Novela zakona, ki opredeljuje obvezno zdravstvenego zavarovanje prinaša spremembe tudi v zobozdravstvu. Novela omogoča uporabo boljših materialov v zobni protetiki ter pravico do zamenjave amalgamskih zalivk z belimi. Osebam do 26. leta bo od 1. januarja 2025 omogočeno brezplačno izdelovanje belih zalivk na vseh zobeh, medtem ko bodo to pravico ostali zavarovanci pridobili 1. julija 2026.
Zavarovanje krije bele zalivke na prednjih zobeh do podočnika
V Sloveniji so bile uvedene pomembne spremembe v obveznem zdravstvenem zavarovanju (OZZ) za zobozdravstvo, ki so začele veljati 1. januarja 2024. Obseg kritja se je povečal, saj zavarovanje zdaj vključuje več zobozdravstvenih storitev, vključno z nekaterimi protetičnimi in ortodontskimi posegi, kar pomeni manjše stroške za zavarovance. Povečana so tudi povračila za določene storitve, kot so plombiranje in estetska popravila. Hkrati so bile izvedene reforme za izboljšanje dostopnosti in kakovosti storitev ter povečani prispevki za zobozdravstvo, kar naj bi prispevalo k boljši kakovosti storitev.
Podrobnosti glede pravic do zobozdravstvenih storitev si lahko preberete na spletni strani ZZZS.
"Obvezno zdravstveno zavarovanje krije zdravljenje zob, njihovo polnjenje in nadgrajevanje, rentgensko diagnostiko zobovja in čeljustnic, zdravljenje vnetnih in drugih sprememb ustne sluznice ter oralnokirurške in maksilofacialne operativne storitev ter zobnoprotetične pripomočke, v določenih primerih pa tudi implantate. Na sprednjih zobeh (vključno s podočniki) obvezno zdravstveno zavarovanje krije bele zalivke," so za naš spletni medij Maribor24 sporočili iz ZZZS.
"Zavarovane osebe imajo pravico do zdravljenja zob v celoti, ne le vidnega dela. Te pravice se nanašajo na celotno ustno votlino. V primeru vidnega sektorja (prednji zobje, vključno s podočniki) pa so določene dodatne pravice, npr. bele zalivke in mostiček, če manjka en zob," izpostavijo iz ZZZS.
V določenih primerih vam pripadajo tudi implantati
Zavarovane osebe imajo iz OZZ pravico do tistih zdravstvenih storitev, ki so glede na zdravstveno stanje utemeljene in skladne z medicinsko doktrino. Potrebo po zobozdravstvenih storitvah pa ugotovi osebni zobozdravnik. Medtem zdravljenje, plombiranje in nadgrajevanje zob ni omejujeno s številom zob, ki jih je potrebno sanirati. "Predpisi s področja obveznega zdravstvenega zavarovanja vsebujejo določbe glede manjkajočih zob le, ko gre za pravico do zobnoprotetičnih nadomestkov (npr. mostička)," pojasnijo.
Pravila OZZ v 29. členu določajo, da ima zavarovana oseba pravico do mostička v naslednjih primerih: če ji manjkajo do štirje zobje v vidnem območju, če ji manjkajo trije zobje zaporedoma v eni vrzeli (razen če so na koncu zobne vrste), ali če ji manjka pet zob v dveh ali več vrzelih v isti čeljusti, pri čemer so te prekinjene z enim zobom.
[[image_1_article_69818]]
Ko gre za rehabilitacijo z zobonoprotetičnimi pripomočki (mostički, proteza) mora osebni zobozdravnik na ZZZS posredovati na posebnem obrazcu načrt zobnoprotetične rehabilitacije. Ta se izvede po tem, ko se načrt odobri. Če ZZZS načrta ne odobri, osebnemu zdravniku pojasni zakaj in kako bi moral izvesti rehabilitacijo zobovja, da bi bila skladna s pravicami iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Osebni zobozdravnik na podlagi tega lahko vloži nov načrt za zobnoprotetično rehabilitacijo, kot pojasnjujejo iz ZZZS.
"Zavarovana oseba ima pravico vpogleda v načrt rehabilitacije ter tudi v odgovor ZZZS. Za izdelavo zalivk oz. nadgradnjo zob (prevleka, nadzidek, vlita zalivka) se osebni zobozdravnik odloči samostojno glede na stanje zoba in medicinsko doktrino," poudarjajo. "Estetke storitve pa so pravica iz OZZ samo v primeru, če je poseg del zdravljenja po bolezni ali poškodbi ali če je glede na izvid ustreznega specialista potreben zaradi odprave funkcionalne prizadetosti organa, na katerem se poseg opravlja ali posledične funkcionalne prizadetosti drugega organa," medtem pojasnijo iz ZZZS.