Slovenska vojska ima trenutno objavljen razpis za štipendiranje dijakov in študentov v slovenski vojski. Slovenska vojska tako nudi finančno podporo številnim študentom in dijakom že v času izobraževanja.
Ključni pogoji za vojaške štipendije
Kot glavni pogoj za pridobitev štipendije v vojski je starost, za dijake to pomeni, da ob vpisu v prvi letnik srednje šole niso starejši od 18 let. Ter za študente, ki ob vpisu v prvi letnik višješolskega izobraženja ne smejo biti starejši od 23 let. Prav tako je potrebno zdravje ter sposobnost za delo v vojaški službi. So slovenski državljani in niso bili pravnomočno obsojeni zaradi kaznivega dejanja in ni bil obsojen na več kot trimesečno nepogojno zaporno kazen.
Obveznosti štipendistov
Glavna obveznost za pridobitev štipendije je opravljen preizkus gibalnih sposobnosti ter zdravniški pregled. Brez teh dveh opravljenih zadev se štipendiranje ne more skleniti. Ko je štipendiranje sklenjeno pa mora dijak ali študent upoštevati določene obveznosti, sicer se njegovo štipendiranje zaključi, do sedaj prejet denar pa more vrniti. Kot glavni pogoj imajo zapisano redno opravljanje šolskih obveznosti, kamor sodi opravljen letnik. Vsakoletno se je potrebno udeleževati periodičnega preverjanja gibalnih sposobnosti, se odzivati na povabila vojaških taborov ter po koncu šolanju skleniti delovno razmerje v Slovenski vojski najmanj za čas štipendiranja po končanem šolanju oziroma študiju.
Višina in ugodnosti vojaških štipendij
Za dijaka se višina štipendije obračuna kot 25 odstotkov minimalne slovenske plače, medtem ko za študenta ta višina znaša 32 % minimalne slovenske plače. Višina štipendije se giblje med 313 in 475 evrov za dijake in 401 in 688 za študente. Višina štipendije je odvisna od letnika vpisa in povprečne ocene. Štipendija se lahko poveča z dodatkom na opravljen letnik, učni uspeh ali opravljeno temeljno vojaško strokovno usposabljanje.
Več kot 500 štipendistov
Kot nam pojasni Bojan Rajh, višji svetovalec iz sektorja za vojaške zadeve, se za štipendiranje odloča veliko mladih: »Po končanem letošnjem razpisu, bomo imeli na Ministrstvu za obrambo skupaj več kot 500 štipendistov, ki se bodo po končanem šolanju zaposlili v slovenski vojski ali pa podpisali pogodbo kot pogodbeni rezervisti in rezervistke. Med štipendisti je namreč tudi veliko deklet.«
Štipendiranje v vojski tako pomeni, da dijaki oziroma študenti že v času šolanja opravljajo določen poklic, kjer si pridobijo številne izkušnje, hkrati pa prejemajo štipendijo. Obenem pa jih je zagotovljena tudi zaposlitev po končanem šolanju.