Vlada bo danes po napovedih razpravljala o novem sistemu obračunavanja omrežnine pri elektriki, ki je sicer v pristojnosti neodvisnega regulatorja, a je treba po ocenah koalicije najti ustreznejšo rešitev. Na mizi naj bi imela tudi podaljšanje regulacije cen elektrike za gospodinjstva.
Nov sistem obračunavanja v pristojnosti Agencije za energijo
Za obravnavo novega sistema omrežnine, ki velja od 1. oktobra in je v pristojnosti Agencije za energijo, ki je samostojen regulatorni organ, danes na seji vlade se je v torek na delovnem srečanju dogovorila koalicija, ki je naznanila tudi sklic seje pristojnega dobra DZ na to temo.
Kot sta po srečanju povedala vodji koalicijskih SD in Levice Matjaž Han in Asta Vrečko, bi bilo treba sistem omrežnine čim prej spremeniti.
"Končne cene morejo biti pravične in poštene"
Iz kabineta predsednika vlade pa so sporočili, da Agencija za energijo ohranja samostojnost pri svojih odločitvah, da pa bi bilo treba preveriti, ali trenutna metodologija obračunavanja omrežnine še ustreza potrebam današnjega časa in zagotavlja pravičnost. "Končne cene elektrike morajo ostati razumljive, pravične in poštene za vse uporabnike," so dodali.
Vlada naj bi imela danes na mizi tudi podaljšanje regulacije cen elektrike za gospodinjstva. Po veljavnem sistemu, ki velja do konca leta, je zamejena cena za 90 odstotkov porabljene elektrike, 10 odstotkov pa dobavitelji zaračunajo prosto.
Se obeta zamik ponovne uvedbe prispevka?
Resorni minister Bojan Kumer je v sredo ob robu energetske konference v Ljubljani dejal, da bi lahko regulacijo podaljšali do konca zimske sezone. V Levici pa so vlado ločeno pozvali k podaljšanju regulacije, saj da se tržne cene še niso stabilizirale do te mere, da bi lahko odpravili omejitve cen, ne da bi to prizadelo številne prebivalce.
Vlada bi lahko na končni strošek električne energije vplivala med drugim z zamikom ponovne uvedbe prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije.