaji iz prve pomoči za bodoče voznike motornih vozil potekajo na sedežu Rdečega križa Slovenije-OZ v Mariboru na Ulici Pariške komune 13. Cena za tečaj je 33,63 evra, izpit, ki sledi tečaju in je sestavljen tako iz teoretičnega kot praktičnega dela pa 65,83 evra. Kandidati se naučijo temeljnih postopkov oživljanja, skrbi za lastno varnost, ravnanja ob različnih situacijah.

Zdravniški pregled

Zdravniški pregled za bodoče voznike opravljajo zavodi, ki izvajajo zdravstvene dejavnosti ter opravljajo dejavnost medicine dela, prometa in športa. Seznam je objavljen na spletni strani Ministrstva za zdravje. Zdravniški pregled se opravi na podlagi pregleda osebe, njegovega vpogleda v zdravstveno dokumentacijo, ki jo posreduje osebni zdravnik. Izvajalec zdravstvene dejavnosti izda zdravniško spričevalo glede na rezultate pregleda. Veljavnost zdravniškega pregleda je 3 leta. Cene se gibljejo okoli 80 evrov, odvisno od izvajalca.

Teoretičen del izpita ali izpit iz cestno-prometnih predpisov (CPP)

Po uspešno opravljenem izpitu iz prve pomoči sledi tečaj iz CPP. Tečaj izvajajo avtošole, ki ponujajo pakete, kjer je vključen tečaj iz cestno-prometnih predpisov, vključujejo pa še izdajo evidenčnega kartona vožnje, ki ga kandidat potrebuje za vožnje ter kakšno uro vožnje. Cene so odvisne od dodatnih storitev in se gibljejo med 100 in 200 evri. Sam izpit iz CPP pa stane za B kategorijo 42,10 evra.

Opravljanje izpita

Cena ure vožnje je odvisna od avtošole, pri kateri kandidat opravlja vozniški izpit. Po pregledih cenikov mariborskih avtošol, ugotovimo, da se cene gibljejo med 38 in 42 evri. Ponujajo pa tudi številne pakete, kjer je ob nakupu večjega števila ur možen popust. Povprečno kandidat uspešno opravi praktičen del izpita pri 35. uri vožnje. Če nekako preračunamo in vzamemo 40 evrov na uro vožnje, to nanese čez 1400 evrov.

Prosti termini opravljanja vozniškega izpita so znani na spletni strani e-uprave. Za Mariborsko regijo, ki spada pod območje 5, je potrebno, kot nam pojasnijo na Agenciji za varnost prometa, čakati med 42 in 67 dni za opravljanje praktičnega dela izpita.

Dodajo, da do tako dolgih čakalnih vrst prihaja zaradi premajhnega števila ocenjevalcev. Na Agenciji za varnost prometa se namreč že nekaj časa spopadajo s pomanjkanjem kadra. »Do podaljšanja čakalnih dob prihaja predvsem na lokacijah, kjer se na javni agenciji soočamo z večjim številom dolgotrajnih odsotnosti ocenjevalcev. V zadnjem času pa se soočamo tudi s težavo pridobivanja oziroma zaposlovanja novih ocenjevalcev, saj na trgu delovne sile težko najdemo primerne kandidate za zasedbo teh mest,« še dodatno pojasnijo.

Cenik je standardiziran za celotno Slovenijo in znaša 42,10 evra za opravljanje teoretičnega preizkusa. Praktični preizkus za B kategorijo stane ob prvem opravljanju 37,50 evra, ob tem je potrebno avtošoli plačati tudi uro vožnje, kar tako nanese na slabih 80 evrov. Ob ponavljanju opravljanja je cena nekoliko nižja, saj ne vključuje upravne takse.

Statistika uspešnosti opravljanja izpitov

Na spletni strani AVP lahko najdemo statistiko uspešnosti opravljanja tako teoretičnih kot praktičnih delov izpita. Izdajajo mesečno ter letno poročilo za celotno Slovenijo. Iz lanskega poročila vidimo, da je teoretični del izpitov za B kategorijo opravljalo 43.400 kandidatov. Bili so malo nad polovico (53,56 %) uspešni. Nekoliko nižjo število opravljanj je bilo na praktičnem delu, kjer je uspešnih 50,44 % med 45.200 kandidati.

Kot nam odgovorijo na Javni agenciji za varnost prometa, je največ zanimanja za opravljanje izpita B kategorije. V lanskem letu je namreč od vseh izpitnih voženj bilo 84 % izpeljanih v kategoriji B. Več kot 50% kandidatov je starih med 18 in 20 let.

Nino Breznik iz avtošole Formula Maribor nam je razložil, da je vedno več zanimanja za opravljanje izpita pri 16-ih letih. Ti kandidati sicer za časa vožnje s spremljevalcem malenkost vozijo izven okvirjev šolske vožnje, pa vendarle opažajo, da je pridobivanje dodatnih kilometrov in novih izkušenj na cesti velika prednost. Vse to prispeva k hitrejšemu opravljanju izpita kot tudi višji uspešnosti na izpitu.

Po končanem izpitu

Po uspešno opravljenem praktičnem delu izpita sledi ponoven strošek v izdelavi vozniškega dovoljenja, ki stane 19,55 evra. Potrebno je priložiti tudi ustrezno fotografijo, ki ne sme biti starejša od treh mesecev. Voznik tako postane voznik začetnik za naslednji dne leti oziroma do dopolnitve 21. leta.

Tečaj varne vožnje

Zakonsko določeno je, da se vozniško dovoljenje izda za dobo dveh let oziroma do dopolnjenega 21. leta. Po opravljenem dodatnem programu usposabljanja voznikov začetnikov pa lahko kandidati svoje vozniško dovoljenje podaljšajo na upravni enoti.

Programa dodatnega usposabljanja se lahko vozniki začetniki udeležijo, ko od pridobitve dovoljenja mine vsaj pol leta. Opravljajo ga lahko na več lokacijah po Sloveniji, nam najbližja sta na Vranskem ali v Murski Soboti. Cena opravljanja tečaja je enotna in znaša 150 evrov, razlikujejo se potem dodatne možnosti. Nekateri namreč v sklopu dneva izobraževanja nudijo tudi topel obrok, pri vseh pa je mogoča izposoja avtomobila za izvajanje praktičnih vaj na poligonu ob plačilu.

Skupni znesek

Če tako pogledamo celotno pot opravljanja vozniškega izpita, ki traja več mesecev, ugotovimo, da so skupni stroški veliki. Številni si tega več ne morejo privoščiti, tako da, vozniški izpit postaja luksuz. Vendar pa ga po drugi strani mnogi delodajalci zahtevajo za svoje delavce oziroma raje zaposlijo tiste, ki imajo opravljen vozniški izpit B kategorije.