V sklopu Mednarodnega industrijskega sejma v Celju se danes odvija že deveto državno prvenstvo tekmovalcev varilcev Slovenije. Pod budnim očesom Društva za varilno tehniko Maribor se tako že tradicionalno zbirajo mojstri varjenja, ki dobijo priložnost, da preizkusijo svoje znanje in spretnosti. Medtem ko se v sejemskih halah sliši zvok varilnih aparatov, pa v zraku visi pomembno vprašanje: bo Slovenija znala zadržati te izjemne talente doma?

[[image_1_article_76176]]

Dopoldne se je v Mali kongresni dvorani začelo zbrano preverjanje teoretičnega znanja, ki je temelj za vsak kakovosten zvar, kasneje pa se je dogajanje preselilo v montažno dvorano, kjer so tekmovalci v praksi dokazali svoje mojstrstvo v postopkih MAG, TIG in REO.

Mojstrstvo tekmovalcev kot kontrast stanju na trgu dela

Vzporedno s tekmovanjem danes v dvorani Celjanka poteka tudi Dan varilne tehnike, kjer strokovnjaki razpravljajo o aktualnih temah, akademskih dosežkih, zanimivostih in prihodnosti stroke, pri čemer pa v ozadju vztraja dejstvo, ki se mu ni mogoče izogniti – Slovenija se namreč že nekaj časa sooča s pomanjkanjem kvalificiranih varilcev, poklic pa tako ostaja eden najbolj iskanih v državi. Nemalokrat se namreč zgodi, da usposobljeni varilci za delo raje poprimejo čez mejo …

[[image_2_article_76176]]

Boljše plače in delovni pogoji onkraj meja predstavljajo močan izziv za slovenska podjetja, ki se vse težje borijo za zadržanje tega ključnega kadra.

»Današnje tekmovanje je izjemno pomembno,« pojasnjuje eden od sodnikov tekmovanja, sicer tudi član Društva za varilno tehniko Maribor. »Prikazuje, kakšen potencial imamo v Sloveniji. A hkrati moramo biti iskreni – če teh ljudi ne bomo znali ustrezno nagraditi in jim ponuditi dobrih pogojev, bodo odšli. In to bo imelo resne posledice za našo industrijo.«

[[image_4_article_76176]]

Že zdaj mnoga slovenska podjetja občutijo pomanjkanje varilcev in se zatekajo k uvozu tuje delovne sile. Medtem ko je to morda kratkoročna rešitev, pa dolgoročno odpira vprašanja o kakovosti, integraciji in nujnosti krepitve domačega izobraževalnega sistema.

[[image_3_article_76176]]

Mednarodni industrijski sejem v Celju tako danes ni samo prizorišče tekmovanja, temveč tudi zrcalo stanja v slovenskem varilstvu. Prikazuje vrhunsko znanje in spretnosti, a obenem opozarja na nujnost ukrepanja.

Razglasitev rezultatov in podelitev priznanj, ki bo zaokrožila današnje dogajanje, bo tako imela poseben pomen – ne le za zmagovalce, temveč tudi kot opomin, da je prihodnost slovenske industrije tesno povezana z zadržanjem njenih najboljših rok.