Slovenci, posebej Štajerci, v času poletnih dopustov še kako radi zahajamo v Šibenik in njegovo okolico. Gre za najstarejše mesto na jadranski obali, ki, zanimivo, ni antičnega izvora, tako kot večina drugih mest, ampak so ga na koncu 9. stoletja ustanovili Hrvati. Poleg tega, da se ponaša z bogato zgodovinsko dediščino mesto mnogi povežejo s tako imenovano Šibeniško marendo. 

Nekoč obrok za kmete, ribiče in delavce, danes mnogo več

Marenda, sprva nujen obrok za kmete, ribiče in delavce, je v Dalmaciji, še posebej v Šibeniku, prerasla v pomemben vsakodnevni običaj. Gre za preprost, a okusen obrok sredi dneva, ki je postal tudi priložnost za druženje, sprostitev in krepitev skupnosti.

[[image_3_article_76427]]

Ta koncept tradicionalne malice, pripravljene iz lokalnih in sezonskih sestavin, smo spoznali pretekli četrtek v grajski vinoteki na Ljubljanskem gradu, kjer je potekala predstavitev mesta Šibenik, tamkajšnje turistične skupnosti, Turistične skupnosti Šibeniško-kninske županije in Hrvaške turistične skupnosti. Dogodek je popestril nastop dalmatinske klape More, ki je pričarala prav posebno vzdušje.

[[image_2_article_76427]]

Nekoč je bilo povsem običajno, da so žene vsak dan ob določeni uri, natančneje ob 10.30, ko je v ladjedelnici zazvonil zvonec, svojim možem v košarah prinesle marendo in ulice so zadišale po domači hrani. Marenda tako že od nekdaj ni samo obrok, ampak pravi simbol tamkajšnjega načina življenja, ki stoletja združuje ljudi okoli mize po napornem fizičnem delu.

[[image_7_article_76427]]

Ravno zaradi tega si na območju Šibenika prizadevajo, da bi marenda postala bolj prepoznavna tudi med turisti. Mi smo jo imeli možnost poskusiti. Za nas jo je pripravil priznani hrvaški kuhar Dino Bebić, o marendi pa smo se pogovarjali tudi z Dinom Karađolom, direktorjem Turistične skupnosti mesta Šibenik.

 "Tukaj promoviramo marendo kot tradicionalni dalmatinski in šibeniški obrok. To so jedi, ki so jih včasih jedli ribiči, delavci, da so zmogli težka fizična dela. Šibenik se ni podredil globalizaciji in množičnemu turizmu. Še vedno imamo štiri ali pet starih gostiln, kjer pripravljajo te marende. Mladi jih vse bolj sprejemajo," je dejal Karađole.

Za zbrane novinarje, turistične agente in predstavnike strokovne javnosti so pripravili dve tradicionalni dalmatinski jedi, ki se običajno ponujata v šibeniških bifejih in konobah. "Ena izmed jedi je sipa z mladim bobom in domačo polento, druga jed pa tingul iz petelina z domačimi njoki. Tingul je sicer tradicionalna dalmatinska jed, ki se običajno pripravlja iz kokoši, vendar smo za to priložnost uporabili petelina, saj so ga v preteklosti pripravljali ob posebnih priložnostih," je dodal Bebić

[[image_6_article_76427]]

"Že 20 let sem kuhar in Slovenci so mi bili vedno izredno pri srcu"

Poleg tega se lahko Šibenik pohvali z vrhunskimi vini in odličnimi vinarijami. "Zato bi ob tej priložnosti rad povabil vse drage goste iz Slovenije, naj obiščejo naše vinarije. Dodati pa moram še, da sem že 20 let kuhar in da so mi bili Slovenci vedno izredno pri srcu. Predvsem zato, ker obožujejo dobro hrano, cenijo kakovostno vino in radi uživajo v aktivnem turizmu: kolesarjenju, jadranju ter obiskih vinarij. Tako da vas res iskreno vabim v Šibenik in Šibeniško-kninsko županijo."

Krešimir Šakić, direktor Turistične skupnosti Šibeniško-kninske županije, nam je povedal, da smo Slovenci tam odlični gostje, po številu, če izvzamemo domače goste, drugi v županiji. "Slovenci res dobro poznate naše morje. A danes smo tukaj, da vam predstavimo, da je Šibenik in Šibeniško-kninska županija veliko več kot le morje. Poleg kopanja so tu še kulinarika, vino, pesem ... Za tiste, ki radi hodijo in kurijo kalorije, pa ponujamo tudi kolesarjenje in pohodništvo."

V nadaljevanju omeni "Šibensko marendo", prireditev, ki poteka vsak prvi vikend v mesecu, od aprila do oktobra, in predstavlja značilne jedi za tisto območje in letni čas.

Katedrala in trdnjava pod zaščito Unesca 

Župan mesta Šibenik Željko Burić ponovi, da gre za eno od petih mest na svetu z dvema Unesco oznakama. "Govorim o katedrali sv. Jakova in trdnjavi sv. Nikole, ki je del edinstvenega obrambnega sistema Beneške republike." Ob tem ima Šibenik kar dva narodna parka: Kornati in Krka. V dobri uri vožnje od Šibenika je dostopnih še več nacionalnih parkov in parkov narave. Denimo Plitvička jezera so oddaljena le uro in petnajst minut vožnje po avtocesti.

"Šibenik je bil dolgo časa kot turistična destinacija spregledan, ker je veljal za industrijsko središče bivše države. A zdaj se je ta zgodba popolnoma obrnila in mesto ponosno kaže svojo bogato kulturno dediščino. Še ena zanimivost: pravijo, da ima Šibenik največjo staro mestno jedro na Jadranu, celo večjo kot Dubrovnik. V starem mestnem jedru je kar 24 cerkva, ki vsaka nosi svojo zgodbo, svojo zgodovino in tradicijo. In kar je najlepše, v približno štirih in pol do petih urah ste iz Šibenika že v hotelu Slon v središču Ljubljane."

[[image_1_article_76427]]

Slovenci imajo tam veliko nepremičnin 

Kar zadeva mesto Šibenik, smo Slovenci tretji najštevilčnejši gostje, tja pa predvsem radi zahajajo Štajerci, nam potrdi Dino Karađole, direktor Turistične skupnosti mesta Šibenik.

"Pogosto sem bil tudi v Mariboru, delal sem v hotelih in Štajerci tradicionalno radi prihajajo k nam. Tam imajo veliko nepremičnin. Moj prijatelj živi na majhnem otoku pri Šibeniku, njegova žena je Slovenka. Pripeljala je še mnoge Slovence, ki so tam kupili hiše in jih lepo obnovili v tradicionalnem kamnu. Slovensko tržišče nam je zelo pomembno: ste blizu, hitro dostopni, obožujete kulinariko, aktivni turizem, pa tudi jezikovna ovira skorajda ne obstaja."