Virusni hepatitisi na leto vzamejo kar 1,3 milijona življenj, večinoma zaradi odpovedi jeter ali raka jeter. Kljub tej statistiki pa večina okuženih sploh ne ve, da v sebi nosi virus, saj bolezen pogosto poteka brez očitnih simptomov. “Le slaba četrtina okuženih se tega zaveda, manj kot 10 odstotkov se zdravi,” opozarja Mojca Matičič s Klinike za infekcijske bolezni UKC Ljubljana.

Ob svetovnem dnevu hepatitisa, ki ga obeležujemo v ponedeljek, 28. julija, bo zato organizirana posebna akcija brezplačnega in anonimnega testiranja. V sodelovanju z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo, društvom Slovenija HEP in študenti medicine bo testiranje potekalo 28. in 29. julija med 12. in 18. uro v ambulanti infekcijske klinike na Poljanskem nasipu v Ljubljani. “Testiranje je brezplačno, anonimno in brez napotnice,” je Matičičeva  še poudarila na današnji novinarski konferenci.

Zakaj je hepatitis nevaren

Hepatitis pomeni vnetje jeter, ki je lahko posledica različnih vzrokov, med njimi uživanje alkohola in zdravil, med najpogostejšimi pa so virusne okužbe. Ločimo več vrst virusnega hepatitisa: A, B, C, D in E. Najbolj razširjena in nevarna sta hepatitis B in C, saj pogosto postaneta kronična in povzročata resne zaplete, kot sta ciroza jeter in rak.

V Evropi je z virusom hepatitisa B kronično okuženih približno 10 milijonov ljudi, z virusom C pa še dodatnih 9 milijonov. Hepatitis C se prenaša predvsem s krvjo, na primer prek nesterilnih igel, slabo razkuženih medicinskih ali kozmetičnih pripomočkov, pred letom 1993 pa je do prenosa pogosto prišlo tudi s transfuzijami krvi. Hepatitis B se lahko poleg krvi prenaša tudi spolno ali z matere na otroka.

“Rak jeter je edini rak, katerega pojavnost še vedno narašča,” opozarja Matičičeva in dodaja, da gre za šesti najpogostejši rak na svetu ter tretjega po smrtnosti. V Sloveniji so med letoma 2022 in 2024 pri bolnikih s hepatitisom odkrili 36 primerov raka jeter, samo v zadnjem desetletju pa je število primerov naraslo za kar 40 odstotkov.

Najpogostejši znaki hepatitisa so:

  • utrujenost in slabost;
  • bolečine pod desnim rebrnim lokom (tam, kjer so jetra);
  • porumenelost kože in oči (zlatenica);
  • temen urin in svetlo blato;
  • povišana telesna temperatura** (zlasti pri hepatitisu A);
  • izguba apetita in hujšanje;
  • včasih tudi srbenje kože.

Pri kroničnem hepatitisu so simptomi lahko dolgo časa zelo blagi ali celo odsotni, bolezen pa kljub temu napreduje in lahko privede do prej omenjenih posledic: ciroze jeter ali raka na jetrih.

Pri kakršnihkoli sumljivih znakih je zato pomembno čim prej poiskati zdravniško pomoč in opraviti krvne teste, s katerimi se hepatitis zanesljivo odkrije.

Več novic preberite na slo24.si.