Temeljne dileme pri pripravi šestega protikoronskega zakona je minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek ta teden pretresal s predstavniki gospodarstva, ki je pripravilo več predlogov. Številne pripombe so v minulih dneh posredovali sindikati, ki si želijo zamrznitve cen osnovnih življenjskih potrebščin, finančno podporo različnim skupinam prebivalstva, spodbujanje nakupov slovenskih izdelkov in subvencije za nove zaposlitve. Svoje so povedale tudi občine, ki si želijo zagotovitve enake pomoči vsem gospodarskim subjektom v državi.

Subvencioniranje fisnih stroškov

Poleg podaljšanja nekaterih že sprejetih ukrepov, kot je denimo moratorij za kredite, gospodarsko ministrstvo predvideva nove rešitve, med katerimi je ključno subvencioniranje fiksnih stroškov za najbolj prizadeta podjetja ter odpis najemnin tam, kjer je lastnik država ali lokalna skupnost. Predlaga tudi uzakonitev izvajanja virtualnih skupščin podjetij, saj je sicer njihovo delovanje v času epidemije pomembno ohromljeno.

Številne pripombe so v minulih dneh posredovali sindikati, ki si želijo zamrznitve cen osnovnih življenjskih potrebščin, finančno podporo različnim skupinam prebivalstva, spodbujanje nakupov slovenskih izdelkov in subvencije za nove zaposlitve. Svoje so povedale tudi občine, ki si želijo zagotovitve enake pomoči vsem gospodarskim subjektom v državi.

V prihodnje naj bi bila do subvencioniranja čakanja na delo upravičena podjetja, ki bi glede na lani imela vsaj 40-odstotni upad prihodkov od prodaje. Hkrati se višina nadomestila za čakanje na delo naj ne bi več omejevala na minimalno, temveč na povprečno plačo. Poroštvena shema SID banke bi se podaljšala, a bi jo poenostavili. Ministrstvo podpira tudi predlog gospodarstva, da se zaradi izjemne situacije za dve leti preloži uveljavitev določb zakona o minimalni plači, ki predvideva njen dvig z začetkom prihodnjega leta. Sindikati temu ostro nasprotujejo.