Društvo AETP je v odziv na predlagan veto na Zakon o zaščiti živali, ki vsebuje opustitev reje kokoši nesnic v kletkah in prepoved kastracije pujskov na živo, danes objavilo nove skrite posnetke večje slovenske reje, ki prikazujejo rutinsko kastracijo pujskov na živo.
Kastracija pujskov na živo je v Sloveniji stalna praksa
V nazornem videu rejka pujske enega po enega grobo odvzame materi in jih vrže v voziček. V roke prime enega in mu s skalpelom zareže v tkivo med nogami. S prsti seže v rano in poskuša na silo odtrgati moda. Prvič ji ne uspe, saj ne dobi dobrega oprijema. V drugem in tretjem poskusu pač. Pujsek se ves ta čas zvija in cvili od bolečin. Boleč poseg kastracije se dogaja v neposredni bližini matere svinje.
Na posnetkih prikazana kastracija pujskov na živo je stalna praksa v slovenski prašičereji. Bolečo kastracijo pri nas doživi več kot 100.000 pujskov letno oziroma dva tisoč pujskov vsak teden. Nekaj dni stari pujski so edini sesalci, ki jih je po trenutno veljavni zakonodaji dovoljeno skopiti brez uporabe protibolečinskih sredstev.
Rejci pujske kastrirajo, ker 4% nekastriranih pujskov razvije vonj in okus "po merjascu", ki potrošnikom ni všeč.
Državni svetniki bodo zoper novelo zakona o zaščiti živali poskušali vložiti veto
Državni zbor je včeraj z novelo zakona o zaščiti živali potrdil prepoved kastracije pujskov brez protibolečinskih sredstev, kot tudi opustitev baterijske reje kokoši nesnic. Obe spremembi spremlja znatna finančna podpora - 80% stroškov za prestrukturiranje rej kokoši nesnic in 100% sofinanciranje protibolečinskih sredstev za kastracije pujskov. Kljub temu so državni svetniki neuradno najavili, da bodo zoper novelo zakona o zaščiti živali poskušali vložiti veto.
"Sprašujemo se, kaj je motiv državnega sveta, da želi ohraniti najbolj krute živinorejske prakse v Sloveniji? Mar so res tako brezčutni ali pa se gredo na račun živali politične igrice?" se v sporočilu za javnost sprašuje Samo Curk, predsednik Društva AETP.