Ministrstvo za zdravje je predlog nacionalnega programa, ki predstavlja podlago za pripravo strategije, pripravilo na podlagi zakona o nalezljivih boleznih. Program določa ukrepe za uspešno uvedbo cepiva, zadostno precepljenost in njeno spremljanje.
Izvajanje nacionalne strategije bodo usmerjali razpoložljiv nabor cepiv in nove informacije o cepivih. Pripravljenost in usklajevanje po navedbah vlade ostajata ključnega pomena za premagovanje pandemije in reševanje življenj, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.
Ko bodo na evropskem trgu na voljo varna, učinkovita in visokokakovostna cepiva proti covidu-19, bo uvedba velikega nabora cepiv prispevala k izhodu Slovenije, Evrope in sveta iz težkih razmer, ki so posledica pandemije.
Skupno javno naročilo
“Slovenija mora zagotoviti, da imajo službe za cepljenje dovolj sredstev za opravljanje svojih nalog, tako v smislu usposobljenega osebja za cepljenje proti covidu-19 kot zaloge potrebne medicinske in zaščitne opreme,” so navedli. Bo pa v prvih mesecih po njihovih navedbah poglavitna naloga racionalna porazdelitev zalog cepiva.
Tako kot druge države EU tudi Slovenija sodeluje v skupnem javnem naročilu za nabavo cepiv proti covidu-19, ki ga vodi Evropska komisija. Slovenija bo po napovedi vlade podpisala pogodbe z vsemi proizvajalci cepiv, s katerimi je Evropska komisija že oziroma bo v kratkem podpisala pogodbe o nabavi.
Razdelitev cepiv med članicami EU bo potekala glede na delež prebivalcev v posamezni državi članici, za Slovenijo je to 0,47 odstotka. Strokovne skupine na ravni EU in na nacionalni ravni so sicer ocenile, da bi bilo treba doseči 60 odstotno precepljenost, da bi se življenje in delo lahko normalizirala, so še zapisali v vladi.