Vlada bo na današnji seji predvidoma obravnavala predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi ob sprejetju razmejila javno in zasebno zdravstvo. Glede na zadnji osnutek bi bilo zdravstvenim delavcem iz javnih zdravstvenih ustanov prepovedano delo pri tako imenovanih čistih zasebnikih. Bi bila pa v določenih primerih omogočena obratna pot.

Se bodo zasebniki zaposlili za krajši delovni čas v javnih zavodih?

Po zadnjem osnutku novele bi se lahko zaposleni pri tako imenovanih čistih zasebnikih pod določenimi pogoji za krajši delovni čas redno zaposlili v javnem zdravstvenem zavodu. Takšna zaposlitev bi bila mogoča v zavodih, ki opravljajo terciarno zdravstveno dejavnost in imajo naziv klinika ali klinični inštitut, je medijem v sredo pojasnila generalna direktorica direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje Jasna Humar.

Ta možnost bo predvidoma omogočena le vrhunskim strokovnjakom z vsaj 20-letnimi izkušnjami, ki jih v javnem sektorju ni na razpolago in ki uvajajo nove metode zdravljenja in diagnostike. Seznam storitev, ki jih bodo taki zaposleni lahko opravljali, bo predpisal minister za zdravje.

Zasebniki v javnih zavodih tudi preko podjemnih pogodb

Možno bo tudi delo zasebnikov v javnih zdravstvenih zavodih prek podjemnih pogodb, če bodo javne ustanove takšne storitve potrebovale. Takšna dodatna pomoč javnim ustanovam ne bo smela prinašati izgube. Ne bodo pa več smeli javni zavodi sodelovati s samostojnimi podjetniki in podjetji.

Humar zaradi novele ne pričakuje množičnih odhodov zdravnikov iz javne zdravstvene mreže. "Strokovne in razvojne možnosti so za zdravnika v javni zdravstveni mreži bistveno boljše," je poudarila. Zagotovo pa se bo nekaj posameznikov odločilo za zaposlitev pri čistih zasebnikih, je dejala.

Zakonske novele sicer zaenkrat še ni na dnevnem redu današnje seje, a naj bi po napovedih ministrski zbor potrdil širitev dnevnega reda.

STA