Ministrica za pravosodje Andreja Katič je objavila: »Danes sem žalostna… Zakaj Vlada RS ni sledila predlogu ministrice za pravosodje, da v – spremembah zakona o zaščiti živali – kot krovnem zakonu – opredeli živali kot čuteča živa bitja?! So pa na ministrstvu za kmetijstvo napisali, da bo to pri naslednji spremembi. Morali bomo spremljati, da bo res tako. Dobro, da smo (in naslednji teden bo v sredo dokončno odločanje v Državnem zboru!!!) vztrajali pri spremembah v stvarnopravnem zakoniku. Lahko pa poslanci v DZ (Meira Hot , a slišiš?!) z amandmajem to spremenijo! In seveda z glasnimi zahtevami ljubiteljev živali! Ajd, zbudite se! Delite!«

V poslanski skupini Socialnih demokratov pojasnjujejo, da je vlada sicer ta predlog res zavrnila, vendar pa so poslanci tisti, ki bodo v državnem zboru z amandmajem predlaganem s strani njihove poslanke Meira Hot, odločali o sprejetju zakona.

Drugod po svetu omenjene pravice živali že poznajo

Naprednejše civilne zakonodaje nekaterih evropskih držav podobno formulacijo že poznajo. Avstrijski in nemški civilni zakonik določata s posebnimi predpisi določeno pravno varstvo živali. Poseben status živali pa poznajo v Švici, na Nizozemskem, v Franciji, na Portugalskem ter še v nekaterih drugih državah. Glede na to, da so živali opredeljena kot čuteča bitja že po Lizbonski pogodbi iz leta 2007 in da dobro počutje živali kot temeljno vrednoto opredeljuje tudi Evropska unija bi bilo sprejetje takšnega zakona pomemben korak v smeri izboljšanja pravic živali.